0 530 526 92 02
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Boşanmada Nafaka Ödenmezse Ne Olur

24 Ağustos 2019
451 kez görüntülendi
Boşanmada Nafaka Ödenmezse Ne Olur

Boşanma neticesinde taraflardan birine ya da çocuklara yönelik nafaka bağlanır. Belirlenen süreler içerisinde nafakanın ödenmesi beklenmekte. Ancak nafaka ödemelerinin gerçekleşmemesine yönelikte belirli cezalar mevcut durumda. Boşanmada nafaka ödenmezse ne olur sorularına karşılık olarak hapis cezası ifade edilmekte.

Nafaka ödenmezse nereye şikayet edilir öğrendikten sonra bu yönde harekete geçebilirsiniz. Şöyle ki ceza mahkemeleri tarafından şikayetlerin karşılanması esas alınmakta. Nakafa alacak olan tarafın ödeme gerçekleşmemesi halinde icra mahkemesine başvuruda bulunması gerekmekte.

Nafaka icrası için ceza mahkemelerinden karar çıkartılır. Aynı zamanda nafaka ödemeyen tarafa yönelik belirli cezalar devreye girer. Bu yönde belirlenen ceza 3 aylık tazyik hapistir. 3 aya kadar hapis cezası alacak olan taraf kişinin nafaka ödemesini yapmak zorundadır.

Nafaka ödemesinin gerçekleşmesi halinde ise cezanın ortadan kalkması esas alınır. Nafaka ödememe cezasi 2018 yılında da bu şekilde sunuluyor. Hapise giren kişi ödemeyi hemen yaparak dahi hapisten çıkabilir. Tahliye olmak adına da tüm borçlu nafakaların yatırılması gerekmekte.

Tahliye olan kşi yine borcunu ödemek zorundadır. Gerekli cezayı çekmesine rağmen dava sonucunda belirtilen nafakanın düzenli bir şekilde yatırılması önem arz etmekte. Aksi taktirde nakafa alacak olan kişinin yine ceza mahkemelerine başvurarak şikayetini ifade etmesi mümkün olmakta.

Ödenmesi gereken nafaka tutarına yönelik banka hesapları önerilir. Bu şekilde takibin yapılması daha kolay olacaktır. Mutlaka nafaka ödemelerinin yapıldığına yönelik belgelerin alınması gerekmekte. Boşanma sonrası nafakalarla alakalı olarak avukatımızdan daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonRandevu Al