0 530 526 92 02
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Boşanma Davası Harcı

24 Ağustos 2019
402 kez görüntülendi
Boşanma Davası Harcı

Boşanma davası harcı ne kadardır? Özellikle son dönemlerde evlilikler çok çabuk yapılmakla birlikte çiftler birbirlerini net bir şekilde tanıyamıyor. Aynı evin içerisinde yaşamaya başlayan çiftler belirli konularda anlaşmazlık yaşayabiliyor. Bu konular bazen iki taraf için de geçerli olurken bazen yalnızca tek bir taraftan kaynaklanabiliyor. Öyle ya da böyle bazı sebeplerden dolayı taraflar tek taraflı ya da çift taraflı olarak ayrılmak isteyebiliyor. Bu noktada anlaşarak ayrılmayı tercih eden çiftler anlaşmalı boşanma davalarına yönelirken anlaşamama durumlarında çekişmeli boşanma davalarına yönlendiriliyorlar. Boşanma davalarında anlaşmalı davalar çekişmeli davalardan çok daha kısa sürmektedir. Anlaşmalı boşanma davaları için çiftlerin evlilik süreleri 1 yıldan daha fazla olmalıdır, aksi takdirde durum ne olursa olsun çekişmeli davaya dönmektedir. Söz konusu davalar için avukat tutulmak zorunda olmayıp, bir avukat eşliğinde davanın yürütülmesi tarafların yasal haklarının korunması için son derece faydalı olacaktır. Bunun yanı sıra dava süreci sorunsuz olarak ilerleyecek ve de kısa bir süre içerisinde sonlanacaktır. Boşanma davası avukatlarının ücretleri kişiden kişiye değişkenlik göstermekle birlikte bir avukatlık bürosuna başvurarak net bir fiyat bilgisi alabilirsiniz.

Boşanma davası harç ücreti ne kadardır?

Boşanma davası harcı maliye bakanlığı tarafından belirlenmekte olup her sene yayımlanmakta olan resmi gazetede ilan edilmektedir. Yatırılması gereken harç miktarı resmi gazete tarafından duyurulmuş olandan daha fazla ya da az olamaz. Boşanma davası harç ücreti, dava için dilekçenin verilmesi sürecinde, davacı söz konusu harcı vezneye yatırır. Boşanma davası harcına ilave olarak Aile Mahkemesi hakimince belirlenmiş olan yargılama giderleri de davacıya avans olarak yatırtılmaktadır.

Boşanma davası harç ücretinden başka ne ücretleri ödenir?

Boşanma davası harcı net bir şekilde her sene başında resmi gazete tarafından yayımlanmakta olan miktar doğrultusunda davacıdan tahsil edilir. Boşanma davalarında boşanma davası harcından başka davacıdan yargılama masrafı ve giderlerinin karşılanması için gider avansı tahsil edilmektedir. Davacıdan tahsil edilmekte olan bu gider avansı dava esnasında yapılmakta olan yargılama masraf ve giderlerini karşılamak için kullanılmaktadır. Gider avansında azalma olması halinde mahkeme davacıya bir tebligat yapar ve tebligatın ulaşmasından itibaren iki hafta içerisinde eksik gider ve masrafların yatırılması gerekir.

Boşanma davasını nereye açmam gerekir?

Boşanma davasında yetkili olacak olan mahkeme taraflardan birisinin en son oturduğu yer ya da son altı ay içerisinde birlikte oturdukları yerin mahkemesidir. Boşanma davaları için görevli olan mahkeme Aile Mahkemeleridir.

Boşanma davası açmak isteyen taraf Aile Mahkemesine başvurur, Ailem Mahkemesinin bulunmadığı yerlerde görevli olacak mahkeme Asliye Hukuk Mahkemeleridir. Tüm bu süreçler ve daha fazlası için bir avukatlık bürosuna başvurarak detaylı bilgi edinebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonRandevu Al