0 530 526 92 02
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Boşanma Davası Kaç Para

24 Ağustos 2019
350 kez görüntülendi
Boşanma Davası Kaç Para

Boşanma davası kaç para? Boşanma davaları son zamanlarda en sık rastlanan davalardandır. Söz konusu davalarda bazen iki taraf da uzlaşarak boşanmayı kabul ederken, bazı durumlarda bir taraf istemeyebilir ya da zorluk çıkarabilir. Bu gibi durumlarda davalar anlaşmalı ve çekişmeli davalar olarak ikiye ayrılmaktadır. Anlaşmalı boşanma davaları 1 ile 3 ay arasında sonuçlanmakla birlikte, çekişmeli davalarda dosya durumuna göre süreç çok uzun zamanlara da yayılabiliyor. Her iki dava türünde de avukat tutulması zorunlu olmasa da hem sürecin kısalması için hem de yasal hakların en iyi şekilde korunması için profesyonel bir avukat taraflara son derece yararlı olacaktır. Anlaşmalı davalar için tutulacak avukat ücret çekişmeli davalar için tutulacak avukat ücretinden çok daha az miktarda olacaktır. Net bir fiyat bilgisi verilememekle birlikte, avukattan avukata fiyat durumunda değişkenlik yaşanmaktadır.

Boşanma davası açma masrafı ne kadar tutar?

Boşanma davası kaç para? Boşanma davası açılacağı durumlarda tarafınızdan gider avansı ve boşanma harcı adı altında belirli bir ücret talep edilmektedir. Söz konusu harç her sene farklılık göstermekle birlikte, sene başında resmi gazetede duyurulmaktadır. Boşanma davası açabilmek için boşanma harcı ödenmek zorundadır. Boşanma harcı talep edilen nafaka ve tazminat miktarına göre değişkenlik gösterir. Gider avansına gelecek olursak, davanın devam edebilmesi için yapılacak olan tebligatlar ve dosya masrafı için talep edilecek olan miktar olup değişkenlik göstermektedir. Açmış olduğunuz davada haklı çıkmanız durumunda ödemiş olduğunuz gider avansı ve harç ücretlerinin karşı taraftan size ödenmesi mahkeme kararınca hüküm edilecektir. Açılan davayı kaybetme durumunuzda ise bu masraflar tarafınızca karşılanır ve de karşı tarafın da yapmış olduğu masrafları karşılamanız gerekir.

Boşanma harcı ve gider avansı dışında başka masraf çıkar mı?

Boşanma davası kaç para? Anlaşmalı ya da çekişmeli boşanma davalarında çocukların velayetini almak için talepte bulunmanız halinde, mahkeme çocukların kalacağı tarafı belirlemek için pedagojik açıdan çocukların çıkarına olduğunu tespitlemek üzere uzman bilirkişi tarafından bir rapor alacaktır. Söz konusu rapor için bilirkişiye ödenmesi gereken ücreti mahkeme davacıdan talep eder. Dava esnasında ödemiş olduğunuz gider avansının bitmesi durumunda bu rapor için de gider avansına ekleme yapılabilir.

Boşanma davası nasıl sonuçlanır?

Boşanma davaları için belirtmiş olduğumuz süreçlerin hazırlanması ile boşanma dilekçesi karşı tarafa bildirilecek ve de cevap dilekçesi de tarafınıza bildirilecektir. Dilekçelerin aşamasının tamamlanması halinde mahkeme tarafından duruşma günü belirlenir ve duruşma günü taraflara bildirilir. Bu şekilde boşanma davanız karar duruşma gününe kadar belirli aralıklar ile açılacak olan celselerle devam etmektedir. Profesyonel bir avukata başvurarak tüm bu süreçlerde sizlere yol göstermesini ve lehinize haklarınızı korumanızı talep edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonRandevu Al