0 530 526 92 02
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Boşanma Ücreti

24 Ağustos 2019
465 kez görüntülendi
Boşanma Ücreti

İster yıllardır aynı yuvayı paylaşsınlar isterse de yeni evli olsunlar pek çok çift boşanmak üzere aile mahkemelerine başvurabiliyor. Maalesef her zaman aynı hız ve medeniyet ile yürütülemeyen bu işlemlerde ödenen boşanma ücreti her yıl değişerek karşınıza çıkabilir. Bu ücretler kapsamında açılabilecek bir boşanma davasında avukat ücreti, harçlar ve mahkeme ücreti ödenir.

Boşanma İçin Avukata Ne Kadar Ücret Ödenir?

Boşanma davası açılmadan önce bir avukat ile anlaşmanız gerekir. Bu avukata vekalet vererek sizin adınıza işlemleri başlatmasını sağlayabilirsiniz. Ancak tüm bu detaylardan önce boşanma avukatı ücretleri 2018 yılından sonra ne kadar arttı öğrenmelisiniz. Keza avukatların bağlı olduğu şehir baroları her yıl bir avukatın hem görüşme ücretini hem de dava ücretlerinde alabileceği limitleri belirlerler. Bu ücretler her şehrin kendi barosuna bağlıdır. Örneğin İstanbul’da belirlenen bir ücret ile Ankara’daki aynı değildir. Bu boşanma ücreti için önemli kriterlerden biri de davanın anlaşmalı mı yoksa çekişmeli mi olduğuyla alakalıdır.

Boşanma Davalarında Ödenen Diğer Ücretler Nelerdir?

Avukat ücreti dışında ödeme zorunluluğu bulanan boşanma davası harç ücreti 2019 yılında yine zamlanmıştır. Şuanda ödenecek olan harçlar genellikle 160 – 170 TL’ye denk gelebiliyor. Bunun dışında birde harç ücreti ödenecektir. Bu tutarda 2019 yılı için 35,90 TL olarak Yargıtay tarafından belirlenmiştir. Bu ücretleri karşılamadığınız takdirde boşanma işlemleri başlatılamaz ve bu ödemeyi davacı öder. Yani kim eşinden boşanmak isterse ve boşanma için aile mahkemelerine başvurursa ödenecek harç ve mahkeme ücretleri bu kişi tarafından sağlanır. Ancak dava açıldığında davalı için bu tutarların ödeme talep edilebilir ve eğer davacı mahkemeyi kazanırsa davalı masrafları karşılar.

Boşanma Davalarında Avukat Tutmak Zorunlu Mu?

Çoğu anlaşmalı dava düşünen çiftler boşanma ücreti ödememek adına avukat masraflarını azaltmak isteyebilir. Özelliklede yaşadıkları şehirde avukat ücretleri oldukça yüksek ise bu kişiler avukatsız anlaşmalı boşanma ücreti 2019 yılının genel ücretlerine bakarak mahkemelere başvurabilir. Zaten tüm detayları kendi aralarında görüşüp ortak karar verdikleri için de herhangi bir avukat olmadan sadece mahkeme ve harç ücreti ödeyerek dava açabilirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

  1. sultan bulut dedi ki:

    Benim 180engelli agbim var eşi ona karşı eşlik vazifesini yerine getirmiyor ve ahlaka uygun olmayan davranışlarda bulunuyor ben agbimi nasıl kurtara bildirim ve nasıl bir dilekçe yazabilirim bana yazarmlslnlz yardlmcl olursanız çok sevinirim saygllarlmla arz ederim

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonRandevu Al