0 530 526 92 02
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Boşanma Davasında Sunulabilecek Aldatma Delilleri

24 Ağustos 2019
451 kez görüntülendi
Boşanma Davasında Sunulabilecek Aldatma Delilleri

Boşanma davalarında en çok çekişmeye neden olan konulardan bir tanesi aldatmadır. Aldatılan taraf hem haklarını korumak istemekte hem de en kısa süre içerisinde boşanmayı gerçekleştirmeyi hedeflemektedir. Bu noktada boşanma davasında aldatma delilleri nelerdir diye merak edenlerin, öncelikle bilgi edinmeleri ve profesyonel yardım almaları önemlidir. Türk Medeni Kanunu’na göre haklı olmak ve haklılığın ispatlanabilmesi adına dikkat edilecek bazı unsurlar vardır.

Telefon Mesajları Ya Da Görüntü

Boşanma davasını, aldatma nedeniyle açan bir kişinin, öncelikle delil ya da kanıtlarını hazır bulundurması önemlidir. Dava açıldıktan sonra, aldatmanın kanıtlanamaması durumunda geçersiz sayılır. Bu durumda ise aynı kişinin 3 yıl süre ile yeniden aldatmayı sebep göstererek boşanma davası açmalarına izin verilmez.

 • Benzer problemleri yaşamamak adına öncelikle aldatmanın kesinleşmesine ve belgeleri ile ispat edilmesine özen gösterilmelidir.
 • Mahkemeye sunulabilecek deliller arasında ise telefon mesajları ya da çekilen fotoğraflar gösterilir.
 • Aldatıldığını kanıtlamak adına eşlerden birinin telefon mesajlarını göstermesi ya da çekilen fotoğrafları paylaşması yeterli olacaktır.
 • Mahkemeye sunulan deliller arttıkça sonuçla süresi de kısalır. Bu sayede mağdur olan tarafın haklılığını kanıtlaması daha kolaydır.

Video Ve Ses Kaydı Deliller Arasında

Boşanma davasında aldatma delilleri içerisinde video ve ses kayıtları da vardır. Görüntü almak yerine, video çekmek her zaman daha iyi bir çözüm olacaktır. Fotoğraf ya da video çekemeyen kişiler ise ses kayıtları ile aldatıldıklarını ispat etme imkanı bulurlar.

 • Mahkemece belirlenen aldatma delilleri içerisinde gösterilen ses kaydı ya da video sayesinde haklılık kısa sürede kanıtlanır.
 • Böylelikle mağdur olan eş nafaka, aylık gelir ya da çocukların velayetini alma imkanı bulur.
 • Belirtilen anlamda bilgi sahibi olmayanların, mahkeme sürecinde mağdur olmamak adına profesyonel avukatlardan destek almaları önemlidir.
 • Özellikle aldatmadan kaynaklanan çekişmeli boşanma davalarında, tarafların haklılığını ispat edebilmeleri adına belgelerden yardım almaları gerekir.

Seyahat Ya Da Konaklama Belgeleri

Yukarıda belirtilenler dışında, ispat aşamasında seyahat ya da konaklama belgelerinin de gösterilmesine izin verilir. Aldatılan eş, seyahat, otel ya da uçak konaklama bilgilerini paylaştığında, haklılığını ispat etme imkanı bulur. Bu sayede hakim daha hızlı bir şekilde karar verir. Aldatma genellikle boşanma ile ilgili özel sebepler arasında gösterildiğinden dolayı, süreci diğerlerine göre farklıdır.

Duruşma saat ve tarihlerinde hazır bulundurmak: Aldatma nedeniyle mahkemeye başvurduktan ve daha sonrasında süreç başladıktan sonra, tüm delillerinde mahkeme saatinde hazır bulundurulması önemlidir. Mahkeme geçtikten sonra delil sunmak hem yanlış bir izlenim oluşmasına hem de yeterli etkiyi yaratamamasına neden olur. Haklılığı ispat edebilmek adına tüm aşamalara dikkat etmek faydalı olacaktır.

Özel Hakların İhlal Edilmemesi Önemli

Boşanma davasında aldatma ile ilgili delil sunarken, özel hakların ihlal edilmemesine dikkat edilmelidir. Bu noktada ise haklı olan tarafın dikkat etmesi gereken bazı unsurları vardır.

 • Boşanma davasında sunulabilecek aldatma delilleri kamuya açık, ortak yaşam alanlarında toplanmalıdır.
 • Kişilerin özel yatak odalarına ya da evlerine yerleştirilen gizli kameralar ile delil toplanmasına izin verilmez.
 • Özel hayatın ihlali olduğundan dolayı yasalara aykırıdır.
 • Bu gibi durumlarda problem yaşamamak adına delil toplama sürecinde özel hayatın gizliliği kuralını ihlal etmemek faydalı olacaktır.

Boşanma davasının aldatma nedeniyle açılması son derece zorlu bir süreçtir. Haklılığın ispat edilmesi, mahkemenin doğru karar vermesi ve talep edilen tüm unsurların onaylanması adına dikkatli bir şekilde aşamaları yürütmek faydalı olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonRandevu Al