0 530 526 92 02
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Boşanma Davası Ücreti Avukatsız

24 Ağustos 2019
356 kez görüntülendi
Boşanma Davası Ücreti Avukatsız

En çok araştırılan boşanma konularından biri olan boşanma avukatı ücreti davadan davaya göre değişkenlik gösteren bir gerçektir. Boşanmaya karar veren çiftler avukatları aracılığıyla boşanma için mahkemeye başvurabilirler. Süreç, boşanma dilekçesinin aile mahkemesine sunulmasıyla başlar. Bir aile mahkemesi hakiminin talebi üzerine boşanma başvurusu yapmak için mahkeme ücreti alınır ve davanın masrafları geri ödenir. Adli masraflar, dava dilekçesinde belirtilen tanık sayısına bağlı olarak değişebilir. Her yıl olduğu gibi boşanma davası açma ücreti 2018 sonrası da ek zamlar gelecektir.

Avukatsız Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Boşanma sürecini sağlıklı bir şekilde devam ettirme yöntemi, boşanma işlemlerinin hangisinin tercih edildiğine bağlıdır. Ancak, her iki boşanma davası aile mahkemesinde görülür. Yani ister çekişmeli ister anlaşmalı bir boşanma davasına karar verin yine aile mahkemesi ile süreç işlenecektir. Boşanmak isteyen taraflardan biri, dilekçenin iki nüshasını, belge ve kimlik kartınızın bir kopyasını ekleyerek mahkemeye başvurmalıdır. İsterseniz davayı avukatsız da açabilirsiniz. Boşanmak isteyen çiftlerin son altı ayda bağlı olduğu aile mahkemesine boşanma davası açması gerekir. Bunun yanı sıra 1 yıl evli kalmış olma şartını da unutmamak gerekir. Ödemeler boşanma davası ücreti avukatsız şekilde de güncellenebilir.

Sözleşmeli Boşanma

Anlaşmalı boşanma herhangi bir adliyede açılabilir. Peki boşanma davası ücretini kim öder? Tarafların ikametgahı, yetkili mahkemenin belirlenmesinde anlamsızdır. Taraflar, yargı mahkemesi ile boşanma anlaşması yapabilir. Anlaşmalı boşanmanın en önemli unsuru, anlaşmalı boşanma protokolüdür. Aile mahkemesi, boşanmaya taraflarca hazırlanan boşanma protokolü temelinde karar verir.

Tartışmalı boşanma davasında kullanılan yöntemler boşanma müzakeresi durumunda uygulanmaz. Başka bir deyişle, diğer tarafa bir bildirim, bir dilekçe veya ön inceleme aşaması gibi adımlar atılmaktadır. Taraflarca hazırlanan ve imzalanan protokol, mahkeme oturumunda aile hakimi tarafından onaylanır ve boşanma kararı verilir.

Boşanma Sebebini Göstermek Gerekir Mi?

Boşanma davası açan eş, boşanmanın özel nedenini belirtmelidir. Boşanma nedenleri genel nedenler (şiddetli anlaşmazlıklar vb.), ortak malların kötüye kullanımı, aldatma ve gibi durumlar boşanma sebebi olabilir.

Taraflar, yargılamalar sırasında boşanma davası açılma nedenlerini kanıtlamalıdır. Aksi halde boşanma işlemi reddedilir. Davayı açan eş, boşanma nedenini belirtmeli ve boşanma durumunda diğer tarafın dezavantajlı olduğunu kanıtlamalıdır. Boşanma davası, davayı açan eşin davası kendi suçuna dayanıyorsa reddedilir. Her dava kendi içinde olduğu gibi boşanma davası ücreti avukatsız olarak da farklılaşabilir.

Boşanmanın Bedeli Nedir? Yasal Ücret Ne Kadar?

Davacı mahkemeye ücret ve masrafları ödemek zorundadır. Davanın değerlendirilmesinden önce mahkemeye boşanma davası için ek ücretler ödenmez ve masraflar dikkate alınmaz. Duruşmanın başında sadece dilekçe için ücret ödenir. Bunun yanı sıra boşanma davası ücreti avukatsız ise ödemeler düşebilir. Ücretler ve giderler eksikse, hakim başvuru sahibine ücretleri ve giderleri tamamlaması için zaman verir. Davanın masraf ve giderleri bu sürenin sonunda ödenmezse, dava düşmüş sayılır.

Boşanmanın bedeli veya bir dava açma maliyeti, davanın uzmana yönlendirilip yönlendirilmediğine bakılmaksızın, davada dinlenecek olan tanık sayısına bağlı olarak değişir. Boşanma kayıt maliyeti boşanma davası mahkeme ücreti 2019 toplam giderler ile ortalama 300 ila 500 liradır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonRandevu Al