0 530 526 92 02
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Boşanma Davası Ücreti Ne Kadar Tutar

24 Ağustos 2019
360 kez görüntülendi
Boşanma Davası Ücreti Ne Kadar Tutar

Boşanma davası ücreti ne kadardır? Evlilik müessesesi bazı sebeplerden dolayı maalesef ki boşanmalarla sonuçlanabiliyor. Güzel hayallerle kurulan evlilik bağlarında, yolunda gitmeyen elde olan ya da olmayan sebeplerden dolayı ayrılık kararları verilebiliyor. Söz konusu hukuki süreç iki kategoriye ayrılıyor. Bunlar anlaşmalı boşanma ve çekişmeli boşanma davalarıdır. Söz konusu davaların ikisi için de boşanma davası ücreti başvurulacak avukata göre farklılık göstermekte olup, net fiyat bilgisini bir avukatlık bürosuna başvurarak öğrenebilirsiniz. Anlaşmalı boşanma davaları, her iki tarafın da maddi ve manevi her konuda tam anlamıyla anlaşmış olması, çocukların velayetinden ödenecek nafakaya, paylaşılacak ev eşyalarına her türlü konuda uzlaşmış olarak mahkemeye başvurmaları gerekmektedir. Anlaşmalı boşanma davaları için tarafların evlilik süreleri 1 yıldan daha az bir süre olmamalıdır. Bu şekilde anlaşma sağlanamaması halinde ya da evlilikler 1 yıldan daha az bir süre olmuşsa bu davalar çekişmeli boşanma davası olarak geçmektedir. Çekişmeli boşanma davalarında nafaka, mal paylaşımı vs. gibi ayrı davalar söz konusu boşanma davası ile birlikte yürütülemez ve ayrı bir dava olarak görülür.

Anlaşmalı boşanma davalarına taraflar bizzat katılmak zorunda mı?

Boşanma davası ücreti dava durumuna ve avukata göre değişkenlik göstermekte olup net bir fiyat bilgisi bulunmamaktadır. Anlaşmalı boşanmalar tarafların en sık tercih ettiği ve kısa süre içerisinde sonuçlanan davalar olup, taraflar bir protokol sunmuş olsalar dahi dava esnasında bizzat hakim karşısında bulunmak zorundadırlar. Fakat uygulama esnasında mahkemeye katılmayan taraf vekili olması halinde tanık dinlettiği durumda, davanın seyri çekişmeli davaya dönse bile, anlaşmalı boşanma süreci ile aynı sürede bitebilmektedir. Söz konusu davada hakkınızda kayıp yaşanmaması için profesyonel bir avukata başvurarak yardım almanız gerekmektedir.

Boşanma davaları ne kadar sürede sonuçlanır?

Boşanma davaları anlaşmalı ve çekişmeli davalar olarak ikiye ayrılmaktadır. Anlaşmalı boşanma davaları 1 ay ile 3 ay arasında sürebilmekte, davanın seyrine göre bu süre kısalmaktadır. Çekişmeli boşanma davaları davanın açılmış olduğu yere ve de mahkemenin dosyalarının yoğunluğu doğrultusunda değişkenlik göstermektedir. Bu konuda detaylı bilgi ve bir yardım almak için mutlaka avukatlık bürolarına başvurmanız gerekecektir.

Boşanma davaları için avukat tutmak zorunda mıyım?

Boşanma davaları anlaşmalı ya da çekişmeli davalar da olsa avukat tutma gibi bir zorunluluk söz konusu değildir. Fakat bir avukat tutmanız şüphesiz ki sizin faydanıza olacaktır. Öyle ki hukuki süreci çok iyi bilen ve bütün kurallarına uygun şekilde hareket edecek olan avukatlar sayesinde yasal haklarınız korunurken söz konusu boşanma süreci de uzamayacaktır. Boşanma davası ücreti başvuracağınız avukata göre değişkenlik gösterecek olup, davanıza uygun özel bir fiyat bilgisi çıkarılacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonRandevu Al