0 530 526 92 02
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Çocuk Velayeti

Anasayfa » Çocuk Velayeti

Boşanma davalarında çocuğun kimde kalacağı ile ilgili olarak eşler anlaşmaya varamadıklarında hakimin birçok unsuru göz önüne alarak karar vermesi gerekmektedir. Boşanınca çocuk kimde kalır? Çocuğun velayetinin kimde kalacağına karar verilirken çocuğun yaşı başta olmak üzere hangi ebeveynin ona daha iyi koşullar sunabileceğine kadar pek çok konu dikkate alınmaktadır. Çocuk velayeti boşanma davalarında en sık görülen tartışmalı konular arasındadır. Bu nedenle bir boşanma avukatı ile birlikte süreci daha iyi bir şekilde değerlendirmek mümkündür.

Boşanmalarda Çocuğun Velayeti Hangi Durumlarda Babaya Verilir?: Boşanma davalarında genellikle çocuğun velayetinin anneye verildiği görülse de bazı durumlarda çocuğun yararına daha uygun olacak bir biçimde velayet babaya verilebilmektedir.

Boşanmada çocuğun velayeti babaya nasıl verilir? Çocuğun velayetinin babaya verilmesi genellikle çocuğun yararı gözetilerek gerçekleşmektedir. Fikri, bedensel ve ahlaki açıdan çocuğa babanın daha iyi koşullar sunacağına hakim karar verebilir. Babanın sağlayacağı ekonomik, kültürel ve sosyal şartlar anneye göre daha iyi olabilir.

Söz konusu karar alınırken çocuğun düşüncesi de büyük önem taşımaktadır. Aynı zamanda hakim dava süresince tarafların gösterdikleri tutum ve davranışları da göz önüne alabilmektedir.

Çocukların görüşlerinin dikkate alınması için çocuğun belli bir idrak seviyesinde bulunması gerekmektedir. Yaşam olanaklarının boşanma sonrasında nasıl olabileceği ile ilgili olarak çocuğun bilgilendirilmesi önemlidir.

Kanunlara göre çocukların idrak seviyelerinin yeterli olarak kabul edilmesi için en az 8 yaşında olmaları gerekmektedir. Mahkeme çocuğun görüşüne rağmen velayetin diğer eşe verilmesini onun yararına görüyorsa o zaman buna göre hareket etme hakkına sahiptir.

Velayet davalarında sıkça erkek ve kız çocuklarının kime verilecekleri merak edilmektedir. Velayet davalarında cinsiyetin bir önemi yoktur; karar alınırken kız veya erkek çocuk olmasına bakılmaz. Boşanmada erkek çocuğun velayeti kime verilir? 6 yaşa kadar çocuklar için en önemli velayet unsuru yaşlarıdır. 3 yaşına kadar çocuk annenin maddi durumu ya da yaşantısı kötü dahi olsa babaya verilmez. Annenin yaşantısı 3 ve 6 yaş arası çocuk için etkili olabilir. Yine de bu yaş aralığında da annenin velayeti alabilme ihtimali daha yüksektir.

Boşanmada çocuğun velayeti kaç yaşında babaya verilir? ile ilgili olarak 0-3 yaş aralığındaki çocukların velayetlerinin babaya verilmediğini belirtmiştik. 3 yaşından itibaren babanın velayeti alabilme ihtimali artar. 6 yaşından sonra ise eşlerin yaşam tarzları ve maddi durumları çocuğun velayetini alabilmeleri açısından dikkate alınmaktadır.

Özellikle 12 yaşından büyük çocukların fikirleri mahkeme açısından önemlidir. Velayet davası için çocuğun yaşam koşulları, okul durumu ve hangi maddi şartlar altında yaşayacağı değerlendirilecektir. Çocuğun görüşü dikkate alınsa da takdir hakimindir.

Boşanmada Çocuk Kime Verilir? : Boşanmada çocuğun velayetinin hangi eşe verileceği onun üstün yararına ve yaşına göre kararlaştırılacaktır. 0-3 yaş çocukları anne şefkatine ve ilgilisine daha fazla ihtiyaç duyarlar. Bu yaş aralığında olan çocukların velayetleri annelerin yaşam tarzları ve maddi durumu kötü de olsa babaya verilmemektedir.

3 yaşındaki çocuğun velayeti kime verilir? 0-3 yaş çocukları gibi 3-6 yaş grubundaki çocuklar da henüz küçük olmalarına rağmen anneye ihtiyaçları ilk yıllardaki gibi yoğun seviyede değildir. Yine de bu yaştaki çocuklar için de mahkemeler genellikle velayeti anneye vermektedirler.

3-6 yaş grubundaki çocukların velayet davaları genelde anne lehine sonuçlansa da bazı istisnai durumlar söz konusu olabilmektedir. Anne çocuğa bakmaktan aciz durumda bulunabilir. Koşulları ve imkanları iyi değilse çocuk bu durumda olumsuz etkilenebilecektir. Aynı zamanda annenin bir şekilde çocuğa zarar verdiğine karar verilirse velayet davası babanın lehine sonuçlanabilmektedir.

Velayeti alamayan eşlerin en çok merak ettikleri konular arasında çocuklarını ne zaman, hangi sıklıkla ve ne kadar süre görebilecekleridir. Anlaşmalı boşanmalarda taraflar bu konuda bir karara varmışlardır. Hakimin de onaylaması halinde bu karara uygun olarak velayeti alamayan eş, çocuğunu görebilir.

Velayet davalarında eskiden daha sık anne lehine karar çıkarken artık babalar da sık sık çocuklarının velayetini alabilmektedirler. Boşanmada baba çocuğu ne kadar görür? Genellikle mahkemeden ;

  • Hafta sonları belirli saatler aralığında,
  • İki haftada bir,
  • Uygun yaştaysa yatılı olarak,
  • Yaz tatilinin bir bölümünde vb. olmak üzere karar çıkar.

Eşlerin bu karara uygun bir şekilde davranması özellikle velayeti alamayan taraf ile çocuk arasındaki ilişkinin sürdürülmesi açısından önemlidir.

Aldatmada Çocuk Velayeti Kime Verilir?

Aldatmada boşanma süreci oldukça zorludur. Özellikle aldatılan eş için bir de boşanma ve velayet davalarının stresi daha da büyük bir baskı yaratabilir. Eşim beni aldattı diye mahkemeye başvuran ve çocuğunun velayetini isteyen eş nasıl bir sonuçla karşılaşabilir?

Aldatmada çocuk kime verilir? Aldatılan eş çocuğunun velayetini eğer onun yararına olmayacaksa alamayabilir. Aldatmak mahkeme için çocuğunun velayetinde belirleyici olmamaktadır. Her zaman için öncelik çocuğun üstün yararıdır.

Erkek Aldattıysa Çocuk Kime Verilir: Erkek aldatırsa çocuğun velayetini alması özellikle 3-6 yaş için daha zorlaşabilir ancak çocuğun babada kalması onun için daha iyi olacaksa özellikle 7 yaşından itibaren çocuğun velayeti babaya verilebilmektedir.

Kadın Aldattıysa Çocuk Kime Verilir: Annenin aldatması durumunda mahkeme yine çocuğun yaşını ve menfaatlerini ön plana alacaktır. 0-3 yaş çocukları çok büyük bir oranda ne olursa olsun anneye verilir. Buna rağmen eğer annenin yaşam tarzının çok olumsuz olduğu ve çocuğun da bundan kötü etkilenebileceği tespit edildiyse 3 yaşından büyük çocukların babaya verilme ihtimali bulunur.

Velayet davalarının rahat ve hızlı biçimde ilerlemesi için hukuk büromuzdan destek alabilirsiniz. Bir boşanma avukatı ile çalışmak süreçte büyük değişikliklere yol açabilmektedir.

 

Call Now ButtonRandevu Al