0 530 526 92 02
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Boşanma Davası Nasıl Açılır Maliyeti Nedir 2019

24 Ağustos 2019
721 kez görüntülendi
Boşanma Davası Nasıl Açılır Maliyeti Nedir 2019

Evlilik iki kişinin birliği olmasına rağmen, boşanma isteği tek taraflı olarak ifade edilebilir. Günümüzde en çok sorulan sorular arasında boşanma davası nasıl açılır maliyeti nedir 2019 detayları da bulunmaktadır. Bu nedenle, eğer çiftlerden biri evliliği feshetmek istiyorsa, boşanma davasını tek başına da açabilir. Bu davayı açmak için diğer eşin onayı gerekmez. Her iki eşin de boşanmak için karşılıklı irade göstermesi durumunda, anlaşmalı veya sözleşmeli olarak da bilinen boşanma durumu gerçekleşir. Başka bir deyişle, tek taraflı boşanma ya da tartışmalı boşanma olarak ifade ettiğimiz, boşanma durumunda eşlerden birinin boşanmayı göstermesi gerekir. Elbette avukatsız anlaşmalı boşanma ücreti 2019 yılında da güncellenmiştir.

Boşanma başvuru işlemleri ve boşanma davaları boşanmanın maliyetini doğrudan etkiler. Bazen boşanmanın maliyeti ve boşanmak isteyenlerin durumunu aşabilir. Duruşma sırasında öngörülemeyen masraflardan kaçınmak için, boşanma davalarının masrafları ve avukat görüşmeleri dahil olmak üzere tek bir madde üzerinde anlaşma yapılabilir.

Boşanma Ücreti
Avukatlık mesleğini yürürlüğe koymanın ilk adımı, bir avukatın yasal sürece aktif olarak katılabilmesi için müvekkil tarafından verilen bir vekaletnamedir. Vekaletname anlaşması, diğer tarafın anlaşmayı kabul etmesiyle başlar.

Bir avukatın müvekkiline sunduğu yasal hizmetler için gerekli olan miktarı belirlemek, partilerin iradesinin ana belirleyici faktörüdür. Boşanma davası nasıl açılır avukatsız olarak da bu süreç yönetilebilir. Davanın ne kadar süreceğini ve başarılı olup olmadığını belirleyebilecektir. Müvekkil ile avukat, bu tutarın dava incelemesinden önce, dava incelemesi sırasında veya tamamlandıktan sonra ödenebileceği konusunda hemfikir olabilirler.

Türkiye Barolar Birliği yıllık olarak avukat adına bir ödeme planı yayınlar ve bu durumda görüşülen avukatlara göre asgari ücret oranını belirlenir. Ancak, belirtildiği gibi, bir avukatın ücret belirleme konusunda bir davaya getireceği iş yükü bu konuda önemli bir kriterdir.

Tek Taraflı Boşanma İşlemleri İçin Hangi Belgelere İhtiyacınız Var?

Dava dilekçe ile açılır, en temel belge sizin için bu olacaktır. Peki boşanma davası nasıl açılır maliyeti nedir 2018 yılında ne gibi değişimler olmuştur? Mahkeme tarafından kabul edilen başvurunuz, taleplere cevap vermek için diğer tarafa devredilecektir. Bu nedenle, dilekçenizin eksiksiz ve hatasız olduğundan emin olun. Dava ilgili ilk izlenimin, dilekçenizi okurken oluşacağını unutmayın. Dilekçe veriyorsanız, ek bir belgeye ihtiyacınız olursa bunu yapmanız mahkeme tarafından istenecektir. İlk duruşmanızı dilekçenizi göndererek başlatabilirsiniz ve davanızı işleme koymak için küçük bir ücret ödemesi yapmalısınız. Dilekçenizde boşanma sebepleri ile ilgili kanıtınız varsa, bunları dilekçenize ekli olarak sunmanız gerekir. Kanıtınız veya bir mahkemeye erişiminiz yoksa, mahkemeden yardım istemesini isteyebilirsiniz.

Davanızı Doğrudan Aile Mahkemesine Verirseniz, Davanız Kabul Edilmeyecektir
Boşanma dilekçenizi, davayı açtığınız temyiz mahkemesine vermelisiniz.

Boşanma dilekçesi, gönderme ofisi tarafından Mahkemeye sunulması gerekir ve bu hayati öneme sahiptir. Avukatınız yoksa da ücretsiz boşanma davası nasıl açılır konusunda uzmanlardan bilgi alabilirsiniz.

Her evlilik, kendine özgü sorunları nedeniyle biter ve boşanma dilekçesi de kişiye özel olarak hazırlanarak yetkili kişilere ulaştırılmalıdır. Talebi sunan kişinin durumuna göre hazırlanmalıdır. Her evlilik kendi şartlarına sahiptir.

Bu nedenle boşanma dilekçeniz;

Aile Mahkemesinin Adı

Davacının adı ve soyadı ve davalı

Tanım

Yasal konu ve boşanma temeli

Boşanma sebebi ve bu olayları kanıtlamak için kullanacağınız kanıtlarla ilgili olaylar

Çocuk yardımı, kusurlu, tazminat ve velayet şartları

Yasal nedenler

Kanıt

Sonuç ve ipucu

Tarih, İlan-Soya adı ve imzası gibi ögeleri kesinlikle içermelidir. Siz de boşanma davası nasıl açılır maliyeti nedir 2019 yılı için bu detayları bilmelisiniz.

Boşanma davası nasıl açılır maliyeti nedir?  Bir hevesle, büyük hayallerle yapılan evlilikler bazı durumlarda her şeyin yolunda gitmemesiyle sonlandırılabiliyor. Bazen iki taraf da bunu isterken bazen yalnızca tek bir taraf istiyor. Bu gibi durumlarda davalar ayrılıyor. İki tarafın da ayrılmayı istemesi halinde anlaşarak maddi ve manevi her konuda mutabık olmaları durumunda anlaşmalı boşanma davası açılır. Bu davayı açabilmek için çiftlerin evlilik süreçleri bir yılı geçmiş olmalıdır. Bu şekilde uzlaşma yaşamayan çiftlerde ise dava çekişmeli boşanma davasına döner. Her iki dava için süreç farklılık göstermektedir. Öyle ki anlaşmalı davalar bir ay gibi bir sürede tamamlanabiliyorken, çekişmeli davalarda davanın seyrine göre süreç uzuyor. İki dava türünde de avukat tutma zorunluluğu olmayıp, avukat tutulması iki tarafın da yararına olacaktır. Öyle ki avukatlar hukuki sürece son derece hakim oldukları için tarafların yasal haklarına koruyacak ve de sürecin en kısa şekilde sonlandırılmasını sağlayacaktır. Boşanma davaları için net bir avukat ücreti yoktur. Öyle ki davanın durumuna, avukata göre farklılık göstermekte olup, bir avukatlık bürosuna başvurarak tarafınıza özel bir fiyat alabilirsiniz.

Boşanma davası nasıl açılır?

Boşanma davası nasıl açılır maliyeti nedir? ilk olarak boşanma süreci konusunda net karar verilmelidir. Sonrasında boşanma davasında gerekli boşanma dilekçesi eksik olmayacak şekilde oluşturulmalıdır. Boşanma sebepleri, talepte bulunan sürekli ve geçici tedbirler, davanın sonunda talep edilmekte olan belgeler dava dosyasına konulmalıdır. Söz konusu şartların tamamı yerine getirildiğinde Aile Mahkemesine ya da Aile Mahkemesinin olmadığı bölgelerde bu mahkemenin adına tevzi olarak işlem yapmakta olan adli büroya başvuruda bulunarak dava süreci başlatılmalıdır.

Boşanma dilekçesinde olması gerekenler nelerdir?

Boşanma davası nasıl açılır maliyeti nedir? boşanma davası için dosyada bulunması gereken boşanma dilekçesinde; davayı açacak olduğunuz mahkemenin ismi dilekçenin başına yazılır. Ardından davacının ve karşı tarafın ad, soy ad, TC kimlik no, adres bilgileri yazılır. Bunun ardından davanın boşanma davası olduğunu belirtip boşanma sebeplerinizi sıralayarak yazmanız gerekmektedir. Sebepleri belirtmenizin ardından ayrılığa sebep olan olaylarla ilgili iddiaların kanıtları ile alakalı delilleri yazmanız gerekmektedir. Bu tarz davalarda bir tanık en önemli delildir. Bu sebepten dolayı varsa tanıklarınızı yazabilirsiniz. Bunun ardından son olarak mahkemeden tam anlamıyla ne istediğinizi açık bir şekilde dilekçenin sonuna yazmanız gerekmektedir.

Boşanma davasının maliyeti ne kadardır?

Boşanma davası nasıl açılır maliyeti nedir? boşanma davası esnasında harç ve gider masrafları avansı olarak belirli bir ücret ödemeniz gerekir. Söz konusu olan harç ücreti her sene resmi gazetede duyurulmakla birlikte duyurulan rakamdan daha az ya da çok olması söz konusu değildir. Ödemelerinizi mahkemede vezneye yapmanız gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonRandevu Al