0 530 526 92 02
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Boşanma İşlemleri Nelerdir? Nasıl Yapılır

24 Ağustos 2019
479 kez görüntülendi
Boşanma İşlemleri Nelerdir? Nasıl Yapılır

Evlilik sürecini başarılı olarak devam ettiremeyenler, karşılıklı olan saygılarını kaybetmemek adına boşanma işlemi gerçekleştirebilirler. Bu noktada ise işlemlerin başlaması adına mahkemeye başvurmak gerekir.

Taraflardan birinin son 6 ay içerisinde ikametgahının olduğu adresin Aile mahkemesine dilekçe ile başvuru yapmak yeterli olacaktır. Boşanma davası dilekçesi içerisinde neden ayrılmak istenildiği ile ilgili detaylar açıklanmalıdır.

Daha sonrasında mahkemeye sunulan dilekçe gerekli merciiler tarafından incelenir ve duruşma günü belirlenir. Boşanma işlemleri için gerekli evraklar yalnızca adres ve nüfus bilgileri olarak düzenlenmiştir. Duruşma gününde her iki tarafında hazır olması süreci hızlandırır.

Türk Medeni Kanunu’na göre boşanmak isteyenlerin görüşleri incelenir ve hakim en adil şekilde karar vermeye çalışır. Çekişmeli boşanmalarda süreç en az 6 ay, anlaşmalı boşanmalar ise en fazla 3 ay devam eder.

Boşanma işlemlerini takip etmek ya da evrakları hazırlama aşamasıyla uğraşmak istemeyenlere avukatlar yardımcı olur. Bu sayede sadece mahkemelere katılmak yeterlidir.

Boşanma davası nasıl açılır maliyeti nedir diye araştırma yapanlar için ise en az 4 bin TL’den başladığını ve sürece göre ücretin artabildiğini söylemek faydalı olacaktır. Boşanma fiyatları her yıl değişiklik göstermek ile birlikte 2018 yılında da artmıştır. Mahkemeye başvuru yapan tarafın ücretleri ödemesi zorunludur. Anlaşmalı boşanmalarda ise genellikle mahkeme masrafları her iki tarafa da eşit olarak paylaştırılır. Bu sayede sorun yaşanmaz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonRandevu Al