0 530 526 92 02
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Avukatsız Boşanma Davası 2019

24 Ağustos 2019
433 kez görüntülendi
Avukatsız Boşanma Davası 2019

Avukatsız boşanma davası ücreti 2019 fiyatları ne kadardır? Boşanma davaları en sık karşılaştığımız davalardan olup iki tarafın anlaşarak boşandığı davalar anlaşmalı boşanma davaları ve diğerleri çekişmeli boşanma davalarıdır. Anlaşmalı boşanma davaları süreç olarak daha kısa olup masraf olarak da daha azdır. Çekişmeli davalarda dosya sürecine göre süreç uzayabilir ve masraf olarak da anlaşmalı davalardan daha fazladır. Söz konusu iki dava türü için de avukat tutma zorunluluğu yoktur. Bir avukat tutmanız halinde süreç doğru bir şekilde ilerleyecek ve haklarınız korunacaktır. Tamamen kendi tercihiniz olup, avukat tutmanız lehinize olacaktır. Avukatlık ücretleri çekişmeli davalarda anlaşmalı davalardan daha fazladır. Net bir ücret bilgisi olmamakla birlikte avukattan avukata değişkenlik göstermektedir. Sizler de davanızla ilgili bir avukatlık bürosuna başvurarak size özel bir fiyat talebinde bulunabilirsiniz.

Boşanma davaları için nereye başvurmak gerekiyor?

Avukatsız boşanma davası ücreti 2019 ne kadardır ve nereye yatırılır? Boşanma davalarında davanızı açabileceğiniz 3 yer bulunuyor. Bunlar;

  • Sizin ikametgahınızın bulunduğu yer
  • Eşinizin ikametgahının bulunduğu yer
  • Son altı ay içerisinde eşinizle beraber yaşadığınız ikametgahın bulunduğu yer

Bu yerlerdeki adliyelere boşanma davalarınızı açabilirsiniz. Davanızın görüleceği mahkemeler Aile Mahkemesidir. Boşanma dilekçenizin en üst kısmına başvurduğunuz yerdeki aile mahkemesinin adını yazmalısınız. Aile mahkemeleri bazı bölgelerde bulunmaz. Bu gibi durumlarda asliye hukuk mahkemeleri de aile mahkemesi olarak sıfatlandırılmaktadır. Bu durumda dilekçenin başına asliye hukuk mahkemesine hitaben şeklinde yazmanız gerekmektedir. Büyük adliyelerde ön büroya veya tevzi bürolarına, küçük adliyelere yazı işlerine boşanma dilekçenizi vermeniz halinde tarafınıza ödemeniz gerekmekte olan dava harcı ve de gider avansı masrafı bildirilir. Söz konusu bedel mahkeme veznesine yatırılır ve de boşanma davanız resmi bir şekilde açılmış olur.

Boşanma davası masrafları nelerdir?

Avukatsız boşanma davası ücreti 2019 ne kadardır? Boşanma davalarında masraf olarak tarafınızdan boşanma harcı ve de gider avansı olarak belirli miktarda bir ücret ödemeniz talep edilecektir. Boşanma harcı her sene başında devler tarafından belirlenir ve resmi gazetede yayınlanır. Söz konusu harç boşanma davasının açılabilmesi için ödenmesi zorunludur. Gider avansı adı altında tarafınızdan istenen meblağ ise; davanın devamı için yapılacak olan tebligatlar, dosya masrafları gibi giderler için talep edilir.

Avukatsız boşanma davası açılabilir mi?

Boşanma davalarında anlaşmalı boşanma davası ve çekişmeli boşanma davası olarak iki tür dava bulunmaktadır. Söz konusu iki tür için de avukat tutma zorunluluğu yoktur. Fakat profesyonel bir avukat tutmanız halinde dava süreci kısalacak ve haklarınız en doğru şekilde savunulacaktır. Anlaşmalı boşanma davaları için avukatlık ücreti çekişmeli boşanma davalarına oranla çok daha uygundur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonRandevu Al