0 530 526 92 02
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Boşanma Davası Avukat Ücreti 2019

24 Ağustos 2019
699 kez görüntülendi
Boşanma Davası Avukat Ücreti 2019

Boşanma davasında boşanma işleminin ücreti ve maliyeti sözleşmeye bağlı olarak değişir. Ödenecek ücretler, davanın uzunluğuna, tanıkların sayısına, şehir dışındaki tanıkların varlığına, yazışmalara, uzman görüşmelerine vs. bağlı olacaktır. Ücretlendirme tüm masraflar nedeniyle artar veya azalır denebilir.

Anlaşmalı Boşanma 2019

Anlaşmalı boşanma durumlarında olduğu gibi, tanıklık ve öğretmenlerle yapılan görüşmeler olmadığı için, masraflar tartışmalı evlilikle karşılaştırıldığında daha düşüktür. Her iki taraf da boşanmak istemekte ve bir çekişme gerçekleşmemektedir. Nafaka, velayet, kişisel ilişkiler, tazminat vb. tüm meseleler üzerinde mutabakata varılırsa, hakim her iki tarafın da ortak taleplerini kabul eder. Boşanma sürecinin başında ödenecek ücret ve harcamalar yaklaşık 300-350,00 TL’dir. Geçen yıl boşanma davası açma ücreti 2018 tarifesi farklı idi.

Tartışmalı Boşanma 2019

Tartışmalı boşanma işlemleri, üzerinde anlaşılan boşanma davası ile kıyaslandığında oldukça uzun zaman almaktadır. Sonuç olarak, hem giderler hem de avukatın ücretleri artar. Davanın değerlendirilmesinde, tanıkların ifadeleri, kanıtlar ve uzman görüşleri gibi ücretler göz önünde bulundurulmalıdır. Ancak boşanma davası avukat ücreti 2019 yılı için ortalama 450-500,00 TL gereklidir. Ayrıca, giderlerin zamanında ödenmesi gidişat açısından çok önemlidir.

Tartışmalı boşanma davalarının daha ciddi ve daha uzun olması nedeniyle, avukatın maliyeti de artmaktadır.

Boşanma kapsamında anlaşmalı boşanma davası ücreti her şehre bağlı olarak değişebilir. Bu bağlamda, tarife oranı her şehirde bulunan barolarla belirlenir.

Taraflar Duruşmaya Katılmalı Mı?

Kural olarak, tarafların vekalet verdiği bir avukat varsa, taraflar duruşmalara katılmak zorunda değildir. Ancak, taraflar sözleşmenin feshi halinde boşanmak istiyorsa, her iki tarafın duruşmada hazır olması gerekir. Hakim, boşanma gerekliliğinin özgür iradesine dayanıp dayanmadığını kontrol etmek için iki tarafı da dinlemek isteyecektir.

Çekişmeli boşanma, tartışma sürecinin delil olarak yapıldığı bir dava türüdür. Taraflar, taleplerini dilekçe yardımı ile ortaya koymuş ve taleplerin genel yargıç önünde görüşlerini tartışmışlardır. Kanıt ve vesayet, nafaka, tazminat vb. tartışmalı boşanma işlemlerinin, karşılıklı olarak tartışıldığı durumlarda avukat aracılığıyla yürütüldüğü zaman şahsen duruşmalara katılmak zorunda değildir. Tartışmalı, boşanma durumunda tarafı temsil eden avukatların ifadelerine önem verilir veya deliller tartışılır. Her koşulda avukatsız anlaşmalı boşanma ücreti 2018 tarifesinden farklı olacaktır.

Boşanmanın tartışmalı veya anlaşalı olup olmadığına bakılmaksızın, avukatı olmayan kişiler şahsen duruşmaya katılarak kendini savunmalıdır.

Davacı Veya Davalı Mahkemeye Katılmazsa Ne Olur?

Davacı mahkeme duruşmasına katılmazsa ve mahkeme duruşmasında kendisini avukat olarak temsil etmezse, boşanma davası düşer. Yani, dava 3 ay içinde yeniden başlatılıncaya kadar işlemden çıkarılır. Dava 3 ay içinde devam ederse, süreç kaldığı yerden işlemeye devam edecektir ve boşanma davası avukat ücreti 2019 tarifesi ile ödemeler alınacaktır.

Davalı duruşmada görünmezse ve onu duruşmada avukat olarak kimse temsil etmezse, davalı yokluğunda dava değerlendirilecektir. Davalı mahkemede olmadığı için yargılamaya itiraz etme hakkını kaybeder.

Eşlerden Biri Boşanmak İstemiyorsa, Davanın Sonucu Nedir?

Boşanma davasında, kural olarak her iki taraf da davanın lehine sonuçlandığından ve diğer tarafın suçunu kanıtladığından emin olmaya çalışır. Ancak, bazen bir eş boşanmak istemeyebilir. Bu durumda, boşanma davasını açan eş, diğer taraf boşanmak istemese bile, davasını ispatlayarak boşanmayı başarabilir. Boşanmak isteyen bir eş, davayı doğrulayan başka belgeler ve kanıtlar varsa bir tanık ile mahkemeye gelebilir veya mahkemeye kötü olan sebepleri ispat edebilir. Elbette tek taraflı boşanma isteklerinde mahkemeye sunulan kanıtlar güçlü ve kabul görür durumda olmalıdır. Unutulmaması gereken bir detay da boşanma davası avukat ücreti 2019 tarifesi geçerlidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonRandevu Al