0 530 526 92 02
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Anlaşmalı Boşanma Davalarında Süreç Ve Tanık

23 Ağustos 2019
809 kez görüntülendi
Anlaşmalı Boşanma Davalarında Süreç Ve Tanık

Boşanma süreçleri, sanıldığından daha da zor ve uzundur. Özellikle tarafların anlaşamaması durumunda, çekişmeli davalar açılmakta ve sonuçlanması ise en az 1 seneyi bulmaktadır. Boşanırken problem yaşamamak ve anlaşarak ayrılmak isteyenler adına ise dava süreci daha kısa sürer. Anlaşmalı boşanma davaları, tarafların haklarını korumaları açısından her zaman daha faydalıdır. Anlaşmalı boşanma davasında şahit gerekli mi? Araştırmasında olanların ise süreci profesyonel bir şekilde tamamlamak adına destek almaları önemlidir.

Anlaşmalı Davalarda Tanığa Gerek Yok

Anlaşmalı boşanma davalarında, karşılıklı olarak her iki tarafta mal, para ya da herhangi bir talepte bulunmaz. Taraflar birbirinden en ufak bir şey almadan boşandıkları için tanığa gerek yoktur. Anlaşmazlık yaşanan konularda tanığın olması, mahkemenin daha kısa süre içerisinde sonuçlanmasına zemin hazırlar. Çekişmeli davalara göre anlaşmalı boşanmaları en fazla 6 ay içerisinde tamamlandığını söylemek faydalı olacaktır.

En az 1 yıldır evli olmak: Tarafların, Türk Medeni Kanunu’na göre anlaşmalı boşanmaya başvurabilmek adına en az 1 yıldır evli olmaları gerekir. Bir yıllık süreyi doldurmamış olanların boşanma davası açmalarına izin verilmez. Boşanmanın hızlı bir şekilde gerçekleşmesi adına önemli bir gerekçe göstermekte faydalı olacaktır.

Çekişmeli Dava Sürecinde Tanığın Önemi

Anlaşmalı boşanma davasında şahit gerekli mi? Noktasında fikir edinmek isteyenler, daha sonrasında bir problem yaşamamak adına avukat ile görüşmeleri faydalarına olacaktır.

  •  Anlaşmalı dışında çekişmeli davalarda tanığın önemi son derece fazladır.
  • Mağdur olan tarafın haklılığını kanıtlaması ve mahkemenin başarılı bir şekilde tamamlanması adına tanık, en önemli unsurlardan bir tanesidir.
  • Özellikle aldatma, zina ya da şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanma davası açılmasında tanıkların detaylı bir şekilde dinlenmesine özen gösterilir.

Çekişmeli davalarda süreç en az 1 yıl içerisinde tamamlandığından dolayı, tanık göstermek, daha hızlı sonuçlanmasına katkı sağlar. Böylelikle mahkeme tarafından haklı kabul edilmek, çocukların velayetini almak ya da nafaka talebinde bulunmak daha kolaydır.

Tarafların Uzlaştığını Belirtmeleri Yeterli

Anlaşmalı boşanma davalarında, tanığa gerek kalmadan tarafların uzlaştıklarını belirtmeleri yeterlidir. Boşanma sürecinin hızlanmasına ve daha problemsiz bir şekilde tamamlanmasına yardımcı olan anlaşmalı davalar, son dönemde daha çok tercih edilmeye başlamıştır. Bu noktada ise tarafların haklarını korumaları ve eşit paylaşımlarda bulunmaları dikkat edilecek unsurlar arasındadır.

Eşlerden birinin haklarından vazgeçmesi: Yukarıda belirtilenler dışında anlaşmalı boşanma davaları, eşlerden birinin haklarından vazgeçmesiyle de gerçekleşir. Kendi rızası ve izni olarak taraflardan biri tüm haklarını diğerine bırakır ve dava sonuçlanır. Bu gibi durumlarda varsa eğer çocukların velayeti anneye verilir. Aynı zamanda mallar ve yaşanılan evde taraflardan birine bırakılır.

Anlaşmalı Boşanma Davası Süresi

Anlaşmalı boşanma davaları genellikle en fazla 1 yıl içerisinde sonuçlanır. Tarafların her ikisinin de tüm sorunları konuşmaları ve çözüme ulaştırmaları durumunda belirtilen süreç daha da kısalır.

  • Anlaşmalı davalar avukatların profesyonel olarak destek vermesi durumunda genellikle 2-3 ay içerisinde biter.
  • Başvuru yaparken taraflar avukatlarına vekalet vererek sürecin daha hızlı sonuçlanmasına katkı sağlarlar.
  • Anlaşmalı davalarda herhangi bir hak talep edilmediği için genellikle tek celse de sonuçlanır.
  • Hakim her iki tarafı da dinler, son olarak boşanmak isteyip istemediklerini sorar ve davayı sonlandırır.

Anlaşmalı boşanma davasında şahit gerekli mi? Diye merak ediyorsanız Türk Medeni Kanunu’nda yer alan açıklamaları da incelemeniz faydanıza olacaktır. Böylelikle mahkemeye başvuru yapmadan önce bilinçli bir şekilde hareket etmek mümkündür. Maltepe boşanma avukatı arıyorsanız Av. Yasemin Mersin ile iletişim kurabilirsiniz. Kısa sürede işlemleriniz gerçekleştirilecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonRandevu Al