0 530 526 92 02
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Trafik Kazası Nedeniyle Kara Yollarına Dava

24 Ağustos 2019
317 kez görüntülendi
Trafik Kazası Nedeniyle Kara Yollarına Dava

Trafik kazalarında sorumluluk sadece araç sahibinin ya da karşıdaki aracın değil aynı zamanda Karayolları Genel Müdürlüğü’nün de olabilmektedir. Araçların hasarı ya da kişilerin sağlıkları konusunda meydana gelen zararlar konusunda KGM de sorumluluk kabul edebilmektedir. Bir dava tarafı olarak KGM de gösterilebilmektedir. Belirli prosedürlere uygun olarak dava dosyasının hazırlanması durumun tazminat ödenmesi ve kişilerin zararlarının karşılanması da mümkündür. Trafik kazası nedeniyle kara yollarına dava açarken uzman bir avukatın yardımını alan kişilerin dava süreçlerinin çok daha sorunsuz bir biçimde devam etmesi de ayrıca dikkat çeken detaylardandır.

Muhtemel Kazaları Engelleyecek Tedbirlerin Alınmaması

Trafik kazası avukatı aracılığı ile açılan davalarda kara yolarlının net olarak hangi, suçtan sorumlu oldukları ve hangi hizmeti eksik verdikleri konusunda net bir bilgi vermek gerekmektedir. Bu süreç içerisinde bilgi verirken herhangi bir eksikliğin olması davanın reddedilmesi ve kişilerin tazminat isteklerinin de geri çevrilmesi ile sonuçlanmaktadır.

Trafik kazası avukatı İstanbul kapsamında en sık açılan davaların başında kesinlikle muhtemel kazaları önlemek için gerekli olan tedbirlerin alınmaması gelmektedir. Sadece İstanbul’da değil diğer illerde de özellikle çok işlek olmayan yollarda bazı önlemlerin alınmasının gecikmesi kişilerin hayatlarını kaybetmelerine ya da mallarına büyük zarar gelmesine sebep olabilmektedir.

KGM’nin bu konuda eksikliklerine örnek vermek gerekirse bazı davalardan alınan şu sorunlar dile getirilebilir;

  • Yolların mucurlu bırakılması ve bu konuda sürücülerin herhangi bir şekilde uyarılmaması
  • Kavşaklarda yapılan çalışmalar ile alakalı olarak gerekli olan uzaklığı da dikkate alarak uyarıların yapılmaması
  • Yollarda meydana gelen tadilatlar ile alakalı uyarı eksikliği
  • Yolda meydana gelen kazı ya da onarım konusunda kişilerin daha önceden bilgilendirilmemesi
  • Yollarda bulunan aydınlatma olanaklarının kısıtlı olması ya da olmaması

Trafik kazası nedeniyle kara yollarına dava açılırken bu sebeplerin de muhakkak dile getirilmesi gerekmektedir. Hangi sebepten ötürü dava açıldığı ile alakalı net bilgi verilemeyen davalarda tazminat ödemesi kesinlikle yapılmamaktadır. Bu nedenle dava dosyasının hem açık hem de sahih bir biçimde hazırlanması gerekmektedir. Uyuşmazlık Mahkemesi’ne kadar gidebilecek olan bu davaların sonucunda size eşlik edecek olan konusunda yetkin bir avukat ile sorunsuz bir biçimde tazminatınızı elde etme imkanını yakalayabilirsiniz.

Kusur ve Sorumluluğun Tespit Edilmesi 

Trafik kazalarında alınacak olan ceza ya da ödenecek olan tazminatların kime ait olacağı ya da tutarı sorumluluğun ve kusurun kimde olduğu tespit edildikten sonra ortaya çıkmaktadır. Bu konuda tutanaklar esas kabul edilmektedir. Şahitlerin de ifadesi ile ve varsa kamera kayıtlarının incelenmesi ile son dönemlerde kusurlu olan taraf çok daha kolay ve şüphesiz bir biçimde belirlenebilmektedir.

Trafik kazası avukatı aracılığı ile gerekli başvuruları yaptıktan sonra kusur ve sorumluluğun ne derece KGM’ye ait olduğu ile alakalı olarak gerekli bilgileri verebilirsiniz. Bu şekilde tazminat elde etmek kişilerin için çok daha kolay bir hale gelmektedir.

Tazminat talep etmeden önce ilgili taraf kim ya da hangi kurum olursa olsun öncelikli olarak durum hakkında sigorta şirketi ile iletişime geçilmelidir. Bu adımı atlayarak direkt olarak dava açan kişilerin usulleri uygun bir biçimde yerine getirmediği için ret sonucu ile karşılaşabileceği de ayrıca belirtilmelidir.

Trafik kazası avukatı İstanbul ilinde KGM tarafından üstlenilmesi gereken sorumluluğun yerine getirilmemesi sebebi ile meydana gelen davalarda birçok kişinin hak ettiği tazminatı almasını sağlamaktadır. Bu süreç içerisinde konunun uzmanı bir avukat ile hareket etmek kişilerin hukuki bazda tazminat almasını çok daha kolay ve sorunsuz bir hale getirecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonRandevu Al