0 530 526 92 02
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Boşanma Davası Mahkeme Ücreti 2019

24 Ağustos 2019
490 kez görüntülendi
Boşanma Davası Mahkeme Ücreti 2019

Dava ücretleri de asgari ücret oranına göre, artış göstermiştir. Avukatın ofisinde, sözlü müşavirlik ücreti, ilk saati 375 TL ve ardından takip eden her saat için 218 TL olarak belirlenmiştir.

Sözleşmeli boşanma olduğunu düşünüyorsanız, ödeyeceğiniz miktar toplamda 149,70 TL. olacaktır.

Tartışmalı bir boşanma davası olacaksa ödeyeceğiniz miktar toplamda 212.70 TL. olacaktır. bu tarifeler boşanma avukatı ücretleri 2018 döneminde daha uygundu. Her yıl ek zam uygulanmaktadır.

Karşılıklı Anlaşma İle Boşanma

Karşılıklı olarak anlaşma sağlanan boşanma davalarında avukatlık ücreti hem süre hem de iş yükü açısından daha uygundur. Bu tip bir durumunda eşler için en kısa sürede boşanma davası açılır ve boşanma avukatıyla yapılması gereken en uygun protokolle boşanma sonuçlanabilir.

Tartışmalı Boşanma

Maddi ve manevi sonuçlara, çocuğun velayetine, mülkün dağıtılmasına, nafaka ödemelerine, ve boşanmadan sonra verilecek olan tazminat miktarına bağlı olarak tartışmalı boşanmaların ücreti davadan davaya göre değişkenlik göstermektedir. Öte yandan, Medeni Kanun ve boşanmanın öngördüğü gerekçelere göre tarafların sahip olduğu tartışmalı bir boşanmada boşanma nedenini ispatlamaları gerekir. Her boşanma davasında boşanma davası mahkeme ücreti 2019 tarifelerine göre uygulanacaktır.

Ayrılma Davası Nedir?

Eşlerden birinin ayrılması durumunda, hakim, tarafların birleşme ve uzlaşma ihtimalini görmesi durumunda, ayrılma kararı verebilir. Ayrılma durumunun kabul edilmesi durumunda, evlilikte uzlaşma olasılığı beklenir. Boşanmaya karar vermek için boşanma nedenlerini ve eşlerin uzlaşma ihtimalini bulmak gerekir.

Hakim Tarafından Alınacak Geçici Önlemler

Boşanma davalarında hâkim, özellikle de eşleri ağırlamak, geçimini sağlamak, eşlerin mülkünü yönetmek ve çocukları korumak için davayı değerlendirmeye başlar ve gerekli olan en önemli ve acil tedbirleri alır ve boşanma davası mahkeme ücreti 2019 ödemeleri gerek görülebilir.

Boşanma Kararı

Boşanma sebebi kanıtlanırsa, hakim ilk celsede boşanmaya karar verir.

Bu davanın sebebi sadece bir ayrılık meselesiyse, boşanma hemen çözülemez.

Dava boşanmayla ilgili ise, ortak bir yaşamın geri kazanılması olasılığı varsa, boşanmayla ilgili hemen karar verilmez ve süre istenir.

Ayrılma Sürecinin Sonu

Ayrılmaya 1 ila 3 yıl arasında karar verilebilir. Bu süre, ayrılık konusundaki nihai kararla başlar.

Süre dolduğunda, ayrılma durumu otomatik olarak sona erer.

Evlilik bu ayrılık sürecinde kurtarılmazsa, iki taraf da boşanma davası açabilir. 1 yıl önce açılmış olan davalarda boşanma davası mahkeme ücreti 2018 ödemeleri geçerliydi.

Boşanma sonuçları düzenlenirken, ilk davada kanıtlanmış olaylar ve ayrılık döneminde meydana gelen durumlar göz önünde bulundurulur.

Boşanmada Maddi Ve Manevi Tazminat

Boşanma sonucu mevcut veya beklenen çıkarları zarar gören yanlış veya daha az kusurlu taraf, kusurlu taraftan uygun düzeyde maddi tazminat talep edebilir.

Boşanmaya yol açan olaylar nedeniyle, saldırıya uğrayan taraf, uygun miktarda paranın manevi tazminat olarak ödenmesini talep edebilir. Bu davalar için ek boşanma davası mahkeme ücreti 2019 ödemeleri gerekli olabilir.

Boşanmada Yoksulluk Nafakası

Yoksulluk nedeniyle boşanma talebi varsa, maddi şeklinde yaşamak güç olduğu için çocuğu desteklemek adına belirsiz bir süre nafaka istenebilir. Bu nafakaya “yoksulluk nafakası” denir.

Tazminat ve Nafaka Ödeme Şekli

Duruma göre maddi tazminat ve yoksulluk için nafaka ödenmesine karar verilebilir.

Alacaklı tarafın yeniden evlat edinmesi veya ölmesi durumunda, ücret şeklinde ödenmesi karar verilen maddi tazminat veya nafaka otomatik olarak iptal edilir.

Tarafların mali durumunun değiştiği veya sermayenin gerektirdiği durumlarda nafakanın arttırılmasına veya azaltılmasına karar verilebilir. Her duruşma için boşanma davası avukat ücreti 2018 ve sonraki dönemin ödemeleri gerçekleştirilmelidir.

Hakim, gelecek yıllarda tarafların sosyo-ekonomik durumuna göre ödenecek miktara karar verebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonRandevu Al