0 530 526 92 02
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Arnavutköy Boşanma Avukatı

07 Kasım 2019
263 kez görüntülendi
Arnavutköy Boşanma Avukatı

Boşanma davaları, Aile Hukuku konusuna girer. Bu denli zorlu bir süreçte, kişiye yön verecek bir avukat tercihi yapılması çok önemli bir husustur. İyi bir boşanma avukatı, süreç ve davanın işleyişi hakkında müvekkilini bilgilendirmekle yükümlüdür. Boşanmak, biriyle evlenmeyi istemek kadar doğal bir istek aynı zamanda da kişinin en büyük hakkıdır. Aile hukuku, boşanma davaları ve nafaka davaları gibi davalar konusunda uzman ve tecrübeli avukatlar ile başlatılan boşanma sürecinde avukat, müvekkilinin yararına olan tüm noktalara dikkat çekerek davanın hızlanmasını sağlamaktadır. Avukat;

 • Müvekkili için süreci zamanında başlatmalıdır.
 • Müvekkil yararına tüm dikkat çekici bilgileri toplamalı ve kanıtları zamanında mahkemeye ibraz etmelidir.
 • Davalı tarafın mahkemeyi oyalama, uzatma amacıyla sunduğu bildiri ve kanıtlara zamanında itiraz edilmesi mahkemenin olabilecek en az sürede sonlanmasına yardımcı olur.

Arnavutköy Anlaşmalı Boşanma

Anlaşmalı boşanma, tarafların aralarında verdikleri kararla atılmış bir adımdır. Nafaka, tazminat, çocuk varsa velayeti, ortak malların paylaşımı gibi konular taraflar arasında tartışılır ve bir sonuca bağlanır. Taraflar arasında önem teşkil eden mevzular üzerinde anlaşma sağlandığında boşanma davası açılır.

İstanbul’un ilçesi Arnavutköy anlaşmalı boşanma davalarına bakan avukatlara sahiptir. Anlaşmalı boşanma davası için gerekli şartlar;

 • Tarafların evliliğinin en az bir yıl sürmüş olması gerekmektedir.
 • Boşanma davası sürecinde iki tarafında mahkemede bulunmalıdır.
 • Taraflar mahkemede bu kararı anlaşmalı olarak aldıklarını beyan etmelidir.
 • Eşlerin bu kararı ortaklaşa verdiğini kanıtlayan evrakların hâkim kararıyla onay verilmesi gerekmektedir.

Taraflar anlaşmalarını evrak halinde hazırlamalı, önem arz eden konular hakkında uzlaşmaya vardıklarını kanıtlamalıdırlar. Çocuğun velayeti, maddi, manevi nafaka, tazminat gibi konularda detaylıca düzenlenmiş dilekçeyle hareket edilmelidir.

Arnavutköy Çekişmeli Boşanma

Boşanma süreci anlaşmalı ve çekişmeli boşanma olarak ikiye ayrılır. Anlaşmalı boşanma tüm talepler konusunda uzlaşma sağlanmış olarak işlerken, çekişmeli boşanma davası ise tarafların bir konuda ya da hiçbir konuda anlaşamamasından meydana gelmektedir. Çekişmeli boşanma davaları;

 • Taraflardan birinin boşanmak istemesi ancak diğer tarafın boşanmayı kabul etmemesi,
 • Taraflardan birinin talep ettiği nafakayı diğer tarafın kabul etmemesi,
 • Çocuğun velayeti konusunda ki tartışmanın kavgaya dönüşmesiyle bir tarafın nispeten boşanmayı kabul etmemesi ile meydana gelir.

Bu durumlarda boşanma davası konusunda direten taraf çekişmeli boşanma davası sürecine girmiş bulunur. Dava açmak isteyen kişi,  Arnavutköy çekişmeli boşanma davaları ile ilgilenen avukatlara, internetten araştırarak veya hukuk bürosuna başvurarak ulaşabilir veya bilgi alabilir.

Çekişmeli boşanma davası açmak isteyen kişiler Aile Mahkemesine, aile içinde yaşanan huzursuzlukları, problemleri ve olayları detaylı bir şekilde dilekçesine yazarak, deliller ve talepleriyle başvurabilir.

Arnavutköy Nafaka Davası Avukatı

Nafaka, tazminat, velayet gibi konular, boşanma davasının gidişatını belirleyen en önemli husustur. Boşanma davasında taraflar verilecek olan nafakanın tutarında, çocuğun velayetinin kimde kalacağında, tazminatın ne kadar verileceğinde anlaşabilirse dava anlaşmalı olarak ilerler aksi halde dava çekişmeli boşanma davasıdır veya çekişmeli boşanmaya dönüşebilir.

Boşanma avukatı Arnavutköy’de davaların, nafaka, tazminat, velayet, babalık davası, anlaşmalı veya çekişmeli boşanma davaları gibi konularda müvekkillerinin talebi doğrultusunda süreçle ilgilenmektedir.

Nafaka davaları;

 • Tedbir nafakası,
 • Yoksulluk nafakası,
 • İştirak nafakası olarak üçe ayrılır.

Tedbir nafakası; taraflardan birinin ekonomik özgürlüğünün bulunmaması durumunda dava süreci sonlanıncaya kadar ödenen nafaka türüdür. Yıllarca sürebilen boşanma davalarında hâkim, maddi olanakları kısıtlı ve ekonomik açıdan kötü bir durumda olan tarafa tedbir nafakası verilmesini hükmeder.

Yoksulluk nafakası; her hangi bir süresi olmayan, aylık periyodlarda ödenen nafaka biçimi olup boşanma sürecinde kısıtlı olan maddi olanağını yitirmiş ve yoksulluğa düşmüş tarafa hâkim kararıyla ödenmesine karar verilir.

İştirak nafakası; çocuğun velayetinin verildiği tarafa, çocuk 18 yaşına gelene kadar verilen nafaka çeşididir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonRandevu Al