0 530 526 92 02
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Boşanma Davasında Vekalet Ücreti

24 Ağustos 2019
358 kez görüntülendi
Boşanma Davasında Vekalet Ücreti

Sevgi bağı tamamen tükenen ve kavganın gürültünün eksik olmadığı çiftler ortak olarak boşanma kararı alabilir. Eğer ortak bir karar ile boşanmaya karar veriliyorsa en kolay aşamalardan geçerek kolayca tek celsede boşanılabilir. Bu davalar avukat eşliğinde açılabileceği gibi kişilerin kendi başvurularıyla da olabilir. Fakat çekişmeli bir dava söz konusu olacaksa mutlaka alanında uzman bir avukat bulup o kişiye vekalet vermelisiniz. Vekalet dışında mahkeme ücreti ve boşanma davası harç ücreti 2018 yılındaki tutarın zamlı haliyle ödenerek işlemler başlatılır.

Boşanma Davalarında İki Tarafında Avukat Tutması Gerekir Mi?

Boşanma davasında vekalet ücreti ödeyerek sizi ve haklarınızı savunarak bir avukat ile beraber çalışabilirsiniz. Bu durum hem hukuki süreci hem de var olan haklarınızın korunması açısından önemlidir. Ancak anlaşmalı olarak boşanmaya karar veren ve medeni olarak ortak kararlar alabilen çiftler tüm detayları kendi arasında planlayabilir. Mal ve mülk paylaşımı, çocukların velayeti ve nafaka gibi konularda anlaşma sağlayarak dostça mahkemeye başvururlarsa sadece boşanma davası ücreti 2018 yılındaki ücretlere gelen zamlı tutar üzerinden önererek yapılabilir. Hem böylelikle herhangi bir avukat ücreti ödemek zorunda kalmazsınız. Eğer kişiler kendi arasında anlaşma sağlayamıyorsa veya bir kişi boşanma kararına karşı çıkıyorsa dava çekişmeli yürütülür. Böyle durumlarda her iki tarafında boşanma avukatı tutmasında fayda var. İkisi de ayrı avukatlara boşanma davası avukat ücreti 2019 yılında gelen zamlı oranlar ile verilir.

Ortak Olarak Tutulan Tek Bir Avukat İle Boşanma Sağlanabilir Mi?

Boşanma davasında vekalet ücreti ödeyerek iki kişi aynı kişiyi kendisine avukat tayin edebilir. Ancak bu durum genellikle anlaşmalı boşanmalarda görülür çünkü kişiler zaten ortak bir paydada buluşmayı çoktan sağlamışlardır. Fakat ortada çekişmeli bir dava varsa tarafların haklarının daha tarafsız bir şekilde temsil edilebilmesi adına ayrı ayrı avukatlar tutulması daha doğru bir karar olacaktır. Eğer tek avukat üzerinden çekişmeli bir dava sürdürülecekse ki bu durum biraz zor bir seçenek ancak diyelim ki böyle bir durum var; avukatın çok net bir şekilde tarafların ikisinin birden haklarını sorgulaması gerekir.

Boşanma Davasında Vekalet Ücreti Kime, Ne Kadar Ödenir?

Boşanmalar anlaşmalı da olsa çekişmeli de olsa tutulacak avukat için ilk olarak yapılması gereken şey noterlik üzerinden avukata bir vekalet verilmesidir. Bu vekalet sizin adınıza boşanma açısından gerekli olan tüm işlemleri yapabileceğini ve sizi aile mahkemelerinde temsil edebileceğinin göstergesidir. Özetle, boşanma davasında vekalet ücreti noterlik üzerinden ödenir ve alınan belge aslı ile işlem yapılır. Bu ücretler noterlik tarafından yıllık olarak değiştirilir ve 2019 yılı için ödenecek olan vekalet ücreti 90 ile 120 TL arasında değişiklik gösterir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonRandevu Al