0 530 526 92 02
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Boşanma Davalarında Edinilmiş Malların Önemi

24 Ağustos 2019
472 kez görüntülendi
Boşanma Davalarında Edinilmiş Malların Önemi

Türk Medeni Kanunu, evlendikten sonra eşlerin haklarını korumak ve ekonomik anlamda mağdur olmalarını engellemek adına bazı yaptırımlar uygular. Bu noktada evlilik birliği gerçekleştirildikten sonra alınan tüm taşınır ya da taşınmaz mallar eşler arasında ortaktır. Boşanma davasında bankadaki para nasıl bölünür diye merak edenlerin öncelikle profesyonel bir avukattan destek almaları faydalarına olacaktır.

Para Ya Da Banka Hesaplarında Eşlerin Hakları

Boşanma davasında ayrılmak üzere olan eşlerin, tüm malları ortak olarak paylaştırılır. Bu sayede eşlerin haklarının korunmasına ve mağdur olmamalarına özen gösterilir.

 • Bankada olan para ya da yatırım, eşlerin ortak hesaplarından alınır ve eşit miktarda paylaştırılır.
 • Ancak bu noktada yatırılan paranın evlendikten sonra gerçekleşmesi önemlidir.
 • Evlenmeden önce edinilen mallardan ya da paradan diğer eş sorumlu değildir.
 • Evlendikten sonra açılan hesap, herhangi bir boşanma gerçekleşmesi durumunda mahkeme kararıyla bölünür.
 • Bankadaki paranın bölünme ile ilgili bir sorun yaşanması durumunda hakim gerekli yaptırımları uygular.

Boşanmanın çekişmeli olarak geçmesi halinde, paranın bölünmesi süreci de uzar. Bu noktada tarafların uzlaşması ve mahkemenin kararlarına saygı duymaları faydalarına olacaktır.

Evlilik Sonrasında Malların Paylaşımı

Boşanma davasında bankadaki para evlilik sonrasında edinilen mallar arasında gösterilir. Konu hakkında bilgi sahibi olmayanların, boşanma sırasında mal paylaşımını, Türk Medeni Kanunu üzerinden incelemeleri faydalarına olacaktır.

 • Boşanmalar daha çok özel ve genel sebepler ile gerçekleşir. Şiddet, hakaret, güven sarsıcı durum, tartışma genel nedenler arasındadır.
 • Akıl hastalığı, zina ya da suç işleme ile özel nedenler arasında gösterilir.
 • Boşanmanın problemsiz bir şekilde gerçekleşmesi adına tarafların uzlaşması ve mahkemeden istenen tüm evrakların eksiksiz tamamlanması önemlidir.
 • Çekişmeli davalarda ise taraflar uzlaşmadığından dolayı boşanma davası daha uzun sürede tamamlanır.

Çalışma şartı yok: Özellikle kadınların çalışmıyor olması, malların bölüşümü aşamasında önemli değildir. Evlendikten sonra açılan tüm hesaplardaki paralar, eşlere eşit olarak paylaştırılır.

Boşanma Aşamasında Nakit Paranın Dağıtılması

Anlaşmalı olarak boşanmaya karar veren çiftler, söz konusu malların ya da paraların paylaştırılması olduğunda problem yaşayabilirler. Bu noktada sürecin daha fazla uzamaması adına Medeni Kanun’da yer alan kurallara dikkat etmek faydalı olacaktır. Türk Medeni Kanunu’na göre tarafların boşandıktan sonra mağdur olmamaları adına edilen tüm mallar ortaktır. Özellikle çekişmeli davalarda tarafların tüm mal varlıkları ve banka hesapları mahkemeye sunulur.

Edinilmiş mallar arasında: Medeni kanunda edinilmiş mal kategorisine giren nakit paranın bölüştürülmesi sürecinde anlaşmazlık yaşanması durumunda avukat yardımcı olur. Eşlerin hakları genellikle malların yarısı üzerinden eşit miktarda hesaplanır.

Ortak Hesaptaki Tüm Yatırım Bölünür

Evlendikten sonra boşanmanın gerçekleşmesi durumunda ortak hesapta bulunan tüm mallar bölünür. Boşanma davasında bankadaki para hem kadına hem de erkeğe aittir.

 • Bu noktada evlendikten sonra edilen malların, miras yolu ile gelmemesi önemlidir.
 • Miras yolu ile kazanılan tüm mallar, eşlerden birine aittir ve paylaşılmaz.
 • Vefat ya da ölüm nedeniyle elde edilen miras üzerinde, diğer eş herhangi bir hak iddia edemez.
 • Evlendikten sonra çalışılarak kazanılan ya da biriktirilen mallar eşler arasında paylaştırılır
 • Belirtilen anlamda bir problem yaşamamak adına Medeni Kanun’da yer alan maddeleri detaylı bir şekilde incelemek faydalı olacaktır.

Boşanma aşamasında malların paylaşımı, bankadaki para ya da miras ile kazanılan tüm taşınmazlar anlaşmazlığa neden olabilir. Sorun yaşamamak ya da çekişmeli dava açmamak adına öncelikle profesyonel bir avukattan destek almak, dikkat edilecek unsurlar arasındadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonRandevu Al