0 530 526 92 02
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Boşanma Davası Harç Ödemesi 2019

24 Ağustos 2019
289 kez görüntülendi
Boşanma Davası Harç Ödemesi 2019

Mahkemeye ödeyeceğiniz masraflara ek olarak, avukatınıza ödeyeceğiniz avukatlık ücretinin miktarı, başvurduğunuz boşanma davasının sözleşmeli ya da tartışmalı olarak görülmesine bağlı olarak değişecektir. Peki bu kadar farklı unsur içinde boşanma davası ücretini kim öder? Davayı açan kişinin üstlenmesi beklenir.

Boşanma Davası Açma Maliyeti (Tartışmalı Boşanma)

Tartışmalı boşanmalar için temyiz bedeli 302.00 TL olarak belirlenmiştir. Tartışmalı boşanma davası açmak için bir aile mahkemesine yatırdığınız toplam tutar ise 390,80 liradır.

Boşanma Davası Açma Maliyeti (Anlaşmalı Boşanma)

Evlilik feshi halinde boşanma davası mahkeme ücreti 2018 sonrasında 2019 için ödenecek olan tutar 44.40 TL başvuru ücreti ve 44.40 TL avans ipoteği ve 200.00 TL avans olarak belirlenmiştir. Boşanma davası açmak için mahkemeye yatırdığınız toplam tutar ise 288.80 TL’dir.

Boşanma Davaları İçin Avukatlık Ücreti

Boşanma davalarında talep edilen yasal ücretler açılan dava türüne göre değişmektedir. Anlaşmalı boşanma ücreti, tartışmalı boşanma ücretinden farklıdır ve daha fazladır.

Tartışmalı boşanmada dava masrafları; Uyuşmazlığın ciddiyeti, tarafların yaşam standardı, nafaka, tazminat ve mal talebi gibi durumlara bağlı olarak değişmektedir. Dava açılacak olan şehir bile boşanmanın maliyetini belirleyen bir faktördür. Ek olarak, her ildeki Barolar Birliği web sitesinde yasal olarak asgari bir ücret tablosu yayınlanmaktadır. O resmi siteden de boşanma davası harç ücreti 2019 hakkındaki kontrolleri yapabilirsiniz.

Boşanma Nedeniyle Eşlerin Miras Hakkı

Boşanmış eşler birbirlerinin kanuni mirasçıları olmayabilir ve boşanmadan önce yapılan birikimler anlaşılmadıkça, ölümle ilgili kazançların sağladığı hakları kaybederler.

Boşanma durumunda, hayatta kalan eşin mirasçılarından biri davaya devam ederse ve diğer eşin hatası kanıtlanırsa, yukarıdaki hüküm uygulanır.

Çocukların Ebeveyn Hakları

Boşanmaya karar verirken mahkeme, ebeveynlerin haklarını ve çocuğun velayetindeyken baba ve anneyi dinledikten sonra çocukla olan kişisel ilişkilerini gözden geçirir ve çocuğun velayetinin kime verileceğine karar verir. Çocuğun yaşına göre çocuğun dinlenmesi de gerekir. Bu süreçlerin eksiksiz olması için boşanma davası harç ücreti 2019 ödemelerinin yapılması gerekir.

Bir tarafın çocukla kişisel ilişkisini düzenlerken, çocuğun sağlık, eğitim ve ahlak yönünden yararları korunmaktadır.

Hakim, gelecek yıllarda tarafların sosyo-ekonomik durumuna göre kararı yeniden verebilmektedir. Kararı alırken boşanma davası harç ücreti 2019 ödemeleri eksiksiz olmalı ki süreç aksamasın.

Bir anne veya babanın başka biriyle evlenmesi veya ölümü gibi yeni gerçekler ortaya çıktığı zaman, hakim ebeveynlerin birinin talebi üzerine gerekli önlemleri yeniden alır.

Evliliğin Temelinin Sallanmasından Dolayı Boşanma

Evlilik birliği ve ortak bir yaşamın hayatta kalması beklenmeyen ölçüde sarsılması durumunda, eşlerin her biri boşanma davası açabilir.

Davacının suçu daha ciddi ise, davalının davaya itiraz etme hakkı vardır. Bununla birlikte, itiraz bir hak ihlali ise ve sanık ve çocuklar evliliğin devam etmesinden faydalanamazlarsa, boşanma kararı verilebilir.

Evlilik en az bir yıl sürerse, eşlerin birlikte tedavi edilmesi veya bir eşin diğerinin nedenini kabul etmesi durumunda, evlilik birliğinin mümkün olmadığı kabul edilir. Bu davada boşanmaya karar verebilmek için, hakimin tarafları serbestçe dinlemesi ve boşanmanın mali sonuçlarına ve tarafların imzaladığı anlaşmaya bağlı olması son derece önemlidir. Tüm bu süreçleri en doğru şekilde yönetebilmek için bir avukat ile çalışmak önemlidir ve boşanma davası avukat ücreti 2018 yılının ücretlerini tarafların bilmesi de önemlidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonRandevu Al