0 530 526 92 02
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Trafik Kazası Tazminat Davası Nedir

24 Ağustos 2019
348 kez görüntülendi
Trafik Kazası Tazminat Davası Nedir

Trafik kazalarında mağdur olan tarafların mağduriyetlerin giderilmesi için uygulanan yöntemlerden biri olan tazminat davaları maddi ya da manevi açılabilmektedir. Tabi ki bu süreç içerisinde hukuka uygun dilekçe örneklerinden faydalanmak veya direkt olarak konunun uzmanı bir avukat ile iletişime geçmek daha doğru olacaktır. Tazminat davalarında her adımın kanuna uygun bir biçimde tamamlanması büyük önem arz etmektedir.

Sigorta Şirketi ile Süreci Paylaşarak Hareket Etmelisiniz

Trafik kazası tazminat davası nedir sorusu yanıtlanırken mağdur olan tarafın özellikle hukuki zorunlulukları göz önünde bulundurarak adım atması gerekmektedir. Bu zorunlulukların başında sigorta şirketi ile iletişime geçmek gelmektedir. İletişime geçmeden direkt olarak dava açan kişilerin başvuruları usule uygun olarak düzenlenmediği için reddedilebilmektedir.

Kişilerin öncelikli olarak Kara Yolları Kanunu’na uygun bir biçimde meydana gelen zarar ile alakalı olarak sigorta şirketlerini haberdar etmeleri gerekmektedir. Zarar gören tarafın dava açmadan önce sigorta şirketi ile iletişime geçmemesi durumunda davanın usule uygun olmaması sebebi ile erteleneceği ve başvurunuzun da kabul edilmeyeceği ek olarak dile getirilmelidir.

Trafik kazası avukatı ile bu süreçte adım atmak kişilerin elde edecekleri dava kolaylığını artıracak detaylar arasında bulunmaktadır. Konusunda uzman olan avukatlar ile iş birliği yaparak elde edeceğiniz tazminatın sıkıntıya düşmesini engelleyebilirsiniz. Trafik kazası avukatı İstanbul kapsamında oldukça farklı branşlarda uzmanlıklar elde eden ve işini yetkin olarak yapan kişiler tarafından üstlenilmiştir. Maddi manevi tazminat davaları kapsamında avukatlardan destek alarak hareket etmek sizin için çok daha kolay ve pratik bir adım olacaktır.

Tazminat Davalarında Ödenecek Olan Tutar Nasıl Belirlenir?

Trafik kazası tazminat davası nedir sorusu kadar bu tutarın nasıl belirleneceği konusunda da kişilerin akılları karışmaktadır. Öncelikli olarak mağdur olan tarafın mağduriyetini önemli ölçüde ortadan kaldırmak için verilen tazminatların önceki emsal davalara, uygulanan hukuki prosedürlere ve hesap tablolarına uygun olarak belirlendiği belirtilmelidir.

Son dönemlerde sigorta şirketlerini de süreç içerisinde söz sahibi olması ile beraber kişilere ödenecek tutar ile alakalı olarak sıkıntılar meydana gelebilmektedir. Mahkemenin karar verdiği, sigorta şirketinin ortaya koyduğu ve kişilerin talep ettiği tutarlar arasında büyük uçurumlar ortaya çıkmaya başlamıştır. Ayrıca sigorta şirketlerinin sürece bir diğer etkisi de ödeme sürelerini gecikmesi olmuştur. Ödenecek tutar kararlaştırılmadığı için ödeme yapısının da aksamaya uğraması üstünde durulması gereken detaylardandır.

Trafik kazası avukatı aracılığı ile dava sonucunda elde edeceğiniz tutarın zararınızı karşılayacak miktarda olması yönünde de büyük adım atılmaktadır. Alınacak olan tutarın belirlenmesi konusunda yanınızda yer alan avukatın yetkinliğinin de oldukça önemli bir kriter olduğunun ayrıca belirtilmesi lazımdır.

Zararın Karşılanması

Örneğin bir kazada arabanızın büyük bir zarar gördüğünü öncelikle sigorta şirketine daha sonrasında da mahkemeye hukuki prosedürlere uygun olarak bildirdiniz. Bu nokrada arabanızda meydana gelen maddi zararın karşılanması için suçlu olan tarafa davanızı açabilirsiniz. Sadece arabanızın zarar görmesi ile kalmayıp aynı zanda sağlığınızda da sorunlar meydana getiren bir kaza yaşadıysanız sağlık giderlerinizin karşılanmasını da talep edebilirsiniz.

Trafik kazası avukatı İstanbul ilinde bu tür davalar sıklıkla meydana geldiği için gerekli olan bütün tecrübeye sahiptir. Siz de kısa bir zaman dilimi içerisinde avukattan yardım alarak maddi manevi dava açım sürecinde hukuki prosedürlere uygunluk ya da sigorta şirketi ile iletişim konusunda sorun yaşamadan dava sürecinizi tamamlayabilirsiniz. Tabi ki can kayıplı ya da sakatlıklı olan davalarda bu avukat desteği çok daha büyük bir önem arz etmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?

Call Now ButtonRandevu Al