0 530 526 92 02
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Boşanma Davasında Feragat Etme Hakkı

24 Ağustos 2019
435 kez görüntülendi
Boşanma Davasında Feragat Etme Hakkı

Çiftlerin anlaşamamaları ya da evlilik birliğinin temelden sarsılması durumunda, boşanma durumu gerçekleşir. Ancak boşanma davaları sanıldığı kadar kolay değildir. Çekişmeli ya da anlaşmalı olarak ayrılan dava sürecinde, tarafların kendilerini en iyi şekilde ifade etmeler ve mağdur oldukları herhangi bir konu varsa eğer deliller ile ispatlamaları gerekir. Boşanma davası feragat dilekçesi ise davacı olan tarafa vazgeçme hakkı sunar. Ancak yasa gereği herhangi bir sorun yaşanmaması adına feragat dilekçesi hakkında fikir edinmek faydalı olacaktır.

Hukuk Muhakemeleri Kanununa Dahil Olur

Boşanma davalarında gerçekleşen feragat etme hakkı, Hukuk Muhakemeleri Kanunu’na dahildir. Bu noktada aldatma, zina ya da farklı sebepler ile dava açan ancak daha sonrasında vazgeçenlerin Hukuk Muhakemeleri Kanunu’na göre hareket etmeleri faydalarına olacaktır.

 • Feragat dilekçesi mahkeme devam ederken verilir ve davacının tüm isteklerinden vazgeçtiği belirtilir.
 • Böyle bir durum yaşanması durumunda ise dava kapatılır.
 • Ancak çelişkili bir sorun yaşanmaması adına feragat edenlerin en az 3 yıl süre ile aynı konu üzerinden boşanma davası açmalarına izin verilir.

Feragat dilekçesi vereceklerin daha sonrasında mağdur olmamak adına belirtilen unsura dikkat etmeleri faydalarına olacaktır. Bilgi sahibi olmayanlar, konu hakkında profesyonel avukat yardımı da alabilirler.

Yalnızca Davacı Taraf Kullanır

Boşanma davası feragat dilekçesi Türk Medeni Kanunu gereğince yalnızca davacı tarafından kullanılır. Davalı tarafın feragat dilekçesi alma ya da mahkemeye sunma hakları yoktur. Özel ya da genel sebepler ile boşanma davasını açan davacı, dilekçe verme imkanı bulur. Bu tür işlemleri yapmadan önce detaylar ve nasıl işlediği konusunda fikir edinmek önemlidir.

Beyan mahkemeye yapılır: Feragat dilekçesi, davacı tarafından mahkemeye sunulmalıdır. Dilekçenin ise açık ve kesin olması, hakimin onaylaması açısından dikkat edilecek unsurlar arasındadır. Böylelikle başvuru sonrasında dava sonuçlanır ve yapılan işlemler geçersiz sayılır. Boşanma aşamasında vazgeçen ve tekrar barışan çiftler tarafından çok fazla tercih edilir.

İstenen Tüm Haklardan Vazgeçme

Feragat dilekçesi dava açılırken istenen tüm haklardan vazgeçme olarak da belirtilir. Süreç ve boşanma davaları ile ilgili bilgi sahibi olanlar, bu sayede kısa süre içerisinde işlemleri gerçekleştirme imkanı bulurlar.

 • Feragat etmek istediğini belirten davacı, mahkemeye dilekçesini sunduktan sonra davalıdan onay beklenmez.
 • Davalıdan olduğu gibi mahkemeden de onay alınmaz.
 • Davacının feragat dilekçesini açık ve net bir şekilde mahkemeye sunması, kabul edilmesi açısından yeterlidir.
 • Mahkeme verilen dilekçenin yalnızca kanuna uygun olup olmadığını araştırmakla yükümlüdür.

Türk Medeni Kanunu içerisinde bazı davalardan feragat etme hakkı yoktur. Re’sen hareket ilkesinin uygulandığı davalarda, davacının feragat dilekçesi belirtmesine izin verilmez. Sorun yaşamamak adına hangi davaları kapsadığını öğrenmek gerekir.

Hüküm Kesinleşmeden Karar Vermek Önemli

Feragat dilekçesinin mahkeme tarafından onaylanması adına hüküm kesinleşmeden yapılmasında yarar vardır. Mahkemenin hükmü kesinleştikten sonra feragat dilekçesi sunulmasının herhangi bir önemi yoktur.

 • Feragat dilekçesi daha devam ederken verildiğinde tüm işlemler sonuçlanır.
 • Otomatik olarak dava kalkar ve iki taraf arasında uzlaşma sağlanır.
 • Boşanma davalarında feragat etmek mümkündür. Davacı, boşanmaktan vazgeçtiğinde ya da eşi ile barıştığında dilekçe belirtmesi yeterlidir.
 • Boşanma davalarında feragat dilekçesinin sunulması, hakların göz ardı edildiği anlamına gelmez. Bu noktada yalnızca davacının boşanma sebeplerinden vazgeçmesi mümkündür.

Uzlaşma sağlanan noktalarda feragat dilekçesi oldukça avantajlıdır. Böylelikle davanın devam etmesi engellenir ve aradaki uzlaşmazlık çözümlenir. Boşanma davası feragat dilekçesi avukat tarafından da davacı adına düzenlenir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonRandevu Al