0 530 526 92 02
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Boşanmada İstinaf Ne Kadar Sürer

24 Ağustos 2019
6 kez görüntülendi
Boşanmada İstinaf Ne Kadar Sürer

İstinaf ile alakalı düzenlemelerin 2016 yılında getirilmesi esas alınmıştır. Bu anlamda Bölge Dliye Mahkemeleri tarafından listeler halinde istinaf le temyiz sürelerine yer verilmekte. Boşanma istinafi dilekçesi gönderilmesi halinde davanın incelemelerine geçilir. Genel olarak mahkemelerin dosya incelemeleri adına sunduğu süre ise 1 ile 1.5 yıl arasında değişiklik göstermekte.

Dosyanın durumuna bağlı olarak süreler farklılık gösterebilir. Aynı zamanda karşı tarafa tebliğ edilmesi süresi de göz önünde bulundurulmalıdır. Boşanmada istinaf nedir öğrenenler mahkemelerden dilekçeler yoluyla tebliğ işlemine geçmekte. Karşı tarafın bu tebliğ kararını görüp görmediğine yönelik ise Mahkeme Kalemi bilgi verir. Nitekim tebliğ tarihini ancak kalemden öğrenebilirsiniz.

Boşanma istinaf ne kadar sürer merak edenlere genel olarak 1 ile 1.5 yıl sunuluyor. Bu aralıklarda sürecin sona ermesi ve boşanmanın davasının sonuna gelinmesi esas alınır. Aile mahkemesi tarafından istinaf başvurularına geçenler süreci beklemekte.

Boşanma istinaf süresi dışında başvurulara yönelik bilgi sahibi olmanızda fayda var. Yukarıda da belirttiğimiz gibi Aile Mahkemesi tarafından başvuruların alınması esas alınır. Başka bir yerde ki mahkemelere dahi başvuru yapılabilir.

Aile Mahkemesi dışında Asliye Hukuk Mahkemeleri tarafından da başvurulara geçilebilir. Bu şekilde dilekçelerin ilgili mahkemeye gönderilmesi sağlanır. Neticesinde mahkeme tarafından Bölge Adliye Mahkemesi başvuru defterine kayıt edilir.

Harç ve giderlerin de göz önünde bulundurulması gerekmekte. Tebliğ giderleri ile beraber tüm giderlerin yatırılması bekleniyor. Vezneden yatırım işlemleri halinde başvuru gerçekleşmiş olur. Başvuru süresi de 2 hafta kadardır. Ödemeler, süreler ve dilekçeler adına avukatımızdan yardım almanızda fayda var.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM

 1. murat dedi ki:

  merhabalar ,
  benim dava sürecim karara çıktı fakat şu an ankaraya gönderildi dosya istinafta görünüyor bu süreç ne kadar sürer yardımlarınızı rica ederim .

  1. Sultansen dedi ki:

   Murat bey bende de aynı durum yanıt alabildiniz bu soruya bende merak ediyorum

  2. Demet dedi ki:

   Merhaba arkadaşımın da boşanma süreci istinafta 3 yıl oldu hala suyuruyor çekişmeli Bi dava bu konu da yardımci olurmusun uz

 2. Pınar dedi ki:

  Istinaftaki boşanma davaları malesef çok uzun sürüyor bir ila bir buçuk yıl gibi bir süre Beklemeniz gerekecek dava eden taraf feragat edebilir istinaftan eğer beklentisi yok ise bir dilekçe ve imza vererek dosyanın olduğu istinafta itiraz edebilir ama beklenti var ise uzun süre bekleniyor maalesef

 3. Birol Aydemir dedi ki:

  Merhaba boşanma davam 2019 nisan ayında bitti eski eşim tazminat ödemesine karar verdi eski eşim itiraz etti istinaf mahkeme sine gitti dosya ne zaman sonuç alabikirim

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonRandevu Al