0 530 526 92 02
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Anlaşmalı Boşanma Şartları Nelerdir?, Anlaşmalı Boşanma Davasının Şartları

24 Ağustos 2019
659 kez görüntülendi
Anlaşmalı Boşanma Şartları Nelerdir?, Anlaşmalı Boşanma Davasının Şartları

Anlaşmalı boşanma, ayrılmak isteyen çiftlerin en çok yararlandıkları yöntemlerden bir tanesidir. Bu noktada ise hukuki anlamda bir problem yaşanmaması adına bazı kurallara uyulması gerekir. Anlaşmalı boşanmada ilk şart, evliliğin en az 1 yıl sürmüş olması şeklinde karşımıza çıkar.

Evlenip boşanmaları azaltmak ve çiftlerin yeniden evliliklerini gözden geçirmelerini sağlamak adına böyle bir kural koyulmuştur. Anlaşmalı boşanma şartları 2018 yılı içerisinde değişmediği için başvuru yapmak son derece kolaydır.

Çiftlerden birinin anlaşmalı boşanma başvurusunu diğerinin de onaylaması gerekir. Yine aynı şekilde mahkeme gününde ve saatinde her iki tarafında hazır bulunması ve düşüncelerini beyan etmeleri zorunludur.

Taraflar arasında bir problem yaşanmaması adına anlaşmalı boşanma sırasında karşılıklı istenen tüm unsurların yazılı olarak kaydedilmesi gerekir. Bu noktada anlaşmalı boşanma dilekçe örneği çiftlere yardımcı olur.

Varsa eğer çocukların durumu, aylık bakım ve gereksinim masrafları sözleşme içerisinde detaylı bir şekilde açıklanmalıdır. Bu sayede tarafların sorumlulukları daha net bir şekilde belirlenir.

Anlaşmalı boşanma nafaka süreci ise çiftler tarafından belirlenir. Ancak miktarın çok fazla ya da az olması durumunda mahkeme sırasında hakim müdahale yapar. Bu sayede ortak bir karar alınması mümkün hale gelir. Genellikle nafaka çocuk varsa eğer bakmak ile yükümlü olan tarafa verilir. Aynı zamanda çalışmayan eşlerden biri de nafaka talep etme hakkına sahiptir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonRandevu Al