0 530 526 92 02
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Boşanma Mahkeme Masrafları

24 Ağustos 2019
421 kez görüntülendi
Boşanma Mahkeme Masrafları

Evliliğini sonlandırmak isteyen çiftler boşanma kararı alırsa ilk yapılması gereken bu konuyu boşanma avukatı ile görüşmesi gerekir. Burada görüşme için avukatınıza baronun belirlediği saatlik görüşme ücretini ödersiniz. Ödenen bu ücret boşanma davası avukat ücreti 2018 sonrası zamlı haliyle alakalı bir ücret değildir. Görüşmede karar verip avukata vekalet vermek isterseniz işte o an avukat ücreti ödenir. Sonrasında da mahkeme işlemleri için gerekli aşamalar yürütülür.

Boşanma İçin Ödenen Mahkeme ve Harç Ücretleri Neye Göre Belirlenir?

Evliliğinizi bitirmek üzere ister anlaşmalı isterseniz de çekişmeli bir davada boşanma mahkeme masrafları ödenmek zorundadır. Bu ücretler yıllık olarak belirlenir ve yılı dolana kadar her koşulda aynı miktarda alınır. Buradaki boşanma davası mahkeme ücreti 2018 yılından sonra zamlanarak belirlenmiştir ve davayı açacak olan yani davacı bu miktarları öder. Ancak ödeyeceği tüm tutarları eğer mahkemeyi kazanırsa davalıdan almak istediğine dair bir dilekçe sunarsa ve davayı bu kişi kazanırsa mahkeme sonrasında ödemesini boşandığı kişi yapar.

Boşanacak Kişiler Tüm Masrafları Ortak Karşılayabilir Mi?

Boşanmayı düşünen karı ve koca bu kararı ortak olarak alır ve başta nafaka, çocuk velayeti ve mal, mülk paylaşımında anlaşırsa masrafları azaltmak için ya aynı avukata vekalet verirler ya da avukatsız boşanma davası ücreti 2018 miktarlarına bakarak 2019 için mahkemeye kendileri başvurabilir. Eğer kişiler arasında hala bu medeni ilişki sürüyorsa tüm masrafları kendi aralarında paylaşmalarında bir sakınca yoktur. Ancak maalesef çoğu çift bu durumu yapamıyor. Boşanma durumunda ortalık fazlasıyla karışıyor ve kişiler genellikle karşı tarafın canını yakmak için ya yıllarca boşanmıyor ya da çocukların paylaşımında zorluk çıkarıyor. Bu tarz davalarda maalesef avukatlar için ödenen boşanma mahkeme masrafları oldukça artar.

Boşanma Mahkeme Masrafları Kim Tarafından Belirlenir?

Boşanma mahkeme masrafları arasında bulunan harç ve mahkeme ücreti Yargıtay tarafından belirlenir. Bu ücretler yıllık olup bir kez resmi gazetede yayınlanırsa üzerinde değişikliğe ancak bir sonraki yılda gidilebilir. Ödenmesi zorunlu olan bu iki ücreti davayı açan kişi karşılamak zorundadır keza ödemezse boşanma işlemleri başlatılamaz. Bu iki ücret yani boşanma davası harç ücreti 2019 yılında zamlandığı gibi mahkeme ücreti de aynı miktarda artarak yaklaşık 160-170 TL gibi ücretlere denk gelebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonRandevu Al