0 530 526 92 02
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Anlaşmalı Boşanma Davası Ücreti

24 Ağustos 2019
370 kez görüntülendi
Anlaşmalı Boşanma Davası Ücreti

Anlaşmalı boşanma davası ücreti ne kadar? Büyük hayallerle kurulan yuvalar maalesef her zaman mutlu sonla bitemeyebiliyor. Öyle ki son dönemlerde boşanma oranları oldukça arttı. Tarafların anlaşamaması, aralarında sorunlar yaşanması gibi durumlar için çiftler boşanma kararı alabiliyorlar. Söz konusu kararı anlaşarak alanlar da var sorun yaratanlar da. Evlilikleri 1 yılı geçmiş olan ve bütün konularda uzlaşarak ayrılmak isteyen çiftler anlaşmalı boşanma davası adı altındaki davalara yöneliyor. Bu durumun dışındaki tüm boşanma davaları çekişmeli boşanma davaları adı altında yürütülüyor. Anlaşmalı boşanma davalarının sonuçlandırılması çekişmeli davalara oranla çok daha kısa olup 1 ay gibi bir sürede sonuçlanması mümkün. Çekişmeli davalarda dosya durumuna ve dava sürecinin seyrine göre süre çok uzun zamanlara da yayılabiliyor. Davalarda avukat tutma zorunluluğu bulunmuyor. Fakat tutulacak olan bir boşanma avukatı söz konusu dava süreçlerinin kısalması adına süreci doğru ve eksiksiz bir şekilde yürütecek olup aynı zamanda tarafların yasal haklarını savunacaktır. Bu sebepten dolayı boşanma davalarında avukat tutulması tavsiye edilir. Anlaşmalı davalar için avukat ücretleri çekişmeli davalara oranla daha az bir miktardadır.

Anlaşmalı boşanma davaları hangi durumlarda olur?

Anlaşmalı boşanma davası ücreti ve detaylarını yazımızda bulabilirsiniz. Anlaşmalı boşanma davaları şu durumdaki çiftler için geçerlidir;

  • En önemli faktör, evlilik sürelerinin 1 yıldan fazla olmuş olması gerekmektedir
  • İki tarafın da mal paylaşımı, nafaka gibi konularda uzlaşmış olmaları gerekmektedir.
  • Çocukların velayeti konusunda aralarında net bir karar vermiş olup bu kararı iki tarafın da onaylaması gerekmektedir.

Söz konusu maddelere uymakta olan çiftler boşanma protokollerini ve dilekçelerini mahkeme huzuruna sunarak boşanma davalarını başlatabilirler. Bu davalarda avukat tutulma zorunluluğu yoktur fakat tutulması tarafların yasal haklarının korunması açısından yararlı olacaktır. Bu davalarda boşanma davası harcı mahkemelerde vezneye ödenmelidir. Boşanma davası harcı her sene değişmekte olup sene başında resmi gazete duyurulmaktadır.

Anlaşmalı boşanma davası ne kadar sürede sonuçlanır?

Maltepe anlaşmalı boşanma davalarında her iki taraf da maddi ve manevi tüm durumlar için ortak karar vermiş olarak davalarını açarlar. Durum böyle olunca arada hiçbir husumet olmamasıyla birlikte anlaşmalı davaların süresi çekişmeli davalardan çok daha az olur. Anlaşmalı davalar 1 ile 3 ay arasında sonuçlanmaktadır.

Anlaşmalı boşanma davası avukat ücretleri ne kadardır?

Anlaşmalı boşanma davası ücreti ne kadardır? Anlaşmalı boşanma davalarında avukat tutma zorunluluğu olmamakla birlikte işinde iyi bir avukatın yardımıyla boşanma süreciniz hızlı bir şekilde tamamlanırken avukatınız yasal haklarınızı da koruyacaktır. Süreç hakkında sizleri en doğru şekilde yönlendirecek olup bu doğrultuda da kesin bir sonuç almanızı sağlayacaktır. Avukatlık ücretleri avukattan avukata değişmekle birlikte detaylı fiyat bilgisi için bir avukatlık bürosuna danışmalısınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonRandevu Al