0 530 526 92 02
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kasko Rücu Davası, Kasko Sigortası Rücu Şartları

24 Ağustos 2019
416 kez görüntülendi
Kasko Rücu Davası, Kasko Sigortası Rücu Şartları

Arabaların herhangi bir hasara uğramaları durumunda işleme koyulan kasko araç korumasını en yüksek seviyeye çıkarmaktadır. Tabi ki kişilerin tüm koşulları dikkatli bir biçimde okuduktan sonra sigorta sözleşmelerine imza atmaları gerekmektedir. Rücu davaları sözden dönme manasında akılda tutulduğu zaman çok daha kolay bir biçimde anlaşılabilmektedir. Sigorta sözleşmeleri kapsamında bazı şirketler rücu hakkını kendide saklı tutmaktadır. Birçok kişi uzun seneler boyunca arabasını sigortalatmış olsa da bu tür bir hakkın varlığından haberdar olan kişi sayısı oldukça azdır. Kasko rücu davası kişilerin sigortanın bu tür bir hakkı olduğundan haberdar olmayan kişiler tarafından firmalara açılan davalardır. Hem kişiler kurumlara hem de kurumlar kişilere rücu davası açabilmektedir.

Örneğin aracın farklı bir kişiye satılması durumunda kişilerin kaskodan rücu etme imkanı vardır. Fakat bu işlem için muhakkak dava açılması gerekmektedir. Sadece kağıt üzerinde belirtilen ibareler ile gerçekleştirilmesi mümkün olmayan bir durumdur. Hukuki yardım alarak süreci yönetmek kişilerin kendi haklarını kurumlara karşı koruyabilmesi için oldukça önemlidir. Trafik kazası konusunda uzmanlığı olan avukatlar bu konuda sizin için yararlı olacaktır.

Davaların İçeriği ve Sebebi Nedir?

Trafik kazası avukatı kapsamında en çok dile getirilen sorunların başında gelen rücu farklı sebeplerden ötürü ortaya çıkabilmektedir. Bunun en sık meydana gelme sebebi bir trafik kazası sonrasında durumun hatalısının tam olarak siz olduğunuzu varsayarak sigorta tarafından ödenilecek miktar düşürülmektedir. Sigorta şirketi zararınızı karşılamak için 10 bin lira ödeyecekse rücuda bulunarak 5 bin lira ödeyerek süreci tamamlamaktadır. Bu konuda kişilerin karşı dava açma imkanları da bulunmaktadır. Fakat dava süreçleri ile sigortanın işlevselliği sıkıntıya düşebilmektedir. Trafik kazası avukatı İstanbul kapsamında yer alan bu tür sigorta şirketi sorunlarını dava ederek hakkınızı koruma imkanını da elde edebilirsiniz.

Rücu Hakkı Koşulları Nelerdir?

  • Kasko rücu davası açabilmek ve bu haktan faydalanabilmek için bazı koşulların yerine getirilmesi gerekmektedir.
  • Rücu hakkı sizin adınıza sigorta şirketi tarafından kullanılabilmektedir. Bu tür bir durum söz konusu olduğu zaman davanın masrafları da firma tarafından karşılanmaktadır.
  • Rücu hakkı sigortayı yaptıran kişilere karşı da kullanılabilmektedir. Bu şekilde kullanımda bulunabilmek için size hasar tazminatı ödemesinin tamamını yapmak zorundadır.
  • Genel olarak rücu süreci içerisinde kişilerin değil şirketlerin ortaya koymuş olduğu kurallar etkinliğini korumaktadır. Rücu konusunda geçerli olan hukuki noktalar kesin bir biçimde belirtilmediği için avukattan yardım almak süreç içerisinde zarara uğramamanız için büyük önem arz etmektedir.

Trafik kazası avukatı aracılığı ile bu konuda daha detaylı bilgi alarak sürece daha bilinçli şekilde devam etme imkanını elde edebilirsiniz. Hem dava sırasında hem de sonrasında haklarınızın savunulması ve sigorta sözleşmesinin sizin aleyhinize kullanılmaması için bu konuda hassas davranmalı ve konuda bilgi sahibi olan avukatlardan yardım alarak süreci devam ettirmelisiniz.

Sürücü Kusuru Sebebi ile Rücu

Meydana gelen trafik kazalarında sürücünün kusurlu olması da şirketlerin rücu yapması için ortaya koyulan sebeplerdendir. Bu tür durumlarda firma ödeme yapmayı kabul etmemektedir. Bu hakkın kullanılması için kişilerin ağır kusurlu olması gerekmektedir. Sigorta şirketleri sürücülerin hafif kusurlu olduğu durumlarda bu hakkı kullanma imkanını elinde bulundurmamaktadır.

Trafik kazası avukatı İstanbul başlığı altında yer alan bu konunun uzmanı kişilerde yardım alarak sürecin sorunsuz bir biçimde devam ettirilmesini sağlayabilir ve haklarınızı şirkete karşı koruyabilirsiniz. Sigorta sözleşmesi imzalamadan önce hangi kuralları kapsamında barındırdığını dikkatle incelemelisiniz. Aksi takdirde sigorta şirketlerinin ilerleyen süreçlerde sözleme üzerinden haklarınızı suiistimal edebilmesi mümkün olmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonRandevu Al