0 530 526 92 02
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Trafik Kazası Mağdur Soru ve Cevaplar

24 Ağustos 2019
498 kez görüntülendi
Trafik Kazası Mağdur Soru ve Cevaplar

Trafik kazası son senelerde kişilerin dikkatsizliği, araç hataları ve çevresel faktörler sebebi ile büyük bir artış göstermiştir. Kişilerin sorunsuz bir biçimde kaza mağduriyetlerinin giderilmesi için hukuki destek almaları tavsiye edilmektedir. Özellikle tazminat ya da dava açma gibi aşamalar söz konusu olacaksa bu aşamaların bireysel çaba ile sonuçlanması mümkün olmayacaktır. Trafik kazası mağdur soru ve cevaplar kapsamında yer alan en temel bilgi hukuki adımlar atacak olan kişilerin ya kendi avukatlarını bulmaları ya da barodan bu konuda talepte bulunmalarıdır.

Tazminat Davasını Kim Açabilir?

Tazminat davası kusurlu olan tarafa mağdur olan tarafça açılabilmektedir. Trafik kazası kapsamında maddi kayba uğramanız ya da can kaybına uğranması durumunda tazminat talep edilebilmektedir. Her biri için dava dosyasının hazırlanması sırasında uyum sağlanması gereken bazı özel kurallar bulunmaktadır. Bu nedenle prosedürlere göz atmadan dosya açma işlemi gerçekleştirilmemelidir.

  • Maddi hasarların temini
  • Sağlık masraflarının temini
  • Destekten yoksun kalma tazminatı

Yukarıda belirtilen tazminat türleri sigorta şirketi, kişi istekleri ve mahkemenin kararı kapsamında belirlenmektedir. Alınacak olan tazminatın verilmesi aşamasında bu 3 değişkenin dikkate alınması gerekmektedir. Trafik kazası avukatı aracılığı ile dava açma ve davanın seyrinin takip edilmesi aşamaları çok daha sorunsuz bir biçimde tamamlanabilmektedir.

Zaman Aşımı Söz Konusu Mudur?

Trafik kazası avukatı İstanbul ilinde aktif bir biçimde hizmet vermektedir. Bu il kapsamında kişilere en sık gelen soruların başında zaman aşımı gelmektedir. Kişilerin zaman aşımı sebebi ile elde edecekleri tazminatı kaybetmeleri söz konusu olabilmektedir. Örneğin bir trafik kazası meydana geldikten sonra en geç 2 sene içerisinde tazminat davasının açılması ve durumun mahkemeye bildirilmesi gerekmektedir. Bu 2 senelik sürenin dolmasından sonra kişiler mahkemeye başvursalar dahi herhangi bir sonuç alamayacaklardır. Kişilerin kazadan zarar gördüklerini fark etmemeleri ve gizli hasarın söz konusu olduğu durumlarda ise zaman aşımı süresi 10 seneye kadar çıkabilmektedir. Kişiler dava sürecini ne denli hızlı başlatırlarsa elde edilecek dava sonucu da o denli sahih olacaktır.

Destekten Yoksun Kalma Nedir?

Trafik kazası mağdur soru ve cevaplar başlığı altında destekten yoksun kalma kavramı sıklıkla merak edilmektedir. Kişilerin geçirdikleri kaza sonucunda vefat etmeleri durumunda ileler destekten yoksun kalma tazminat davası açabilir. Kişilerin ilerleyen senelerde yakınlarını kaybetmeleri sebebi ile maddi zorluğa düşmeleri ve aldıkları manevi yaralanmanın kompanse edilebilmesi için bu tazminat talep edilebilmektedir. Ölümlü kazalarda talep edilen tazminatın bir diğer adı destekten yoksun kalma tazminatı olarak da nitelendirilmektedir.

Karayollarının Kusurlu Olduğu Kazalar Var Mıdır?

Trafik kazası avukatı ve avukatlık hizmetleri kapsamında en zorlu davalar genellikle kurumlara açılanlardır. Bu davalarda trafik kazaları yolun yapısının kusurlu olması sebebi ile meydana gelebilmektedir. Örneğin ışıklandırma bakımından eksik olan yolun sürücünün kaza yapmasına neden olması ve maddi kaybın ortaya çıkması durumunda kişiler kurumlara dava açabilme imkanını da elde edebilmektedir. Bu süreçte durum kurumlar tarafından kolay bir şekilde kabul edilmediği için uzman bir kişiden yardım almak kişilerin işlerini kolaylaştıracak unsurlar arasındadır.

Tazminat Miktarını Yetersiz Bulup İtiraz Etme Hakkı Var Mıdır?

Trafik kazası avukatı İstanbul bürolarına başvurulan en net sebeplerden bir diğeri de kişilerin verilen tazminat kararına ve miktarına itiraz etmeleridir. Size verilen tazminat tutarının yeterli olmadığını düşünüyorsanız 2 sene içerisinde mahkemeye dava açabilir ve itiraz ederek miktarın yükseltilmesini talep edebilirsiniz. İtiraz sebebinin ve kişilerin içerisinde bulundukları koşulların net olarak dile getirilmesi ve dava dosyasına eklenmesi süreci kolaylaştıracaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

  1. Salih dedi ki:

    Tirafik kazasi gecirdim servis araci sokakdan caddeye cikti ve motorsikletime carpmaci sonucu ayaginda ka al kemigi ve diz kapagi altinda parcalo kiriklar meydana geldi pilatin taktilar doktorum bunlar omur boyu senin le kalacak dedi ve halen trdavim bitmedi sigorta sirketi 8 de sekiz karsi taraf suclu oldugu icin motorumu perte cikardi ve parami odedi tazmonat davasinda ozurluluk orani alabilirmiyim sigorta dan para talep edip kazana bilirmiyim 31 10 2019da kazayaptim

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonRandevu Al