0 530 526 92 02
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Boşanma İşlemleri Masrafları

24 Ağustos 2019
415 kez görüntülendi
Boşanma İşlemleri Masrafları

Aile birliğini bozmaya karar veren kişilerin öncelikle olarak başvurdukları avukatlar onları gerekli prosedürler hakkında yönlendiriyor. Bu görüşmeler her şehir için barolar tarafından belirlenen süre ve ücretler karşılığında yapılır. Danışma görüşmesi olarak kabul edilen ve boşanma detaylarından tutunda toplam boşanma işlemleri masrafları gibi pek çok detay görüşülür.

Boşanma Davalarında Ne Gibi Ücretler Ödenir?

Oldukça pahalıya patlayabilen boşanma davaları için kişiler öncelikle kendi haklarını savunacak bir avukatlar bulmalıdırlar. Bu avukat ile görüşme yapmak; her şehirden farklı ücretler ile sağlanır. Şehrin bünyesindeki baroya göre avukatın ilk görüşme için alacağı ücret de, işi yürütmek adına alacağı ücretler de baro tarafından limitlerle sınırlandırılır. Görüşeceğiniz kişinin profesyonelliğine göre ödeyeceğiniz boşanma davası avukat ücreti 2018 yılına göre %10 ile %20 arasında zam almış olabilir. Bu kişinin sizin adınıza yetkili olarak işlem yapabilmesi için de bir vekâlet ücreti ödeniyor. Bu tutarda noter tarafından yıllık belirlenen tutarlarda alınır. Henüz ödenecek tutarlar elbette bitmedi. Aile mahkemesine görülecek bu dava için boşanma davası mahkeme ücreti 2019 yılında zamlı olarak ödenir ve gerekli harçlarda yatırılarak işlemler tamamen başlatılır.

Boşanma Davalarında Ödenmesi Gereken Ücretleri Kim Ödeyecek?

Anlaşmalı bir şekilde yollarını ayırmak isteyen çiftler boşanma davası harç ücreti 2018 yılında belirlenen 35,90 TL’yi ödeyerek başvuruda bulunabiliyordu ancak her yıl yenilenen bu ücret ayrıntıları mart başında düzenlenerek güncelleniyor.  Burada net olarak söyleyebileceğimiz durumlara bakarsak; boşanma işlemleri masrafları her ne kadar yıldan yıla değişiklik gösteriyor olsa da davanın türü de pek çok ücreti yakından ilgilendiriyor. İlk aşamada bu ödenen ücretleri davacı yani davayı açıp boşanmak isteyen kişi öder. Ancak eğer bu dava başlangıcında avukatı aracılığı ile dava sonucunda kazanan taraf olursa davalının bu masrafları karşılaması konusunda bir dilekçe hazırlar ise ve davacı mahkemeyi kazanırsa yapılan masraf bedelleri davalı tarafından karşılanır.

Boşanma İşlem Masrafları Nasıl Belirlenir?

Öncelikle boşanma türüne göre değişecek olan bu ücretler için genel olarak konuşmak gerekirse; boşanma işlemleri masrafları avukat ücreti, vekalet ücreti, mahkeme başvuru ücreti ve harçlar olarak belirlenir. Buradaki avukat ücreti şehirden şehre değişir ve şehrin baroları tarafından alt-üst limitleri çizilir. Vekalet işlemleri noter aracılığı ile yapıldığı için ödenecek tutarların avukat ile alakası bulunmaz ve direkt noterden çıkar. Mahkeme başvuru ve harç ücretleri ise Yargıtay tarafından her yıl belli zam oranları ile yıllık olarak sabitlenir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonRandevu Al