0 530 526 92 02
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Boşanma Davası Ücreti

24 Ağustos 2019
368 kez görüntülendi
Boşanma Davası Ücreti

Boşanma davası ücreti başvuracağınız avukatlara ve davanın boyutuna göre değişkenlik göstermekte olup en güncel bilgiler için bir avukatlık bürosu ile görüşmeniz gerekmektedir. Resmi nikah ile evli olup, tarafların yasal boşanma sebepleri olması durumunda çekişmeli ya da anlaşmalı boşanma davası açılır ve de hakim kararı ile sonlandırılır. Boşanma davası diğer özel hukuk davalarından daha farklı kurallar uygulanarak yürütülmekte olan bir davadır. Söz konusu davanın açılmasıyla beraber, manevi ve maddi tazminat, nafaka, ev eşyası paylaşımı gibi hukuki sorunların çözülmüş olması gerekmektedir. Aile mahkemesi tarafından dava yargılamasının sonucunda boşanma için karar verildiğinde, malların paylaşımının dışında bütün anlaşmazlığı ortadan kaldıracak bir karar verilmelidir. Mal paylaşımı ile ilgili dava, boşanma davasının sonuçlanmasının ardından ya da boşanma davasıyla aynı anda açılmış olsa dahi farklı bir dava olacak şekilde yürütülmelidir.

Boşanma nedenleri nelerdir?

Medeni kanun doğrultusunda boşanma davası iki farklı şekilde açılır. Bunlardan birisi anlaşmalı boşanma davasıyken diğeri çekişmeli boşanma davasıdır.

  • Anlaşmalı boşanma davası: çiftlerin ikisinin de boşanma ile ilgili anlaşarak evliliklerini sona erdirmesidir.
  • Çekişmeli boşanma davası: çiftler arasında gerçekleşecek olan boşanmada kimin kusurlu olduğu, manevi ve maddi tazminat, velayet, nafaka, mal paylaşımı vb. durumlarda belirli bir çekişme ve anlaşmazlığın yaşanmış olduğu bir davadır. Çekişmeli boşanma davası genel ve özel nedenlere ayrılarak iki sınıfta incelenir;
  1. Genel boşanma sebepleri: uyuşmazlık, geçimsizlik, şiddet, hakaret, güven sarsan hareketler, evlilik müessesesinin gerekliliklerini yerine getirmeme gibi pek çok sebep genel boşanma sebeplerindendir.
  2. Özel boşanma sebepleri: aldatma nedeni ile, kötü ya da onur kıran davranış sebepleriyle, hayati tehdit sebebiyle, suç işlenmesi ya da haysiyetsiz hayat sürülmesi sebepleriyle, terk edilme sebebiyle, akıl hastalığı gibi sorunlar sebebiyle olan davalar özel boşanma sebeplerindendir.

Anlaşmalı boşanma davası ne kadar sürede sonuçlanır?

Boşanma davası ücreti nedir? Boşanma davalarının ücretleri avukata ve söz konusu duruma göre değişim göstermektedir. Anlaşmalı boşanma davaları çekişmeli boşanma davalarına göre çok daha kısa sürede tamamlanmaktadır. Anlaşmalı boşanma davaları sorunsuz ve doğru bir şekilde yürütülürse 1 ile 3 ay arasında gerçekleşmektedir. Söz konusu süreç davanın kusursuz bir şekilde yürütülmesi doğrultusunda kısalabilir. Dava için avukat gerekmemekle birlikte bir avukattan yardım almanız halinde süreç daha kısalır ve de hukuki haklarınız korunur.

Boşanma davası açma ücretleri ne kadardır?

Boşanma davası açma ücreti davanın durumuna ve başvuracağınız avukata göre farklılık göstermekte olup, bir avukatlık bürosuna başvurarak size özel net bir fiyat bilgisi edinebilirsiniz. Boşanma davaları süreçleri bir avukattan yardım almanız halinde daha net bir şekilde ve kısa sürede sonuçlanacaktır.

Boşanma ücretinin miktarı Maliye Bakanlığı tarafından belirlenir ve yıllık olarak yayınlanarak resmi gazetede ilan edilir. Şu anda boşanma davası ücreti 2018 yılında yine resmi gazetede yayınlanan miktardan az veya çok olamaz. Boşanma ücreti talep sahibinden mahkemeye başvuruda bulunma aşamasında tahsil edilir. Boşanma davası miktarına ek olarak, başvurucunun avansı olarak Aile Mahkemesi hakimi tarafından belirlenen mahkeme masrafları da ödenmektedir.

Boşanma davası, resmi gazetede yayınlanan çözüm miktarına dayanarak davacıdan tahsil edilir. 2018 itibariyle boşanma davası nasıl açılır avukatsız ücreti 35,90 TL’dir. Bu rakam her yılın başında değişmekte ve boşanma ücreti yine resmi gazetede ilan edilmektedir.

Boşanma Davası Nerede Açılır?

Boşanma mahkemesi bir aile mahkemesidir. Boşanma aile mahkemesinde yapılır ve aile mahkemesi olmayan bölgelerde bunun yerine ilk derece mahkemesinde işlemler görülür.

Boşanmanın Bedeli Nedir?

Boşanma davasında boşanma ücretlerini ödeme süreci yasal masraflar ve diğer masraflar nedeniyle değişkenlik gösteren bir orana sahiptir. Her iki taraf da boşanmak istiyorsa ve boşanma süreci boşanmanın tüm yasal sonuçlarını koordine ederse, ödenen tutar boşanma işlemlerinin yürütülmesinden bu yana tartışmalı boşanma işlemlerinden daha az olacaktır. Tartışmalı boşanma ücreti anlaşmalı boşanmaya göre çok daha yüksektir ve bu gibi davalara dahil edilen yasal prosedürler anlaşmalı boşanma davası avukat ücreti 2018 sürecinde diğer tartışmalı duruşmalardan daha uzun sürdüğü için fiyatlar etkilenmektedir.

Boşanma işlemlerinde, yasal işlemlerin ve boşanma avukatlarının ücretlerini de ödemelisiniz. Bu anlamda boşanma davası vekalet ücretinden farklıdır. Boşanmaya dahil edilecek avukatlık ücreti her yıl barolar tarafından ilan edilir. Bu ücretler, barolar tarafından tavsiye edilen yasal tavsiye ücretlerine göre belirlenmektedir. Ancak uygulamada bu fiyatların neredeyse yarısı boşanma avukatları içindir. Diğer geri kalan ücretler masraflara eşit dağıtılmaktadır. Bu nedenle avukatlık ücretlerinin “cep yakıyor” olduğunu söylemek yanlış bir yaklaşım olacaktır. Elbette boşanma davası ücreti 2018 yılında farklı diğer yıllarda farklıdır.

Boşanma Davası Maliyetleri

Boşanma davalarında masraflar davanın niteliğine göre değişmektedir. Boşanmanın masrafları, davayı doldurmak için gerekli evrakları hazırlama masraflarını ve davada yapılması gereken işlemlerde ödenmesi gereken masrafları içerir. Örneğin, evliliğin feshi halinde dilekçelerin ve protokollerin hazırlanması, üzerinde uzun durulması ve ince araştırmalar gerektiren ciddi bir durumdur ve bu belgeleri hazırlamak için nitelikli bir avukattan destek alınması gerekebilir. Ya da tartışmalı boşanmada tanık sayısı, teknik uzmanların atanması, ek mahkeme masrafı olarak yapılması gerekenler de ek masraflar olarak boşanma davası harç ücreti 2018 harcamaları kapsamındadır.

Boşanma Sürecinde Avukatlık Ücreti 2018

Boşanma dava hizmetleri için boşanma avukatı aranır. Boşanma ücretleri ve boşanma ücretleri hakkında daha fazla bilgi için avukat ile birebir iletişime geçmek gerekir. Her avukatın tecrübesi, baktığı davaların içeriği ve sayısı farklıdır. Bu da ücretleri bir miktar değiştirmektedir. Her dava için boşanma harcı ve ödemeleri sabit olmayacaktır, çünkü bu davanın niteliğini de etkilemiş olacaktır. Siz avukatınız ile özel olarak boşanma davası ücreti 2018 sürecinde görüşmelisiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonRandevu Al