0 530 526 92 02
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Boşanma Davası Nafaka

24 Ağustos 2019
451 kez görüntülendi
Boşanma Davası Nafaka

Boşanma işlemlerinin sonuçlarından biri çocuk velayeti, maddi ve manevi tazminat ödemesi, olağan malların paylaşımı, mücevher teslimi ve bir tarafın diğer tarafa çocuk parası yani nafaka ödemesi kararıdır. Mahkeme, taraflardan birinin boşanmada nafaka 2018 ve sonrasında istemesi durumunda dilekçesi ister ve nafaka ödeme meselesini değerlendirir.

Boşanma Sırasındaki Nafaka Türleri

Bazen boşanma davaları yıllar içinde sona erebilir. Aynı zamanda, taraflar birlikte yaşamlarını sona erdirme kararı alabilirler ve eğer taraflardan birinin ekonomik geliri yoksa ve duruşma sona ermeden önce talep edilirse karşı tarafa nafaka gönderebilirler.

Boşanmanın yanı sıra yoksulluk nafakası büyük ekonomik kayıplara neden olunduğunda ve başka hiçbir gelir olmadığında, yoksulluğa düşecek olan kişinin boşanma sonrasında verilen karardır. Yoksulluk nafakası, mahkeme tarafından karar verilerek aylık olarak ödenecek meblağ ile boşanma davası nafaka oranı belirlenir.

Çekişmeli Boşanma Davaları

Boşanma durumlarında, taraflarca tazminat ödenmesi önemlidir. Maddi ve manevi zarar durumunda, daha az kusurlu olan taraf diğer taraftan tazminat talebinde bulunabilir. Bu dezavantajın nedeni, tazminatın neden olduğu hasarı telafi etmektir.

Ancak nafaka bakımından mahkeme, ödemeleri tarafların kusurlu durumu açısından değerlendirmez. Çünkü nafaka ödemenin amacı tazminatları telafi etmek değil, boşanma sonrası doğabilecek ekonomik zararları önlemeye çalışmaktır. Nafaka ödenirken, nafakayı daha kusurlu tarafa ödemek için daha az kusurlu tarafın ödemesine karar verilebilir. Nafaka ödemesi kriteri tarafların sosyo-ekonomik durumu ile alakalıdır. Zaman zaman bu durumda boşanma davasını kadın açarsa nafaka alabilir mi gibi bir soru karşımıza gelebilir.

Sosyo-Ekonomik Durumun İncelenmesi

Mahkeme, boşanma davasının işlenmesi ile birlikte tarafların sosyal ve ekonomik durumuyla ilgili bir çalışma yürütür. Bu araştırma kolluk kuvvetleri tarafından yürütülmektedir. Raporlarında, yasa uygulayıcılar tarafların mevcut ekonomik durumunu, çalışıp çalışmadığını, aylık kazançlarını, beraber yaşadıkları kişileri, maaşları ve aylık harcamaları belirler. Ayrıca, mahkeme Sgk belgelerini, üzerine olan taşıtlarını, mülkünü ve ek belgeler gibi gayrimenkul nesnelerini ilgili devlet idarelerinden talep eder.

Sosyo-ekonomik durum sonucunda hazırlanan çalışmaya göre, mahkeme boşanmadan sonra ekonomik olarak zorlanacak tarafı ve diğer tarafın geliriyle orantılı olarak boşanma davası nafaka miktarını belirler. Diğer taraftan, çocuk parası miktarı aynı verilere dayanarak belirlenir.

Nafakada Artış Veya Azalış

Boşanma durumunda belirlenen nafaka oranı değişen koşullara göre değiştirebilir veya azaltabilirsiniz. Ancak, mahkeme bunu her özel durumda yapmalı ve taraflar aile mahkemesine gitmelidir. Nafaka borcu boşanma durumunda koşulların değişmesini gerektirebilir ve nafaka yetmez ise durum değerlendirilmesine gidilir.

Nafaka Feshi

Kural olarak, nafaka süresiz olarak verilir. Tarafların ekonomik ve sosyal koşullarında değişiklik olmadığında, boşanma davası nafaka ödemesi devam eder. Bu bağlamda, hukuk topluluğuna, hakime belirli bir süre nafakayı sınırlamak için serbest bırakılması gereken şartlar ve tartışmalar da vardır, ancak mevcut yasal düzenleme çerçevesinde nafaka, süresiz olarak verilmek üzere kararlaştırılır.

Bununla birlikte, bazı durumlarda nafaka sona erdirilebilir. Örneğin, bir taraf başka biriyle evlenmeye karar verirse, nafaka kendiliğinden sona erer. Nafaka ne kadar 2018 ölüm gibi bir durum karşısında yükümlülüğünü sona erdirir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonRandevu Al