0 530 526 92 02
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Boşanma Davası Dilekçesi

24 Ağustos 2019
486 kez görüntülendi
Boşanma Davası Dilekçesi

Boşanma gibi bir durum varsa, boşanma davası dilekçesi ile süreç başlar. Boşanma prosedürü, eşler arasındaki tüm olayların davadaki delilleriyle birlikte doğru bir şekilde tanımlanması istenen şekilde yol izler. Boşanma kararı kolay boşanabilmek için yeterli ise, boşanma dilekçesi aile mahkemesine yapılmalıdır.

Boşanmak isteyen çiftlerin yapması gereken ilk şey, evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedeniyle boşanma davası dilekçesi vermek ve belediye mahkemesine sunmaktır. Bu dilekçeyi hazırlamak oldukça kolaydır. Bunun için yasal destek almasanız bile, süreci takip etmek için yasal desteğe ihtiyacınız olabilir. Boşanma dilekçesi hazırlamak için her iki tarafın da onay alması gerekir, ancak tek taraflı da hazırlanabilir. Tek taraflı hazırlanacak ise, bütün deliller dosyada sunulmalı ve tanıklar dinlenmelidir. Tek taraflı boşanma durumunda, tanıkların bulunması şarttır. Boşanma sürecini sağlam kanıtlarla ve tanıklarla yönetebilirsiniz.

Boşanma Dilekçesi Nasıl Hazırlanır?

Boşanma dilekçesi yazdığınızda, boşanma sebebi hakkında kısa ve net bir açıklama yapmalısınız. Çünkü boşanma dilekçesi örneği 2018 sadece ön bilgi mektubu gibi bir şeydir. Örneğin, eğer taraflar her zaman birbirleriyle çatışırlarsa ve sık sık hakaret şeklinde kavgalar varsa, bu duruma şiddetli geçimsizlik diyebilirsiniz. Dilekçeye hiçbir ayrıntı girilemez. “Bunu bana söyledi, ona söyledim, bana vurdu, ben attığımda ona dokunmadım.” gibi ifadeler anlamsız ve süreci zora sokacak niteliktedir. Şimdi boşanma sürecine ilişkin yazılı bir dilekçe örneği sunabiliriz. Bu boşanma dilekçesi örneği ile kolayca bir dilekçe hazırlayabilir ve aile mahkemesine başvurabilirsiniz.

Aile Mahkemesine,

Davacı: soyadı, ad, kimlik numarası

Yanıtlayan: soyadı, ad

Dava: Şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanma (veya sözleşmeli boşanma – veya bunun nedenini yaz)

Açıklama: Bu bölümdeki boşanma sebebini sadece 2-3 cümle ile açıklayınız. Kısa, açık ve bilgilendirici olmalıdır.

Kanıt: Varsa, kanıtlarınızı yazın.

Tanıklar: Mahkemede duyulmak isteyen ve boşanmanıza yakından aşina olan tanıklar olarak yazabilirsiniz.

Sonuç: mahkemeden herhangi bir talep, tazminat ve benzeri istekleriniz varsa buraya yazmalısınız.

Yukarıda yazdığımız boşanma davası dilekçesi 2018 yılı sonrasında resmiyete dayalıdır, sadece size fikir vermek amaçlıdır. Taraflar ve içerikleri, tarafların kendileri tarafından hazırlanmalıdır. Her dilekçede tarafların bilgileri kaydedilmelidir.

Boşanma Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Boşanma dilekçesi, aile mahkemesine, aile mahkemesinin yokluğunda, ilk derece mahkemeye gönderilir. Boşanma dilekçesi en az iki nüsha olmalıdır. Boşanma dilekçesi, el yazısı ve ıslak imzalı olmalıdır.

Boşanma dilekçesinde boşanma ayrıntılı bir şekilde ifade edilmeli ve nihayet davacı tarafından açılan davada davacı, boşanma süreci, nafaka, tazminat, boşanma davası dilekçesi veya dava masrafları dahil edilmelidir.

Eşlerden birinin boşanma dilekçesi hazırlaması gerekir. Boşanma dilekçesinin hazırlanmasında önemli bir husus, boşanma talebinin temeli olarak verilen sebeplerin doğru bir şekilde ortaya konması gerektiğidir. Boşanma sebepleri ve karşı tarafın suçu yönünden delillerin varlığı, boşanma başvurusunun yanlış bir sebepten kaynaklanması durumunda reddedilebilir.

Boşanma dilekçesinde, boşanma nedenleri ve davada başlangıç ​​noktası olan yasal dayanakların kanıtı olarak sunulması gereken sebepleri belirtmelisiniz. Boşanma dilekçesi hazırlanırken, resmi ve yetkili mahkeme de dilekçede doğru bir şekilde tanımlanmalı ve belirtilmelidir. Aksi halde boşanma davası dilekçesi kapsamında zaman kaybı meydana gelebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonRandevu Al