0 530 526 92 02
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Anlaşmalı Boşanma Masrafları

24 Ağustos 2019
297 kez görüntülendi
Anlaşmalı Boşanma Masrafları

Evliliğini daha fazla sürdürmek istemeyen çiftler oturup birlikte ayrılık kararı alıyorsa; başlatılacak dava anlaşmalı boşanma davasıdır. Bu davalar genellikle tek celsede sonuçlanır. Çocukların velayetinden tutunda mal paylaşımı ve nafakaya kadar pek çok detayı medeni bir şekilde aralarında halleden çiftlerin yani ortak kararla ayrılacak kişilerin anlaşmalı boşanma masrafı çekişmeli davalardan çok daha uygun fiyatlıdır.

Anlaşmalı Boşanmalarda Ödenen Masraflar Nelerdir?

Anlaşmalı boşanmalarda genellikle sık sorulan sorulardan biri olan avukat konusu ile başlayacak olursak; öncelikle çoğu çift eğer anlaşarak boşanma kararı aldıysa ve anlaşmalı boşanma masrafı azalsın istiyorsa genellikle avukat tutmuyor. Keza boşanma davası avukat ücreti 2018 yılından sonra yeniden değişikliğe uğradı. Her yıl yenilenen bu ücretlerde belli oranlarla zam yapılıyor. Ancak her ne kadar zam yapılırsa yapılsın hukuki süreci takip etmek sıradan insanlar için her zaman yorucu olduğu için ortak vekalet ile aynı avukatı tutabilirsiniz. Bunun dışında yine değişen ücretler arasında boşanma davası mahkeme ücreti 2018 yılından sonraki zamlı hali ve harçlar olarak ödeme yapılır.

Anlaşmalı Boşanmada Avukat Olmadan Başvuru Yapılabilir Mi?

Kesinlikle bir avukat olmadan işlem yapmanız mümkündür. Bu süreç için öncelikle mahkemeye dava dilekçesi sunmalısınız. Sonrası tamamen hukuksal sürece dayanıyor. Ancak avukatınız olmasa dahi anlaşmalı boşanma masrafı kabul edilen dava ücretleri ve harçları yatırmanız gerekiyor. Net olarak ne kadarlık ücretler ödendiğini merak ediyorsanız avukatsız boşanma davası ücreti 2018 yılında ne kadarmış diye araştırma yapabilirsiniz. Çünkü bu yıl ödeyeceğiniz tutarlar bu ücretler üzerinden zamlanarak sizlere sunulacak. Bu fiyatlar en azından bir fikir edinmiş olmanız da faydalı olacaktır.

Anlaşmalı Boşanmada Taraflardan Biri Vazgeçerse Ne Olur?

Mahkeme sürerken veya daha başlamadan taraflardan herhangi biri fikir değişikliğine giderse yani boşanmak istemez veya anlaşmaya vardıkları şartlardan cayarsa; yürütülen anlaşmalı boşanma davası çekişmeli bir davaya dönüşür. Net bir sonuç çıkana kadar veya çiftler yeniden anlaşma sağlayana kadar bu şekilde devam edecek olan davada eğer avukat tuttuysanız; dava türünün değişmesiyle beraber sizden alacağı anlaşmalı boşanma masrafı için artırım isteyecektir çünkü zaten kurallar gereği çekişmeli davaların ücretleri diğerine oranla yüksektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonRandevu Al