0 530 526 92 02
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Ücretsiz Boşanma Davası Nasıl Açılır

24 Ağustos 2019
8 kez görüntülendi
Ücretsiz Boşanma Davası Nasıl Açılır

Boşanma başvurusunda bulunmaya karar verirseniz, en kısa sürede net olarak sürecin gidişatını öğrenmelisiniz. Dava için gerekli belgeler, boşanma şekli ve boşanma şartları boşanma için gerekli prosedürlerdir. Peki ücretsiz boşanma davası nasıl açılır?

Boşanma Sebepleri Nelerdir?

Medeni Kanun uyarınca boşanmaya neden olabilecek koşullar;

* Vazgeçme

* Ortalama yaşam sürme

* Dürüst davranış sergilememe

* Zorla uyumsuzluk yaşatma

* Zina

* Zihinsel hastalıklar

* Taahhüt suçu olarak belirlenmiştir.

Boşanma Çeşitleri

Boşanma davaları iki türe ayrılır.

* Sözleşmeli (Anlaşmalı) Boşanma

* Tartışmalı (Çekişmeli) Boşanma

Her iki tarafın da boşanmayı kabul etmesi ve davanın sonucuyla ilgili olarak hemfikir olması halinde, sözleşmeli boşanma gerçekleşir. Taraflardan biri boşanmak istemiyorsa ve velayet, nafaka, tazminat, vs. gibi yasal sonuçlara ilişkin bir anlaşmaya varılamazsa da tartışmalı boşanma gerçekleşir. Elbette boşanma davası ücreti 2018 yılında da güncellenmiştir.

Anlaşmalı Boşanma

Karşılıklı anlaşma ile boşanma için gerekli şartlar;

* En az 1 yıl süren evlilik,

* Tarafların tüm konularda uzlaşmış olması (velayet, nafaka, tazminat),

* Bütün koşullar boşanma protokolüne bir avukat tarafından tam olarak yansıtılmış olmalıdır.

Boşanma Başvurusu Nasıl Yapılır?

Her şeyden önce boşanma süresinin belirlenmesi gerekmektedir. Daha sonra boşanma davası dilekçesi tam olarak eksiksiz oluşturulmalıdır. Boşanma gerekçesi, talep edilen geçici ve kalıcı tedbirler, dava dosyasına dahil edilmelidir. Bu şartlar belirlenirse, dava aile mahkemesine bildirilerek yapılmalıdır.

Boşanma İçin Hangi Belgeler Gereklidir?

Söylediğimiz gibi, en önemli belgeler boşanma dilekçesidir, ayrıntılı olarak yazılmalıdır. Bu ilk ve en önemli adım olacaktır. İlk aşamada başka bir başvuru yapılmasına gerek yoktur. Kanıt varsa önemli olan konuları belirtmek gerekir. Tartışmalı boşanma belgeleri içinde genellikle bu kanıtlar yer alır. Avukatınız olmadan ücretsiz boşanma davası nasıl açılır konusunda yardım almak için bizzat mahkemeye başvurmak gerekir.

Her İki Taraf Da Mahkemede Olmalı Mıdır?

Bir boşanma gerçekleşecekse, hakim duruşmada çifti görmeli ve şahsen tanıklığını duymalıdır. Ancak, boşanma davalarında avukatınız da vekalet olması şartı ile sizin yerinize davaya katılabilir.

Boşanma Durumunda Delil Olarak Ne Gösterilebilir?

Hukuk sistemimizde hemen hemen her şey kanıt olarak gösterilebilir. Boşanma davasında, tarafların ilişkilerini tek tek gözlemleme imkanı bulunan kişilerin ifadesine ihtiyaç duyulur. Boşanma kanıtı son derece önemlidir. Ayrıca, yazışmaların kanıtı olarak, fotoğraflar, videolar, sosyal paylaşım içerikleri, taraflar arasındaki karşılıklı yazışmalar ve başkalarının seslerinin kaydedildiği araçlar kişinin rızası olmadan kanıt olarak kullanılabilir. Ancak, taraflardan biri konuşmaları, karşı tarafın haberi olmadan veya karşı tarafın kişisel haklarına müdahale ederek kanıt sunmaya çalışırsa davada delil olarak kullanılmayacaktır. Elbette ücretsiz boşanma davası nasıl açılır gibi bir durum söz konusu ise süreç değişebilir. Bu durumlarda, sadece vakanın değerlendirilme tarihinden önce meydana gelen olaylar delil olarak kullanılacaktır.

Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Boşanma başvurusunda bulunmak isteyen kişi, aile mahkemesine boşanma dilekçesi vermelidir. Boşanma davası nasıl açılır nereye başvurulur? Boşanma davasında, yetkili mahkemeler yasaya dahil edilir. Boşanmanın her aşamasında delil sunulamaz ve ilk olarak sadece başlangıçta dilekçe verilebilir. Boşanma durumlarında, hak kaybını önlemek için bu konuların dikkatle izlenmesi gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

  1. Mehmet Mutlu dedi ki:

    Eşim benden habersiz bankadaki para ile babasına ev almış babası diğer 3 çocuğuna kendisinin aldığını söylemiş ve onlarda baba malı biliyor,benden habersiz neden böyle bir şey yaptın diye sorduğumda,,sen kimsin ki benim ile babamın işine karışıyorsun”cevabını verdi,ne yapacağımı bilmiyorum hukuka baş vursam acaba beni anlayabilirler mi, çocukların rızkını başkası yiyor ben ise maaşımın yetmediği için bankaya borclaniyorum, sağlığım bozuldu bir yıldır düzgün uyku uyamiyorum yakında banka düşer peşime

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonRandevu Al