0 530 526 92 02
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Başlıca Kaza Nedenleri

24 Ağustos 2019
333 kez görüntülendi
Başlıca Kaza Nedenleri

Trafik kazalarının meydana gelme sıklığı ülkemizde oldukça yüksektir. Özellikle bayram ya da herhangi bir özel günün olduğu zaman dilimlerinde meydana gelen kaza sayılarının adeta iki üç katına çıktığı da eklenmesi gereken detaylar arasında bulunmaktadır. Kaza nedenleri incelendikten sonra birçok kazanın maddi kayba ve can kaybına sebebiyet verebildiği de görülmektedir.

Veriler incelendiği zaman ne denli çarpıcı olduğu görülmektedir. Örneğin 2000 senesinde meydana gelen trafik kazalarının maddi sonuçları 6 katrilyon liradır. Bu durum mal varlığını kaybeden insanların düştükleri durumun yanı sıra ülkenin ekonomik durumunu da direkt olarak olumsuz etkilemektedir.

Kaza Sonrası Tazminat Davası Aşaması

Başlıca kaza nedenleri kadar dikkat çeken bir diğer nokta da maddi manevi tazminat davası sayısının trafik kazalarında tavan noktasına ulaşmasıdır. Karşı tarafın kusur ve sorumluluğunun yüksek olduğu durumlarda mahkeme usullere uygun olarak hazırlanmış dosyalarda tazminat vermek konusunda herhangi bir çekince göstermemektedir. Tabi ki bu süreç içerisinde sigorta şirketi ile de bilgi alışverişinde bulundurarak işlemlerin tamamlanması gerekmektedir. Kaza nedenlerine göre kişilerin alacakları tazminat tutarı da farklılık gösterecektir. Trafik kazası avukatı bularak bu konuda yardım alırsanız dava açmaya da tazminatı elde etme gibi aşamalarda herhangi bir sorun yaşamadan sürecinizi devam ettirebilirsiniz.

Yetersiz Altyapı ve Denetimsizlik

Yollarda meydana gelen tüm kazalar kişilerin ihmali ya da dikkatsizlikleri sebebi ile değil yolların durumu ve meydana gelen denetimsizlikler sebebi ile de ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle kişilerin kaza sebebi konusunda araştırma yaparken muhatapları sadece kişiler değil aynı zamanda kurumlar da olabilmektedir.

Trafik kazası avukatı İstanbul kapsamında KGM’ye dava açma konusunda size yardımcı olabilmektedir. Yollarda meydana gelen denetimsizlikler sebebi ile maddi ya da can kayıplı kazaların meydana gelmesi kişilerin KGM’yi muhatap alarak dava açmalarını mümkün kılmaktadır. Örneğin bir yolda mucur döküm işlemi yapılması ve hız kesme ya da yön değiştirme ile alakalı olarak herhangi bir uyarının olmaması arabaların yoldan kaymasına ve maddi kayıplı kazaların meydana gelmesine sebep olabilmektedir. Başlıca kaza nedenleri  arasında yer alan denetimsizlik son dönemlerde kullanılan araba sayısının artması ile beraber iyiden iyiye kendini göstermeye başlamıştır.

Sürücülerin Kural Konusunda Bilgi Sahibi Olmamaları

Ülkemizde ehliyet verme süreçlerinde birçok test ve sınav yapılmaktadır. Birçok kişi bu sınavlardan yüksek puanlar ile geçerek ehliyet sahibi olmasına rağmen kuralları uygulamak konusunda büyük hatalar ortaya koymaktadırlar. Bu süreç ile alakalı olarak düzenlemelerin yapılması ile bilinçli sürücülerin yetiştirilmesi çok daha kolay bir hal almaktadır. Aynı zamanda ehliyeti uzun seneler önce alan kişiler için de tekrar niteliğinde kursların açılması uzmanlar tarafından önerilen detaylar arasındadır.

Trafik kazası avukatı ile kişilerin kural ihlalleri sebebi ile meydana gelen kazalar konusunda da haklarınızı savunma imkanını elde edebilirsiniz. Hem kaza yapan tarafın hem de mağdur olan tarafın hukuki destek alması önerilmektedir. Ancak bu şekilde kişilerin içerisinde bulundukları durumdan en az zarar ile çıkmaları mümkün kılınmaktadır.

Taşıtlarda Yeterli Kontrollerin Yapılmaması

Bazı kazalarda insan ya da çevre faktörü değil taşıt faktörü ön plana çıkmaktadır. Taşıtlarda gerekli olan kontrollerin yapılmaması kişilerin muhatap olacakları sorunları artırmaktadır. Özellikle kasko ve sigorta gibi aşamaları tamamlamayan taşıt sürücülerinin kaza ile karşı karşıya kalma olasılığının çok daha yüksek olduğu ek olarak dile getirilmesi gereken hususlar arasında bulunmaktadır. Trafik kazası avukatı İstanbul kapsamında araştırma yaparak taşıttan kaynaklanan hatalarda kurumlara nasıl dava açılacağı konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonRandevu Al