0 530 526 92 02
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Boşanma Davası Masrafı

24 Ağustos 2019
445 kez görüntülendi
Boşanma Davası Masrafı

Boşanma davası masrafı ne kadar tutar? Bazı sebeplerden dolayı evlilikler tek tarafın ya da her iki tarafın da isteği doğrultusunda sonlandırılmak istenebiliyor. Bu gibi durumlar son derece normal olup, bazı çiftler olgun bir şekilde karşılarken bazıları olayı başka boyutlara taşıyabiliyor. Bu noktada da boşanma davaları ikiye ayrılıyor. Bunlardan ilki anlaşmalı boşanma davası ve bir diğeri çekişmeli boşanma davasıdır. Anlaşmalı boşanma davalarını evlilik süreleri 1 yılı geçmiş olanlar açabiliyor ve her iki tarafın da maddi manevi her noktada uzlaşmış olması gerekmektedir. Bunun aksi durumlardaki tüm boşanma davaları çekişmeli boşanma davası kategorisine giriyor. Anlaşmalı boşanma davaları çekişmeli boşanma davalarına göre çok daha kısa sürüyor. Öyle ki her şeyin normal gitmesi halinde 1 ay içinde boşanma davası sonuçlandırılabilir. Fakat çekişmeli davalarda dava dosyasının türüne göre boşanma süreci uzayabiliyor. Her iki dava türü için de taraflar avukat tutmak zorunda değildir. Fakat profesyonel bir avukat tutulması hem sürecin doğru işlemesi ve kısalması, hem de yasal hakların korunması için son derece etkili olacaktır. Dava için tutulacak olan avukat için ödenecek miktar kişiden kişiye değişkenlik göstermekte olup net bir fiyat bilgisi vermek mümkün değildir.

Çekişmeli boşanma davasının anlaşmalı boşanma davasından farkı nedir?

Boşanma davası masrafı için ödenmesi gereken harçlar her sene resmi gazetede bildirilmektedir. Çekişmeli boşanma davalarının masrafı, avukat ücreti açısından biraz daha maliyetli olmaktadır. Anlaşmalı boşanma davası ile kıyaslandığında çekişmeli boşanma davası çok daha uzun zaman alır. Aynı zamanda çekişmeli boşanma davalarının sonucu garantili değildir. Boşanmak istiyorken boşanamayabilir ya da boşanmak istemiyorken boşanabilirsiniz. Söz konusu isteğinizin gerçekleşmesi halinde çocuk velayeti, nafaka gibi konular istediğiniz şekilde sonuçlandırılamayabilir.

Çekişmeli boşanma davası nasıl görülmektedir?

Çekişmeli boşanma davalarında karşılıklı dilekçeler ve de deliller mahkeme dosyasına sunulur. Genel olarak delil için şahit sunulmaktadır. Yeni kanun doğrultusunda dilekçelerin verilme süreleri, şahitlerin sunulması, delillerin bildirilmesi, itiraz süreçler ve benzeri konular son derece önem taşımaktadır. Söz konusu süreçleri usulüne uygun ve süre içerisinde yapmamanız durumunda haklı da olsanız davada kaybeden taraf olup yüksek meblağlarda tazminat ödemek durumunda kalabilirsiniz.

Boşanma davası masrafı ne kadardır?

Boşanma davası masrafı adı altında mahkemelerin davacı taraftan almış olduğu bir harç miktarı bulunmaktadır. Söz konusu harç miktarı her sene resmi gazetede bildirilmekte olup bu miktardan az ya da daha çok harç masrafı istenmesi mümkün değildir. Söz konusu harcı dosyaları teslim ederken mahkemede vezneye ödemeniz gerekmektedir. Aile mahkemesi tarafından görülmekte olan boşanma davaları için avukat tutmanız halinde ödeyeceğiniz ücret avukattan avukata değişkenlik göstermekle birlikte, bir avukatlık bürosuna giderek net fiyat bilgisi alabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonRandevu Al