0 530 526 92 02
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Eşlerden Birinin Şiddet Görmesi Boşanması Sebebi

24 Ağustos 2019
404 kez görüntülendi
Eşlerden Birinin Şiddet Görmesi Boşanması Sebebi

Medeni kanuna göre evliliklerin bitmesinin birbirinden farklı sebepleri vardır. Genellikle anlaşmalı ve çekişmeli olarak devam eden davalar sonucunda boşanma gerçekleşir. Eşim beni dövdü ne yapmalıyım? Diye merak edenlerin, medeni kanuna göre haklarını koruma fırsatları vardır. Bu noktada şiddeti kabul etmeyen ve boşanmak isteyen eş, dava açarak kısa süre içerisinde ayrılma imkanı bulur. Ancak boşanma davalarında başarı sağlayabilmek adına delil ya da kanıtların eksiksiz toplanması son derece önemlidir.

Avukat Seçimi Ve Mahkemeye Başvuru

Şiddet boşanma davalarındaki en önemli sebeplerden bir tanesidir. Çiftlerden biri genellikle eşinden şiddet gördüğünde susmakta ve kabullenmektedir. Ancak medeni kanunda, özellikle kadınların hakları korunduğu için birbirinden farklı boşanma sebepleri vardır.

 • Şiddet gören eşin, boşanma davasını problemsiz bir şekilde kazanabilmesi adına avukat seçimi son derece önemlidir.
 • Bu noktada alanında uzman, boşanma davalarında başarı sağlamış, bilgili bir avukatı tercih etmek faydalı olacaktır.
 • Avukatın süreçleri bilmesi ve müvekkilinin haklarını koruması, şiddet nedeniyle açılan davanın kısa süre içerisinde sonuçlanmasına zemin hazırlar.
 • Avukatın başarı sağlayabilmesi adına ise şiddet ya da istismara uğraşan eşin tüm süreçleri eksiksiz bir şekilde aktarmasında yarar vardır.

Delillerin Toplanması Önemli

Eşim beni dövdü ne yapmalıyım? Şeklinde araştırma yapan ve henüz süreç hakkında bilgi sahibi olmayanların öncelikle delil toplamaya özen göstermeleri gerekir. Boşanma davasının en hızlı şekilde sonuçlanması adına delil yada kanıt olması önemlidir.

 • Bu süreçte şiddet gören eşin doktora giderek rapor alması faydasına olacaktır.
 • Darp ya da şiddet raporu alındığında boşanma davası açmak ve sonuçlandırmak daha kolay hale gelir.
 • Yine aynı şekilde avukatın isteği doğrultusunda tanık ya da şahit gösterilmesi de avantajlıdır.
 •  Şiddet anında ya da daha sonrasında olaylara dahil olanların şahitlik etmesi, haklı tarafın kendini kanıtlaması açısından önemlidir.
 • Belirtilen unsurlara dikkat edildiğinde, darp ya da şiddet nedeniyle çekişmeli boşanma davası açılmış olsa bile kısa sürede sonuçlanır.

Genel Boşanma Nedenleri Arasında

Türk Medeni Kanunu’na göre şiddet, genel boşanma nedenleri arasında gösterilir. Bu noktada mahkemeye başvuru yapacakların, boşanma sebebini genel göstermeleri önemlidir. Son dönemde, şiddet, darp ya istismar, boşanmalarda en çok karşılaşılan nedenlerden bir tanesidir. Medeni Kanun’da da boşanma nedenleri arasında şiddet detaylı bir şekilde açıklanmıştır.

Anlaşmalı boşanma: Şiddet ya da darp nedeniyle anlaşmalı olarak boşanmak isteyen taraflarda olabilir. Bu noktada eşin şiddet uyguladığını kabul etmesi ile birlikte boşanma tel celsede gerçekleşir. Ancak ülkemizde şiddet nedeniyle boşanmalarda genellikle taraflar kabul etmemekte ve çekişmeli davalar açılmaktadır.

Çekişmeli Boşanma Davası Süreci

Çekişmeli boşanma davasında mağdur olan taraf, avukatı ile birlikte mahkemeye başvurur. İlk duruşma olana kadar, şahit ya da tüm delillerin eksiksiz bir şekilde toplanması önemlidir.

 • Eşim beni dövdü ne yapmalıyım? Noktasında dava açanların tüm evrakları ile birlikte mahkemeye başvurmaları süreci hızlandırır.
 • Daha sonraki aşamalarda karşı taraf kendini savunmakta ve şiddet olduğunu inkar etmektedir.
 • Bu noktada başarı sağlamak ve haklılığı kanıtlayabilmek adına hastane raporu almakta da yarar vardır.
 • Çekişmeli boşanma davaları genellikle tek celsede tamamlanmaz. En az 2 ve 3 duruşma sonrasında mahkeme hakimi bir sonuca varır.

Şiddet, ülkemizde kabul edilemeyen sorunlardan bir tanesi olduğu için evlendikten sonra bu tür bir duruma maruz kalanların tereddüt etmeden dava açmaları ve haklarını korumaları faydalarına olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonRandevu Al