0 530 526 92 02
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Başakşehir Boşanma Avukatı

03 Kasım 2019
277 kez görüntülendi
Başakşehir Boşanma Avukatı

İnsanlar bazen evlenecekleri kişiyi kendilerine uygun seçmeyi başaramazlar. Bu durumlarda, boşanma davalarıyla karşılaşılması da çok normaldir. Taraflar evliliği yürütemedikleri takdirde bir boşanma avukatına başvurarak, süreci sonlandırmak ve yaşamlarını ayırmak isterler. Boşanma davaları iki konuya ayrılır. Bunlar;

 • Anlaşmalı boşanma,
 • Çekişmeli boşanmadır.

Anlaşmalı boşanmada taraflar birbirleriyle uzlaşmaya giderken, çekişmeli boşanma uzun yıllar mahkeme salonlarında olmak anlamına gelebilir.

Başakşehir Anlaşmalı Boşanma

Anlaşmalı boşanma iki tarafında evlilikten şikâyetçi olması ve boşanmak istemesiyle başlatılan bir süreçtir. Bu süreç, iyi bir avukat yardımıyla çok hızlı sonlanan ve kararı verilen bir davadır.

Başakşehir anlaşmalı boşanma davasında davacılar, anlaşmazlık yaratan her konuyu konuşarak uzlaşmış olmaları gerekir. Bu şekilde uzlaşmaya varılmış konularla ilgili bir dilekçe yazılır ve avukat aracılığı ile dava başlar.

Anlaşmalı boşanmanın belli bazı şartları bulunmaktadır. Bu şartlar;

 • Tarafların boşanmayı istemesi,
 • En az bir sene evli kalmaları,
 • Tüm şartları konuşup anlaşmış olmaları,
 • Bu konuda bir anlaşma protokolü hazırlamış olmaları,
 • Aynı anda mahkemede bulunarak, anlaşmanın koşullarını beyan etmeleri gerekmektedir.

Bu şartlardan her hangi bir tanesine uyulamaması durumunda dava süreci değişir ve çekişmeli boşanma davasına döner. Anlaşmalı boşanmalarda taraflar tüm koşulları yerine getirdikleri takdirde boşanma süreci ilk celsede sonlanabilir.

Başakşehir Çekişmeli Boşanma

Çekişmeli boşanma, Aile Mahkemesinde ki en zor ve uzun davalardan biridir. Bir boşanmanın çekişmeli olabilmesi için çok fazla sebep vardır.

Başakşehir çekişmeli boşanma davasına sebep olan unsurlar;

 • Taraflardan sadece birinin boşanmayı talep etmesi ve diğer tarafın boşanmamak konusunda net olarak diretmesi,
 • Tarafların hiçbir hususta anlaşamaması ve uzlaşma sağlayamaması,
 • Tarafların çocuğun velayeti, mal paylaşımı, özel hususlardan biri konusunda uzlaşamaması,
 • Şiddetli geçimsizlik bulunması davayı çekişmeli boşanma haline getirmektedir.

Çekişmeli boşanma davaları ancak tecrübeli bir avukatla ilerlenirse hızlı bir çözüme ulaşabilir aksi halde uzadıkça uzar.

Başakşehir Nafaka Davası

Nafaka davası, davacı tarafın birçok sebepten talep edebileceği ve bu talebi hukuk ve adalet organlarıyla yapabileceği bir davadır. Nafaka yıpranma, kişinin kendine yetemeyecek durumda olması, velayetin verildiği tarafa çocuğun masrafları için verilen paradır. Ödenen nafakanın düşürülmesi, iptali gibi konularda nafaka davası açılması mümkündür.

Boşanma avukatı Başakşehir semtinde, nafakada dâhil olmak üzere tüm aile mahkemesi ve boşanma davalarıyla ilgilenmekle yükümlüdür.

Nafaka çeşitleri;

 1. İştirak nafakası, çocuğun eğitim öğretim, giyim, yeme içme gibi temel ihtiyaçlarını karşılaması adına velayetin bulunduğu ebeveyne verilmektedir.
 2. Yoksulluk nafakası, maddi durumu yoksulluk seviyesinde olan bireyin açtığı nafaka davasıdır. Davacının her hangi bir maddi olanağa sahip olmaması yüzünden davalı, süresi belli olmayarak, aylık devirlerle ödeme yapmakla yükümlü tutulur.
 3. Tedbir nafakası, mahkeme süresinin uzaması öngörülüyorsa ve davacının maddi imkânları mahkeme süresini geçirmeye yetmeyecek durumdaysa, davalının davacıya mahkeme süresince ödemesi gereken paradır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonRandevu Al