0 530 526 92 02
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Boşanma Davası Açma 2018- 2019

24 Ağustos 2019
431 kez görüntülendi
Boşanma Davası Açma 2018- 2019

Boşanmaya karar veren çiftler avukatları aracılığıyla boşanma için mahkemeye başvurabilirler. Süreç, boşanma dilekçesinin aile mahkemesine sunulması ile başlar. Bir aile mahkemesine boşanma başvurusu yapmak için mahkeme ücreti alınır. Bu ücret boşanma davası açma 2018 yılı için 35,90 olarak belirlenmiştir. (boşanma ücreti 2019 itibariyle 44.40 TL düzeyindedir) ve davanın masrafları elbette davayı açan kişiler tarafından karşılanır. Adli masraflar, boşanma sözleşmesine girilip girilmemesine bakılmaksızın dava dilekçesinde belirtilen tanık sayısına bağlı olarak değişebilir.

Boşanma Durumunda Vekalet Ücreti

Boşanma davasını avukat aracılığıyla takip etmek isteyenler, kabul ettikleri avukata ücret ödemelidir. Her yıl yasal ücretler için asgari ücret resmi gazetede yayınlanır. Ayrıca, her yıl yayınlanan avukatlar için asgari ücret yasal hizmetler içinde tahsil edilir. Ücret, resmi gazete ve baro birliği tarafından yayınlanan miktardan az olamaz. Bununla birlikte, avukatların bu tarife ile bağlantılı olarak yalnızca alt limit belirlendiği için üst limitlerde ücret alma hakkı vardır. Boşanma sürecini açacak kişilerin avukatlarıyla ücret konusunu ayrıntılı bir şekilde konuşması gerekir. Boşanma davası açma 2019 yılı içinde bir avukatlık ücretinin nasıl ödeneceğini tartışmak ve buna göre yolu takip etmek yararlı olacaktır.

Boşanma Sözleşmeleri ve Ücretleri

Boşanma davasında duruşma yeri, örneğin uzmanların atanması gibi işler dava dosyasını etkileyecek bir unsurdur. Boşanmanın anlaşmalı olması boşanma masrafı ve süresi açısından çok önemlidir. Boşanma sözleşmesi, eşlerin karşılıklı rıza ile mutabık kaldığı ve Medeni Kanun’da belirtilen şartları yerine getirdiği konusunda, mahkemenin boşanması konusunda kararlaştırılan bir protokolü aktararak başlatılan bir süreçtir. Peki boşanma davası ücretini kim öder? Bunu davayı açan kişi üstlenmelidir.

Sözleşmeli boşanmanın bedeli tartışmalı boşanmalardan daha azdır. Her iki taraf boşanmayı kabul ederse ve bunu protokolle ilişkilendirirse, karar genellikle her iki tarafın da ilk duruşmasında sonuçlanır. Ayrıca, avukatların sözleşmeli boşanma ücretleri tartışmalı boşanmalardan daha düşüktür. Avukatlar tarafından talep edilen ücretler anlaşmalı boşanma davalarında da farklılık gösterir. Kural olarak, tüm avukatlar kendileri için geçerli bir fiyatlandırma oranına sahiptir. Davanın açılacağı ildeki baro birliği tarafından yayınlanan avukatlık ücretleri de düşünülebilir. İlk aşamada boşanma davası nasıl açılır 2019 prosedürlerine göre belirlenmelidir.

Tartışmalı Boşanma Davaları İçin Boşanma Ücretleri

Tartışmalı boşanma davaları, sözleşmeli boşanma davalarından daha fazla masraf ve ücret gerektirir. İhtilaflı boşanma davalarının birbirlerine geçerliliğini kanıtlamak için ilerletildiğine dair kanıt, davanın daha da karmaşıklaşmasını gerektirecek ve bu da masrafların artmasına neden olacaktır. Tartışmalı boşanma davalarında avukatlık ücreti boşanma davalarından daha yüksek olacaktır. Tartışmalı boşanma Boşanma davası açma 2019 yılında yine hukuki süreçler düşünülerek ayarlanmalıdır. Davalarında nafaka tespiti, tanıkların duruşmaya katılması, çocuk velayeti gibi davaların netliği gibi hususlar davanın uzun süre devam etmesine ve ek maliyet gerektirmesine neden olmaktadır. Mahkemeye boşanma davası açma dilekçesi verilirken boşanma sebepleri net ve anlaşılır şekilde ayrıntılı bir düzeyde ifade edilmeli ve nihayet davacı tarafından açılan davada davacı, boşanma, nafaka, tazminat veya dava masrafları dahil edilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonRandevu Al