0 530 526 92 02
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Boşanma Davasını Hangi Tarafın Açması Daha Avantajlıdır?

24 Ağustos 2019
359 kez görüntülendi
Boşanma Davasını Hangi Tarafın Açması Daha Avantajlıdır?

Boşanma süreci sanıldığı kadar kolay değildir. Çiftler arasında yaşanan anlaşmazlıklar, boşanma gibi ciddi bir boyuta taşındığında mahkemeye başvurmak ve süreci sonlandırmak en doğrusu olacaktır.

Dava sürrecinde ise hangi tarafın açması gerektiği konusu her zaman tartışmalıdır. Boşanmanın en kısa sürede sonuçlanması adına ayrılmak isteyen ya da haklı olan tarafın Aile mahkemesine başvuruda bulunması faydalı olacaktır.

Boşanma davası dilekçesi ve gerekli ücret ile birlikte başvuru süreci kısa sürede tamamlanır. Daha sonrasında tarafların dilekçeleri incelenir ve duruşma günü belirlenir.

Kadın boşanmak isterse nafaka alır mı? Diye merak edenler için ise mahkeme tarafından gerekli görülmesi durumunda alabileceğini söylemek önemlidir. Kadının mağdur olmaması adına aylık sabit bir geliri olmayanların nafaka almaları mahkeme tarafından onaylanır.

Boşanmayı açan taraf, mahkeme masraflarını da öder. Anlaşmalı boşanmada ise hem avukat hem de mahkeme ücretleri taraflara eşit olarak paylaştırılır. Anlaşmalı boşanmalar çekişmeli olanlara göre daha kısa süre içerisinde sonuçlanır.

Boşanma davasında erkeğin hakları da yok denemeyecek kadar oldukça fazladır. Özellikle erkek mağdur olmuşsa mahkeme tarafından koruma kararı çıkarılması bile mümkündür. Aynı zamanda nafaka talep etme hakkı da mevcuttur. Türkiye Cumhuriyeti Aile Mahkemelerinde kadın ve erkekler eşit haklara sahip olduğu için hakimler bu doğrultuda adil hareket eder. Başvuruyu yapan tarafın mahkeme süreci sonuna kadar itiraz etme hakkı yoktur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonRandevu Al