0 530 526 92 02
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Velayet Davası Ücreti

24 Ağustos 2019
585 kez görüntülendi
Velayet Davası Ücreti

Çocuklu aileler için fazlasıyla önemli olan velayet davası; çocuk veya çocukların hangi tarafta kalacağı, sorumluluğunun hangi tarafa verileceğinin belirlendiği davalardır. Pek çok koşula göre belirlenen bu velayet davası birden fazla sebeple açılabilir. Bu nedenle açılacak olan velayet davası ücreti değişiklik gösterebiliyor.

Velayet Davası Hangi Koşullarda Açılır?

Velayet davası açılma sebeplerine bakarsanız pek çoğunun eşine olan intikam ve öç alma duygularını görebilirsiniz. Genellikle çocukların göz ardı edilip anne ve babanın velayet alma yarışına giriştiği davalarda çok az bir oranla sadece çocuğun yetişme şartlarının düşünüldüğü görülür. Örneğin maddi durumu iyi olan taraf çocuklara daha parlak bir gelecek sunabileceği gibi sorumluluk duygusu yüksek olan bireyin çocuklara sahip çıkması önemlidir ve velayet davası ücreti 2018 yılındaki ücretlerden biraz daha zamlı olarak karşınıza çıkar.

Velayet Davası Nasıl Açılır?

Öncelikle hemen belirtelim ki velayet davası hem boşanma davaları hem de sonrasında açılabilen davalar arasında yer alır. Eğer anne ve baba anlaşmalı boşanma kararı ile bir sonuca varırsa bu davaya gerek kalmadan çocukları seçen taraf alabilir ancak herhangi bir anlaşmazlık çıkarsa ve çocukların paylaşılması konusunda herhangi bir problem oluşursa taraflardan herhangi biri bu davayı açabilir. Davayı açan kişi yani davacı velayet davası ücreti için ödeme yaparak işlemleri başlatabilir.

Burada önemli bir detay boşanma sonrasında açılan velayetlerde ortaya çıkar. Eğer mahkemede velayeti alan kişi çocuklarına iyi bakamazsa veya karşı tarafa çocuğu göstermez hatta daha kötü durumlar oluşursa bu sefer karşı kişi velayet değiştirilmesi için mahkemelere başvurabilir ve bu durumda ikinci davayı açan kişi velayet dava açma ücreti 2018 yılında belirlenen ücretlerin zamlı haliyle ödeme yapar.

Velayet Davası İçin Ne Kadar Ücret Ödenir, Dava Ne Kadar Sürer?

Velayet davası ücreti 2019 yılında, bu dava boşanma anında açılırsa ikisinin ücreti birlikte yatırılabilir. Güncel olarak bu davayı açabilmeniz için gözden çıkarmanız gereken tutar 2019 yılı için 658 TL olarak belirlenmiştir. Elbette burada avukat için ödeyeceğiniz tutar bulunmuyor. Bu ücreti yatırmanız velayet davası ücreti olarak kabul edilir ve boşanma anında bu durumda değerlendirir. Yine 2019 yılında belirlenen velayet davası sonuçlanma süresi 90 gün kabul edilir fakat bu süreyi mahkeme yoğunluğu veya farklı deliller uzatabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonRandevu Al