0 530 526 92 02
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Kazanın İş Kazası Olduğuna Hangi Kurum Karar Verir?

24 Ağustos 2019
387 kez görüntülendi
Kazanın İş Kazası Olduğuna Hangi Kurum Karar Verir?

İş kazalarının incelenmesi sırasında hem İş Hukuku hem de Sosyal Sigortalar Kurumu mevzuatından yararlanmak gerekmektedir. Bu süreç içerisinde uzman bir hukuki destek ile elde edilecek olan tazminattan dava sonucuna kadar büyük değişimler ortaya koyulabilmektedir. Gerçekleşen bir kazanın iş kazası olduğunun ispatlanması için SSK’nın buna onay vermesi gerekmektedir. Aynı zamanda verilen kararın da İş Hukuku ile örtüşmesi istenmektedir.

İş Kazası Tanımı Nedir?

Kazanın iş kazası olduğuna hangi kurum karar verir konu başlığı hakkında bilgi vermeden önce kişilerin muhakkak iş kazası tanımı hakkında bilgi sahibi olmaları gerekmektedir. İş kazası kavramı ile alakalı olarak şu detayların dikkate alınması gerekmektedir;

  • Öncelikli olarak iş kazası tanımının iki nokta ile örtüşmesi gerekmektedir; SSK mevzuatı ve Bireysel İş Hukuku.
  • Bu iki kavram arasında uyuşmazlıkların meydana gelmesi kişilerin davalarının çok daha uzun süreçlere yayılmasını ve hatta sonuçsuz kalmasını da beraberinde getirebilmektedir.
  • İş kazası olduğunun belirlenmesinden sonra kişilere SSK tarafından gerekli olan iş göremezlik tazminatı ve hakkı kısa bir süre içerisinde verilecektir. Tabi ki bunun verilmesi için kurul raporu gibi detaylı aşamalardan geçilmesi gerekmektedir.

İş kazası avukatı aracılığı ile konu hakkında destek alarak bu süreç içerisinde nasıl adım atmanız gerektiği hakkında da daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

İş Kazası Şartları Nelerdir?

İş kazası avukatı Maltepe bürolarına en sık gelen soruların başında iş kazası nedir ve bunun sınırları nelerdir sorusu gelmektedir. Özellikle bu konu hakkında kesin sınırlar çizmek gerekirse şu detayların da göz önünde bulundurulması gerekmektedir;

  • Kişilerin kazaya maruz kaldığı süreç içerisinde iş yerinde olması gerekmektedir.
  • Kazanın kaynağı ise kurumda görev aldığı iş olmalıdır. Örneğin elektrik firmasında çalışan bir kişinin akıma kapılması ya da marangozhanede çalışan bir bireyin elini testereye kaptırması bu verilen tanıma tam olarak uyum sağlamaktadır.
  • İş verenin kişiyi görev icabı farklı bir yere gönderdiği sürede iş başında olunan dönemde meydana gelen kazalar da iş kazası kapsamında değerlendirilmektedir.
  • Kişilerin işveren tarafından sağlanan bir araç ile bir yere götürülmesi sırasında meydana gelen kazalar da iş kazası olarak adlandırılmaktadır.

Kazanın iş kazası olduğuna hangi kurum karar verir konu başlığı altında karar verme aşamasın bu noktalar dikkate alınarak süreç yönetilmektedir. Bu süreç içerisinde bir sorun yaşamadan hakların muhafaza edilmesi için iş kazası avukatı Maltepe bürolarına başvurabilirsiniz. Bu şekilde dava süreci kişiler için çok daha sorunsuz bir biçimde tamamlanacaktı.

Uygun İlliyet Bağı Var Mıdır?

Kişilerin en çok dikkat etmeleri gereken noktalardan biri de illiyet bağıdır. Bu durum özellikle aileden ölen biri adına iş kazası sigortasından ve tazminatından faydalanmak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken noktalardandır. Örneğin bir işçinin iş kazası sebebi ile parmağı kopmuştur. Fakat hastaneye kaldırdıktan sonra böbrek yetmezliği ile alakalı bir atak daha geçirerek ölüm gerçekleşmiştir. İş kazası ile ölüm sebebi arasında bu davada herhangi bir illiyet bulunmamaktadır. Bu konumda kişilerin iş kazası sebebi ile vefat ve daha sonrasında da iş kazası tazminatı alması gibi bir durum söz konusu olmayacaktır.

İş kazası avukatı bu konuda size gerekli olan bilgilendirmeyi verecektir. Detaylar konusunda sıkıntı çekmemek için kişilerin kesinlikle hukuki destek fırsatından faydalanması gerekmektedir. Avukat desteği ile hem işçinin hem de iş verenin görev ve sorumlulukları dikkate alınarak kişilerin hakları korunmaktadır. Hukuki danışmanlıktan faydalanarak süreci atlatmak kişiler için çok daha kolay bir hal alacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonRandevu Al