0 530 526 92 02
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Boşanmada Tazminat Neye Göre Belirlenir

24 Ağustos 2019
434 kez görüntülendi
Boşanmada Tazminat Neye Göre Belirlenir

Boşanma neticesinde maddi ile manevi olacak şekilde tazminat talebine yer verilmekte. Maddi olan tazminatların hesaplanması daha kolaydır. Ancak manevi olanlar gerçek dışı olduğu için hesaplaması daha zor. Boşanmada tazminat neye göre belirlenir merak edenler koşulları dikkate alıyor.

Boşanmada tazminat ve nafaka belirlemesi için ortaya çıkan zararın net bir şekilde gösterilmesi gerekmekte. Nitekim belirli bir zarara bağlı olarak tazminat kararına yer verilir. Bu zarar maddi olduğu kadar manevi de olduğu için iki türlü tazminat kararın da çıkartılması mümkün olmakta.

Kusurlu olan tarafa yönelik tazminat kararı çıkartılır. Bundan kaynaklı kusurlu görünen tarafın ekstra bir tazminat talebinde bulunması mümkün değildir. Tazminata karar vermek adına evliik birliğinin sona ermesi de gerekmekte. Ancak bu şekilde tarafın talep ettiği tazminata yönelik kararın çıkartılması mümkün olacaktır.

Boşanmada tazminat ve nafaka 2018 yılında da toplumun genel yapısı göz önünde bulundurulur. Aynı zamanda oturulan ev gibi gerçek malların da değerlendirmeye alınması sağlanmakta. Eşlerin gelir durumları da önem arz ediyor. Hatta eşin çalışıp çalışmamasına izin verme durum dahi incelemeye alınmakta.

Boşanma neticesinde eşin sosyal güvenlik kurumlarından kaynaklı yoksunluk sorunu ile karşılaşması dahi göz önünde bulundurulur. Şöyle ki tedavi yardımları dahi bu anlamda tazminata dahil edilmekte.

Boşanmada maddi tazminat şartları mahkemeye gelmeden de belirlenebilir. Şöyle ki anlaşmalı boşanma talebine geçilmesi bunun için yeterlidir. Böylece anlaşmalı olarak paylaşıma gidilir ve tazminat ödemesi gerçekleşir. Gerek anlaşmalı gerekse çekişmeli davalara yönelik avukatımızdan bilgi sahibi olmanızda fayda var.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonRandevu Al