0 530 526 92 02
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Boşanma Davası Nasıl Açılır 2019

24 Ağustos 2019
407 kez görüntülendi
Boşanma Davası Nasıl Açılır 2019

Evliliklerini bitirmeye karar veren çiftler, boşanmak istiyorlarsa birlikte veya ayrı ayrı dava açabilirler. Evlilikler resmi olarak başladığı için resmi olarak da bitmesi gerekir. Mahkemede yasaya göre, evliliğini yasal olarak sonlandırmak isteyen çiftler iki şekilde boşanma davası açabilirler. Bu, boşanma sözleşmesine ve boşanmaya itiraz edilmesine ilişkin bir dava ile mümkündür. Boşanmak isteyen çiftler, her iki durumda da yapmaları gereken temel yöntemleri iyi bilmelidir. Peki boşanma davası nasıl açılır 2019 yılı için hangi koşullar geçerlidir?

Boşanma işlemleri aile mahkemesine eşlerden birinin başvurması ile başlar. Yerel bölgede aile mahkemesi yoksa, boşanma davası Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açılır. Boşanma davası açmak için öncelikle nüfus ve adres bilgileri gerekmektedir. Boşanma sebeplerini belirterek, aile mahkemesine hitaben verilen dilekçede belirtilen sebepleri açıkça söyleyerek boşanma talebinde bulunabilirsiniz. Dilekçe, adliyedeki gerekli ücretleri ödedikten sonra mahkemeye verilir.

Boşanma Davası Açmak İçin

Boşanma durumunda, her iki tarafın da boşanmayı kabul etmesi gerekir, böyle bir durumda tarafların anlaşmalı olarak boşanabilmesi daha kısa bir sürede tamamlanabilecektir. Bununla birlikte, tartışmalı bir boşanma davası açılırsa, tarafların çok fazla ayrıntıyla uğraşması gerekir. Peki ücretsiz boşanma davası nasıl açılırAslında ücretsiz dava açmak diye bir gerçek yoktur. Ön başvuru için mutlaka bir ücret ödemesi yapılır.

Tartışmalı boşanmada;

Boşanma, tazminat, çocuk velayeti ve mal alışverişi gibi birçok farklı konu vardır. Adından da anlaşılacağı gibi, taraflar arasında boşanmaya yönelik anlaşma sağlanamamaktadır. Mahkemeye sunulacak olan bu anlaşma sözleşmesi yasal bir belge olacağından, her madde her iki taraf için de bağlayıcı özellikte olmalıdır. Eşler tarafından imzalanacak olan bu sözleşmede çocuğun velayeti, tazminat, aile adı, mülk bölünmesi ve çocuk için nafaka gibi hususların açıkça ve uzun bir süreçte belirlenmesi gerekir. Bütün bu bilgiler için, boşanmanın dışardan göründüğü kadar basit olmadığı açıktır. Bu konular içinde boşanma davası nasıl açılır 2019 yılının sorusu. Aslında, davanın nasıl devam edeceği ve nasıl boşanma davası açılacağı eşlerin anlaşmaları ile doğru orantılıdır. Eşler tarafından atılan yanlış adımlar ve duruşma sırasındaki yasal yükümlülüklerin yerine getirilmemesi gibi hatalar, dava süresi ve sonuçlarını olumsuz etkileyebilir.

Dava açmak için boşanma davası nasıl açılır avukatsız süreç işler mi gibi sorular çok sık sorulmaktadır. Elbette boşanma davası için avukat tutmaya gerek olmasa da, eşlerin istenen sonucu almak için boşanma avukatıyla görüşmeleri önemlidir. Başka bir deyişle, bilgi eksikliği, yanlış dilekçe, yanlış iddianame, davada söylenecek yanlış kelimeler, bu iddiaya uyulmaması veya yanlış iddia edilmesi hakların kaybına neden olur ve mağduriyete yol açar. Örneğin, eşine boşanma davası açan bir kişi davada tanık listesi sunmamışsa veya bu listeyi zamanında vermemişse, maddi ve manevi içeriğinden mahrum kalabilir ve daha fazla acı çekebilir.

İtiraz Edilen Boşanma Ücreti

Tartışmalı boşanma dosyaları çok daha pahalıdır. Öncelikle, her boşanma davasında, tarafların boşanma davası açma ücreti 2019 yılı içinde 35.90 TL tutarında ön başvuru ücreti ödemeleri gerekir. Bir ön ücret ödemesi yapıldıktan sonra, dosyada sunulan kanıtların miktarı, tanıklar, uzman ve araştırma yapılacak alanlar işlemlerin maliyetini belirleyecektir. Her tanık için, işlemin maliyeti, talebin isteğine bağlı olarak değişecektir, çünkü her kanıt için ayrı bir deneme süreci başlatılacaktır. Tespit edilecek ücretler toplandığından toplam maliyet yaklaşık 750-1000 TL arasında olabilir. Ancak, bu sorunlar ortalama değerlerdir. Çok daha fazla veya daha az maliyetli de olabilir. Buradaki önemli nokta, masrafları zamanı içinde ödemektir. Sonrasında boşanma davası nasıl açılır 2019 yılında çok kolay olduğunu görebileceksiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonRandevu Al