0 530 526 92 02
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Gündoğan Boşanma Davası

23 Kasım 2019
321 kez görüntülendi
Gündoğan Boşanma Davası

Boşanma davasının nasıl açılması gerektiği, şartları, davanın anlaşmalı ya da çekişmeli olmasına bağlı değişkenlik gösterir. Fakat davaların ikisi de Aile Mahkemesi tarafından başlatılır. Boşanma talebinde bulunan taraf, dava dilekçesinin iki kopyası, eklemek istediği unsurları ve nüfus cüzdanı fotokopisi ile boşanma davasını başlatabilme yetkisine sahiptir.

Taraflar, boşanma dilekçesinde belirtmiş oldukları sebepleri dava süresince kanıtlamalılardır. Başka türlü boşanma davası düşmektedir. Davayı başlatan taraf boşanmak için bir sebep belirtmek zorundadır ve karşı tarafın kusurlu olduğunu kanıtlamalıdır. Geçersiz sebep sunulması davanın düşmesine sebep olacaktır.

Gündoğan Anlaşmalı Boşanma

Anlaşmalı boşanma, iki tarafında boşanma talebiyle birlikte yaptıkları başvuru sayesinde başlayan süreçtir.

Gündoğan anlaşmalı boşanma davası sırasında, taraflar beyan ettikleri sebepleri ispatlamalılardır.

Anlaşmalı boşanmada, tarafların beyanları geçersiz veya uyuşmazlık olamaz. Taraflar aralarında konuşarak bir anlaşmaya varır ve buna göre bir sözleşme hazırlar ardından dilekçeleriyle birlikte süreci başlatırlar.

İstenen koşullar sağlandığı takdirde süreç 3 aydan uzun sürmeyecektir.

Gündoğan Çekişmeli Boşanma

Çekişmeli boşanma,

  • Davalı tarafın, ikametgâhının bulunduğu yerde aile mahkemesinde,
  • Davacının, ikamet adresinde ki aile mahkemesinde,
  • Boşanma talebiyle başvuran tarafların son 6 ay içerisinde ikamet ettikleri konumda ki aile mahkemesinde açılır.

Gündoğan çekişmeli boşanma davası, uygulanan ve şart koşulan usullere bağlı işlemektedir. Doğrudan duruşma günü verilir ve uyuşmazlık sürmesi halinde mahkeme 1 ila 5 sene arasında uzayabilmektedir.

Gündoğan Nafaka Davası

Nafaka davası çoğu sebepten açılabilir. Tazminat kısa süreli veya tek seferlik ödemesi yapılan ve genelde, şiddet, yıpranma ve psikolojik baskı uygulamaları kanıtlanmışsa hükmü verilen ödemedir. Nafaka ise uzun süreler boyunca ödemesi hâkim hükmüyle kararlaştırılmış ödemedir. Nafaka verilmeden önce, talepte bulunan kişinin gelir ve giderleri hesaplanır, gerçekten ihtiyacı olup olmadığı öğrenilir.

Maddi durumu boşanmayla birlikte azalacak olan taraf, suçu diğerinin suçundan ağır değilse, herhangi bir süreye tabi tutulmaksızın nafaka talebinde bulunabilir buna yoksulluk nafakası adı verilir.

Mahkeme, çekişmeli boşanma mahkemesi ise ve uzun sürecekse davanın yüklediği ağır maddi koşulları kaldırmak amacıyla, maddi olanağı kısıtlı olan tarafa mahkeme süresince Tedbir nafakası verilmesine karar verir.

Ortada bir çocuk varsa, velayeti verilen tarafa İştirak nafakası denilen çocuk parası ödenir. Bu ödeme çocuk 18 yaşını doldurup yetişkin bir birey olduğunda sonlanır.

Boşanma avukatı Gündoğan semtinde ki hukuk bürolarında hizmet vermeyi beklemektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonRandevu Al