0 530 526 92 02
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Çekişmeli Boşanma Davası Ücreti

24 Ağustos 2019
403 kez görüntülendi
Çekişmeli Boşanma Davası Ücreti

İki farklı bireyin bir araya gelerek kurduğu ve toplumun en küçük yapı taşlarından biri olarak fazlasıyla önem arz eden aile yapıları çoğu zaman kötü sonuçlar doğurabiliyor. Gerek aldatma gerek farklı şiddet unsurları gerekse de maddi kazançlar üzerinden çıkan çoğu tartışma büyük bir çekişmeli davaya dönüşebilir. İşte o anda anlaşmalı boşanmalardan daha farklı yürütülen bu davalar başta çekişmeli boşanma davası ücreti olmak üzere pek çok detayı birden etkiler.

Çekişmeli Boşanma Davası Nedir, Neden Bu Yol Seçilir?

Boşanmaya karar veren çiftler eğer kendi aralarında anlaşmaya vararak, saygı çerçevesi içerisinde bu işi bitirmeye karar verdilerse elbette hakim kararına da bağlı olmak üzere çoğu dava tek celsede biter. Çünkü bu davalar başlamadan önce çiftler mal paylaşımını ve velayet konusunda anlaşmaya varmış olarak mahkemeye gelirler. Dolayısı ile bu kişilerin işlem uzunluğu da ödedikleri ücretler de çekişmeli boşanma davası ücreti ve süresinde çok daha kısadır. Çekişmeli davalar ise genellikle aldatma, şiddetli geçimsizlik veya fiziksel şiddet üzerinden yürütülür. Genellikle iki taraf birbirine düşman olacak dereceye gelir ki bırakın anlaşmayı, konuşturmak bile zorlu bir süreci başlatır. Bu davalarda sonuç hemen alınmaz. Ya çiftler bir şekilde şartlara ikna edilir ya da mahkeme son duruma kadar işi sürdürür. Ancak ister anlaşmalı olsun ister çekişmeli, boşanma davası ücretini kim öder derseniz; davayı açan yani davacı öder diyebiliriz. Dava sonucunda kazanma durumuna göre davalıdan bu ödenen tutarlar talep edilebilir.

Çekişmeli Boşanmalarda Avukat Tutma Zorunluluğu Bulunuyor Mu?

Boşanma davası der demez akıllara hemen alanının uzman avukatları geliyor olsa da bu konu için avukat tutma zorunluluğunuz bulunmuyor. Kişiler kimseye yetki vermeden ve tamamen kendi iradeleri ile de boşanma davası açabilir. Fakat başta hukuk kurallarının ayrıntıları olmak üzere her yıl değişen ücretler nedeni ile bir avukatla anlaşmak işleri yoluna koyar. Özellikle de çekişmeli bir dava görülecekse mutlaka işinin uzmanı bir avukat ile anlaşmalısınız. Boşanma avukatı ücretleri 2018 yılında belirlenen ücretler ile devam etmiyor maalesef. Çünkü bu ücretleri belirleyen şehir baroları her yıl yeni limitlerin belirlenmesi konusunda çalışıyor ve genellikle %10 ile %20 arasında zamlanan fiyatlarla artışlar gözleniyor. Fakat çekişmeli boşanma davası ücreti yıl kaç olursa olsun her zaman anlaşmalı davalardan daha yüksek olur.

Çekişmeli Boşanmalarda Mahkeme Ücretleri Değişir Mi?

Hemen şimdi açılmak istenen boşanma davalarında istenilen ücretler; başta avukat ücreti olmak üzere harç ve boşanma davası mahkeme ücreti 2018 yılı üzerindeki fiyattan %10 ile %20 aralığında bir zam ile belirlenir. Her yıl yapılan düzenlemeler ile artırılan bu ücretler davacı tarafından karşılanır. Yürütülen davanın kaç celsede sonuçlanacak olması ödenen miktarları etkilemez. Sadece iki tarafından fazlasıyla yıpranmasına neden olur ve bu kadar uzun sürmesinin nedenleri;

  • Çiftlerin anlaşma sağlayamaması
  • Delil toplama aşamasında yaşanan gelişmeler
  • Mahkemelerin iş yükü gibi daha pek çok sebebe dayanabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonRandevu Al