Boşanma Davasında Eşler Mahkemede Bulunmak Zorunda Mı?

Boşanma davalarında tüm kurallara uyulması durumunda kısa süre içerisinde sonuç almak mümkündür. Evli çiftlerin bir süre sonrasında anlaşamaması nedeniyle açılan davalar, Aile mahkemeleri tarafından takip edilir.

Boşanma davaları ne kadar sürer diye araştırma yapanların en kısa süre içerisinde sonuç alabilmeleri adına evrakların tamamlanmasına ve duruşma gününe özen göstermeleri önemlidir.

Çekişmeli ve anlaşmalı boşanma davalarında sürelerde birbirinden farklılık gösterir. Anlaşmalı davalar en fazla 3 ay içerisinde sonuçlanır. Anlaşmalı boşanmalarda tarafların her ikisinin de mahkemede bulunması zorunludur. Bu sayede en kısa süre içerisinde sonuca bağlanır.

Boşanma davasını kadın açarsa, hakim hem kadın hem de erkeğe olmak üzere neden ayrılmak istediklerini sorar. Her iki tarafından kararından emin olması durumunda boşanma gerçekleşir. Çekişmeli davalarda taraflar kendileri yerine avukatlarını gönderebilirler.

Avukatlar taraflar yerine dava sürecini yönetir ve en iyi şekilde sonuçlanmasına yardımcı olur. Bu sayede çekişmeli davalarda mahkemede bulunma zorunluluğu yoktur. Ancak anlaşmalı boşanmada mahkemede taraflardan biri olmaması durumunda dava süreci uzar.

Çekişmeli boşanma davasında hakim neler sorar noktasında araştırma yapanlar için seçenekler oldukça fazladır. Hakim tarafların uzlaşması ve haklarının korunması adına neden ayrılmak istedikleri, deliller, tanıklar ile tüm belgeler detaylı olarak incelenir. Bu sayede en iyi sonucun verilmesine zemin hazırlanır. Davalarda hakimin hızla karar vermesi için tarafların hazır bulunması faydalı olacaktır.