0 530 526 92 02
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Boşanmada Ortak Malların Paylaşımı

24 Ağustos 2019
656 kez görüntülendi
Boşanmada Ortak Malların Paylaşımı

Boşanma sırasında en fazla sorun mal paylaşımında gerçekleşiyor. Kimileri ortak bir payda da buluşarak mal paylaşımını anlaşmalı olarak gerçekleştirmekte. Ancak bazıları da çekişmeli yolunu tercih ederek sorunlar yaşamakta. Bu konuyla alakalı olarak 1 Ocak 2002 tarihinde uygulamalara yer verilmiştir. Yasal mal rejimi sayesinde edinilmiş olan malların paylaşımı gerçekleşmekte.

Boşanmada ortal malların paylaşımı için tarafların çıkarları göz önünde bulundurulur. Akabinde mal rejimi dikkate alınarak eşit şartlarda olacak şekilde paylaşım yoluna gidilmekte. Şöyle ki son yasalara göre edinilmiş olan malların çiftler arasında eşit derece bölünmesi uygun görülmekte.

Boşanmada ev paylaşımı için yarı yarıya ücretlendirmeler göz önünde bulundurulur. Yine 2002 yılı yasaları temel alınarak eşlerin anlaşamaması durumunda gayrimenkullerin yarı yarıya olacak şekilde paylaşımına gidilmekte. Devamında edinilmiş olan diğer malların da göz önünde bulundurulması esas alınır.

Rejime göre tazminatlar ya da miras yoluyla gelen mallar dahi ortak paydada bölüştürülmekte. Kira geliri de yine rejim kapsamına giriyor. Eşler arasında tüm bu malların gelirleri hesaplanarak paylaşıma gidilmekte. Boşanmada mal paylaşımı 2019 yılında da yine rejim temel alınarak gerçekleşmekte.

Kişisel mallara göz atacak olursanız bu konuda yapılacak herhangi birşey yoktur. Kişinin kendi hakkı olan mallar üzerinden talepte bulunmanız yanlış olacaktır. Nitekim kişisel olan malların boşanma akabinde paylaştırılmasına yönelik herhangi bir yasa mevcut değil.

Anlaşmalı boşanmada mal paylaşımı daha kolay olmakta. Öyle ki tarafların belirlemiş oldukları maddeler temel alınarak paylaşım yolu açılır. Talep edilen tüm mallar noter huzurunda sözleşmeye dökülmelidir. Anlaşmalı ya da çekişmeli boşanma davalarına yönelik avukatımızdan en doğru bilgileri elde edebilirsiniz.

Boşanmada İpotekli Evin Paylaşımı 

Boşanma protokolünde evin paylaşımına yer verilmesi halinde incelemelere gidilir. Bu gibi durumlarda evin ipotekli olması, satışına yer verilmesini mümkün kılıyor. Şöyle ki birkaç banka tarafından ipotekli dahi olsa evin satışı gerçekleşebilir. Boşanma ipotekli evin paylaşımı da satışı akabinde kolaylıkla gerçekleşebilir. Taraftar bu yönde beyanda bulunarak paylaşımı yer vermekte.

Boşanma davasında ipotekli ev devrinin de talep edilmesi mümkün. Şöyle ki mahkeme kararınca devrine yönelik talepte bulunabilirsiniz. İlk olarak devre yönelik tapu kaydına ihtiyaç duyulmakta. Mahkeme celbi üzerinden ipotek şeklinin beyan edilmesi önemlidir. Böylece taraflardan birine devir edilmesi de esas alınmakta. Bu gibi durumlarda bir de ipotek borcu göz önünde bulundurulur.

İpotek borcunun devreden üzerine kalmasına yönelikte talebin iletilmesi gereklidir. İhtirazi kayıtlar üzerinden ipotek borcunun düşürülmesi de sağlanıyor. Yani taraflar paylaşım sırasında ipotek borcunu da göz önünde bulundurmalıdır.

İlk etapta ipotekli olan evin satışı daha mantıklı olacaktır. Boşanma davası ipotekli ev ile alakalı olarak gerekli belgelerin temin edilmesi halinde göz önünde bulundurulur. Akabinde de devir ya da paylaşım talepleri incelemeye alınır. Evin satışı ile kalan değerin paylaştırılması temel alınmakta.

Boşanmada kredi borcu olan ev ile alakalı olarak da paylaşımlara yer verilir. Örneğin kişi evlenmeden önce dahi ev kredisine yer vermiş olabilir. Bu gibi durumlarda evli olduğu süreçte yapmış olduğu ödemeler göz önünde bulundurulur ve paylaşım gerçekleşir. Yine de bu konuda ki en doğru bilgilere avukatımız ile görüşerek ulaşabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonRandevu Al