0 530 526 92 02
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Anlaşmalı Boşanma Davalarında “Taraflar”

24 Ağustos 2019
421 kez görüntülendi
Anlaşmalı Boşanma Davalarında “Taraflar”

Çiftlerin daha büyük problemler yaşamamaları ve davanın problemsiz bir şekilde tamamlanması adına anlaşmalı boşanma davaları her zaman daha avantajlıdır. Eşler arasında imzalanan protokolün onaylanması durumunda süreç en fazla 6 ay içerisinde tamamlanır. Anlaşmalı boşanma davasında taraflardan biri gelmezse süreç uzayacağı için belirlenen kurallara dikkat etmek önemlidir. Boşanma davası açacakların, bilinçli bir şekilde süreci yönetebilmeleri adına profesyonel avukattan destek almalarında yarar vardır. Aksi halde anlaşmalı boşanmalar kısa bir sürede çekişmeli davaya dönüşür.

Mahkemeye Katılma Zorunluluğu

Hakim, anlaşmalı boşanma davalarında her iki tarafı da dinlemek ve problemlerini çözümlemek istemektedir. Evlilik birliğinin hemen sarsılmaması ve bozulmaması adına hakim, tarafların yeniden barışıp barışamayacaklarını sorgular.

 • Belirtilen süreçte ise eşlerin özgür iradelerini belirtebilmeleri adına mahkemede hazır bulunmaları faydalarına olacaktır.
 • Anlaşmalı boşanma sürecinde taraflardan biri mahkemeye katılmadığında dava uzar.
 • Benzer problemleri yaşamamak adına sürece dikkat etmek faydalı olacaktır.
 • Genellikle anlaşmalı boşanmalar, bir ya da iki duruşma sonrasında tamamlanır.

Bu nedenle her duruşmada tarafların hazır olması ve evliliklerini neden bitirmek istediklerini açıkça beyan etmeleri önemlidir. Böylelikle herhangi bir sorun çıkmadan boşanma gerçekleşir ve taraflar mağdur olmaz.

Tarafların Dinlenmesi Ve Hakim Kararı

Boşanma davası sürecinde, hakim tarafları ayrı olarak dinler. Evliliklerini neden bitirmek istediklerini açıklamalarını söyler. Bu noktada ise tarafların evlilik birliğini neden sonlandırmak istediklerini söylemeleri önemlidir.

 • Hakimin anlaşmalı boşanmada davayı reddetme ya da ileriki bir tarihe atma hakkı vardır.
 • Sürecin uzamaması adına eşlerin net olarak boşanmak istediklerini bildirmeleri faydalarına olacaktır.
 • Anlaşmalı boşanma davasında taraflardan biri gelmezse iptal olacağı gibi, mahkemede itiraz etmeleri durumunda süreç uzar.
 • Bazı anlaşmalı davalarda problemler yaşanmakta ve çekişmeli boşanmaya dönüşmektedir.

Mahkeme evraklarının tamamlanması: Anlaşmalı boşanma davalarında hakimin onay vermesi adına gerekli tüm evrakların tamamlanması önemlidir. Protokol, mal paylaşımı gibi süreçlerle ise genellikle avukatlar ilgilenir.

Avukata Vekalet Vermek Avantajlı

Boşanma davası ve süreçleri ile ilgilenmek istemeyenler, avukatlarına vekalet verme hakkına sahiplerdir. Vekalet sayesinde tüm boşanma davası aşamalarından uzak kalmak mümkündür.

 • Ancak duruşma ya da mahkeme günü geldiğinde hakimler ile görüşmek adına tarafların hazır olması, dikkat edilecek kurallar arasındadır.
 • Yine aynı şekilde avukata vekalet verilmiş olsa bile gerekli noktalarda imza vermek ve sürekli takip etmek önemlidir.
 • Anlaşmalı boşanma davalarında avukatlarının müvekkillerini koruyacakları avantajlı bir protokol oluşturmaları önemlidir.
 • Bu noktada herhangi bir mağduriyet yaşamamak adına her zaman deneyimli ve profesyonel isimlerden destek almak faydalı olacaktır.

Dava süreci bittiğinde problemsiz bir şekilde boşanma gerçekleşir. Bu süreçten sonra eşlerin birbirleri üzerinde hak talep etme şansları yoktur.

Anlaşma Protokolüne Dikkat

Davada ya da boşanma sürecinde, tarafların anlaşma protokolüne özen göstermeleri gerekir. Her iki tarafında haklarının korunması ve mağduriyet yaşanmaması adına doğru bir protokol ya da sözleşme hazırlanması önemlidir.

 • Anlaşmalı boşanma davasında taraflardan biri gelmezse süreç iptal olacağı gibi eşlerin sözleşmeye itiraz etme hakları da vardır.
 • Sözleşmede yer alan tüm maddelerin okunması, incelenmesi ve problem yaşanan noktalarda ise tekrar görüşülmesi gerekir.
 • Bu noktada bilgi sahibi olmayanlara avukatları yardımcı olur.

Anlaşma protokolü her iki tarafından okuyup imza atması sonucunda kabul edilir. Mağdur olmamak adına mal ve ekonomik paylaşımların en iyi şekilde düzenlenmesi önemlidir. Yine aynı şekilde varsa eğer çocukların velayetleri de prokotol içerisinde detaylı bir şekilde açıklanmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonRandevu Al