0 530 526 92 02
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Boşanma Dilekçesi Ücreti Ne Kadardır

24 Ağustos 2019
392 kez görüntülendi
Boşanma Dilekçesi Ücreti Ne Kadardır

Boşanma dilekçesi ücreti ne kadar? Boşanma davaları oldukça sık rastlanan davalar olmakla birlikte anlaşmalı ve çekişmeli davalar olarak iki ana sınıfa ayrılmaktadır. Anlaşmalı davalar isminden de anlaşıldığı gibi iki tarafın da her türlü maddi ve manevi konuda uzlaştığı davalardır. Söz konusu davayı açabilmek için evlilik süreçlerinin 1 yıldan fazla olması gerekmektedir. Bu durumun dışındaki tüm davalar çekişmeli boşanma davasına girmektedir. İki dava için de avukat tutma zorunluluğu olmasa da profesyonel bir avukat ile hem süreç kısalacak hem de tarafların hakları korunacaktır. Anlaşmalı davalar 1 ile 3 ay arasında değişir, söz konusu süreç çekişmeli davalarda dosya durumuna göre biraz uzayabilmektedir.

Anlaşmalı boşanma davası masrafları

Boşanma dilekçesi ücreti ne kadar? Boşanma davasında davanın açılmış olduğu yer, şahitlerin dinlenmesi, bilirkişinin atanması gibi durumlar dava dosyalarına ek masraf olarak etki etmektedir. Anlaşmalı boşanma davalarında yapılmakta olan masraflar çekişmeli davalara oranla çok daha azdır. Tarafların ikisinin de boşanma durumunu kabul ederek bunu protokole bağlamalarının neticesinde, genel olarak tarafların tek celsede dinlenerek karara bağlanmaktadır. Bunun yanı sıra anlaşmalı boşanma davalarında avukat ücretleri çekişmeli davalara oranla çok daha azdır. Anlaşmalı boşanma davaları için net bir ücret bilgisi olmayıp avukattan avukata değişiklik göstermektedir. Sonuç itibariyle anlaşmalı boşanma davaları için masrafları ve ödenecek ücretleri farklı faktörler belirlemekte, boşanma harcı, dava dilekçesi ücreti, anlaşmalı boşanma protokolü hazırlama bedeli  ve de istek doğrultusunda tutulacak olan avukat ücreti bu faktörler arasındadır.

Çekişmeli boşanma davası masrafları

Çekişmeli boşanma davası, anlaşmalı boşanma davasına göre daha fazla masraflıdır. Söz konusu çekişmeli davalarda, çiftlerin kendilerini karşılıklı ispat etme çabaları için kullanmış oldukları deliller dava sürecinin karmaşıklaşmasına bunun doğrultusunda da daha fazla masraf çıkmasına sebep olacaktır. Çekişmeli davalarda tutulacak olan avukatların ücreti de anlaşmalı davalardaki avukat ücretinden daha fazla olacaktır. Şahitlerin dinlenmesi, nafakanın belirlenmesi, çocukların velayeti gibi durumlarda neticeye bağlanabilmek için süreç uzayabilir, bunun doğrultusunda da çok daha fazla masraflar çıkmasına neden olunabilir.

Boşanma davası harcı ve dilekçe ücreti ne kadardır?

Boşanma dilekçesi ücreti ne kadar? Boşanma davaları anlaşmalı ve çekişmeli olarak ikiye ayrılmaktadır. İçeriklerinden ziyade masraf olarak ele aldığımızda anlaşmalı davalar çok daha az masraflıyken çekişmeli davalarda masraflar çok daha fazla olacaktır. Avukat tutma durumu zorunlu olmamakla birlikte, profesyonel bir avukat sürecin kısalmasına ve hakların korunmasına yardımcı olacaktır. Boşanma davası için harç ücreti ve boşanma dilekçesi ücreti her sene başında resmi gazetede bildirilmekte olup, söz konusu miktarın daha azı ya da daha fazlası istenemez.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonRandevu Al