0 530 526 92 02
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Gaziosmanpaşa Boşanma Avukatı

22 Kasım 2019
361 kez görüntülendi
Gaziosmanpaşa Boşanma Avukatı

Boşanmak, evliliğin düzgün yönetilememesi, bireylerin birbirine tahammülü kalmamasıyla patlak vermiş olayların artık dayanılmaz bir boyut almasıyla verilmiş bir karardır.

Kişiler genç yaşta yapılan evlilik veya zorla evlendirilme durumlarından yıllarca susmuş olabilir veya en başında pes etmek isteyebilir. Evlilikler bu sebeple sonlandırılabilmektedir.

Taraflardan ikisinin de durumdan şikayetçi olmasıyla açılan boşanma davasına anlaşmalı boşanma denir.

Taraflardan birinin boşanmayı talep etmesi ancak diğerinin boşanmak istememesi durumunda veya şiddetli geçimsizlik gibi konulardan açılan boşanma davaları çekişmeli boşanma olarak adlandırılır.

Gaziosmanpaşa Anlaşmalı Boşanma

Boşanma avukatları, evlilikleri sonlandırmak konusunda davacılarına yardımcı olmak ve süreç hakkında bilgi aktarımı yapmakta yükümlüdür.

Anlaşmalı boşanma davasında bireyler aralarında konuşur ve karar verirler. Gaziosmanpaşa anlaşmalı boşanma davası açmak için öncelikle belli konularda uzlaşma sağlamalılardır. Bunlar;

 1. Çocuğun velayeti,
 2. Ortak malların paylaşılması,
 3. Nafaka miktarı,
 4. Tazminat talebi ve miktarı,
 5. Özel hususlardır.

Uzlaşmaya varan taraflar mahkemeye beraber başvurmalı ve mahkeme süresince duruşmada olmalılardır. Hakime, uzlaştıkları noktaları ve ortak kararla verdikleri boşanma kararı için gerekçelerini sunan taraflar hakkında karar verilmesi, bazen hemen ilk duruşmada, bazen ise 3 ay sonrasına ertelenebilmektedir.

Anlaşmalı boşanma davaları 3 aylık süreyi aşmamaktadır.

Gaziosmanpaşa Çekişmeli Boşanma

Çekişmeli boşanma davaları;

 • Taleplerin uyuşmazlığı,
 • Taraflardan sadece birinin boşanma talebinde bulunması,
 • Şiddetli geçimsizlik (zina, yalan, şiddet, baskı vb.)
 • Tarafların tek bir konuda ki uyuşmazlığından meydana gelmektedir.

Duruşmanın sağlıklı bir şekilde sonlanması için boşanma dilekçesinde verilen gerekçelerin kanıtlanması gerekmektedir. Aksi takdirde dava sonuçlanmaz.

Gaziosmanpaşa çekişmeli boşanma davası kanıt yetersizliği, uyuşmazlığın devamı, gerekçelerin yetersizliği gibi durumlarda 1 ila 5 yıla kadar uzaması mümkündür.

Gaziosmanpaşa Nafaka Davası

Nafaka davası, kısa süren ve kanıtlar yeterli bulunduğunda çabucak sonlanan bir davadır. Üç tip nafaka çeşidi bulunmaktadır.

 1. İştirak nafakası, çocuğun velayetinin verildiği ebeveyne, çocuk 18 yaşına varana dek ödenir.
 2. Tedbir nafakası, mahkemenin uzun yıllar sürmesi durumunda ve kişinin gelir yetersizliği bulunmasında mahkeme süresince ödenmesi talep edilir.
 3. Yoksulluk nafakası, kişinin evliliğin sonlanması ardından durumunun kötüye gitmemesi ve maddi olanakları olmadığı tespit edildiği takdirde ödemesi sağlanan paradır. Süresi belli olmamakla birlikte aylık ödemeler halinde yapılır.

Gaziosmanpaşa boşanma avukatları, müvekkillerine en doğru bilgilendirmeyi ve hizmeti sağlamalılar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonRandevu Al